تاریخ درج خبر : 1394/10/15
کد خبر : ۵۲۹۴۸۰
+ تغییر اندازه نوشته -

شورای اصلاح‌طلبان هر استان در تعیین کاندیداهای نهایی اختیار کامل دارد

از ابتدای فعالیت شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با نظر این شورا، مطالبه اصلاح‌طلبان استان‌ها و تاکید بزرگان این جریان سیاسی، قرار بر این شد که در تنظیم ائتلاف و کاندیداهای نهایی اصلاح‌طلب در هر حوزه انتخابیه، شورای اصلاح‌طلبان همان منطقه تصمیم‌گیر باشد که با اشراف و دقت بیشتری این ائتلاف صورت بگیرد. همچنین دخالت و تصمیم‌گیری از مرکز برای کاندیداهای نهایی شهرستان‌ها از جمله عوامل کاهش انگیزه در مناطق به شمار می‌آمد که برای جلوگیری از این مساله قرار شد هیچ دخالتی از مرکز در تصمیم‌گیری شوراهای استان‌ها و شهرستان‌ها صورت نگیرد. با این وجود برخی معتقد بودند که لیست اصلاح‌طلبان هر استان و یا کاندیداهای جوان استان‌ها بایستی از تهران تعیین شوند که باعث ایجاد ابهاماتی در برخی شهرستان‌ها شده بود. در همین رابطه سایت «پویش» گفتگویی با برخی از اصلاح‌طلبان تصمیم‌گیر در این حوزه انجام داده و نظر آن‌ها را جویا شده است. در ادامه گفتگوی پویش با الهه کولایی، ماه‌سلطان کاشی، مجید تقی‌لو و بهزاد خسروانی را می‌خوانید:

اصلاح طلبان انتخابات مجلس

الهه کولایی، عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان:
استراتژی اصلاح‌طلبان دخالت در تصمیم شوراهای استان‌ها نیست

الهه کولایی، فعال اصلاح‌طلب در این رابطه گفت: «در شورای اصلاح طلبان در مسئلهٔ نقش و قدرت تصمیم‌گیری استان‌ها و شهرستان‌ها تاکید ویژه‌ای شده است. بنابراین هیچ جای نگرانی نیست چرا که لیست‌های هر استان کاملا توسط شورای اصلاح طلبان و حامیان دولت در‌‌ همان استان‌ها بسته می‌شود.»

وی با تاکید بر اینکه استراتژی شورای اصلاح طلبان دخالت در قدرت تصمیم گیری شورای‌های مناطق و استان‌ها نیست، توضیح داد: «هدف در واقع همانگونه که در نام این مجموعه مشخص است ایجاد هماهنگی و حفظ وحدت رویه و روش‌ها در بین اصلاح طلبان در سراسر کشور است. بر همین اساس موضوع لزوم حضور زنان و جوانان در لیست‌های نهایی که مورد توجه ویژه‌ای است به عنوان یک ملاحظه در همهٔ برنامه‌ها مطرح شده و دنبال می‌شود. همانگونه که اشاره کردم در همهٔ عرصه‌ها این شوراهای اصلاح طلبان و حامیان دولت در سراسر کشور هستند که متناسب با شرایط هر منطقه، برای اجرایی کردن این ملاحظات توان خود را بکار خواهند گرفت. انتظاری که وجود دارد این است که با در نظر گرفتن نقش زنان و جوانان در روند برگزاری و اجرای انتخابات، در واقع شکل دادن به شرایط نامزد‌ها و انتخاب ان‌ها، به این جایگاه و تاثیرگزاری توجه ویژه‌ای وجود داشته باشد.»

کولایی به پویش گفت: «به طور طبیعی مسئله نیازمند بررسی تک تک شهرستان‌ها بر اساس گزارش اصلاح طلبان و حامیان دولت در هر یک از این مناطق می‌باشد. بر این اساس به نظر می‌رسد در یک برآورد کلی موقعیت نیروهای اصلاح طلب در شرایط خوبی باشد. توجه دارید که در شهرستان‌ها سازوکار‌های محله‌ای، قومی و خانواده‌ای تاثیرگزار است. ضمن اینکه جریان اصلاحات در سراسر کشور از نفوذ و جایگاه خوبی برخوردار است.»

رییس شورای اصلاح‌طلبان ساری:
استان‌ها در تعیین کاندیداها مستقل از مرکز هستند

ماه سلطان کاشی، رییس شورای اصلاح‌طلبان ساری در پاسخ به این پرسش پویش که سیاست‌ها و ساز و کارهای تعیین کاندیداهای اصلاح طلب در استان‌‌ها چگونه خواهد بود؟ گفت: «تا آنجایی که من اطلاع دارم و در مرکزیت اصلاحات هم همین گفته شده، این است که استان‌ها در تعیین کاندیدا‌ها مستقل از مرکز هستند و تاکنون هم فشاری روی استان‌ها نبوده است.»

این فعال سیاسی زن با اشاره به حضور جوانان و بانوان و نگرانی از تکرار پدیده شهر تهران گفت: «به نظر می‌رسد با حضور و جوانان زنان در عرصه نیازی به فشار از تهران نباشد و نباید یک مورد که در شورای شهر اتفاق افتاده را تعمیم داد و بر اساس آن تصمیم گرفت. هرچند که من هم معتقدم باید بیشتر احتیاط کرد، اما از سوی دیگر باید به خاطر داشت این مورد تنها برای خانم راستگو و در شورای شهر نبود و در موارد دیگری هم رخ داده است.»

این فعالی سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر اینکه توسعه انسانی ایجاب می‌کند که زنان و جوانان در عرصه حضور موثر داشته باشند، گفت: «شرایط اصلاح‌طلبان خوب به نظر می‌رسد و از نظر رای آوری شرایط مناسبی دارند. اما برای به عرصه آوردن حداکثر طرفداران اصلاح‌طلبان باید تلاش کرد. باید مردم دغدغه‌مند در انتخابات مشارکت بیشتری کنند و رای‌های خاکستری را به سمت خود جذب کنیم. این مساله مستلزم برنامه‌محوری و تکیه بر واقعیت‌هایی مانند نیازهای ملموس مردم است، نه امید واهی دادن به آن‌ها.»

رییس شورای اصلاح‌طلبان زنجان:
برای زنان و جوانان هم نیازی به دخالت از مرکز نیست

مجید تقی لو، رییس شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان زنجان در پاسخ به اینکه چه راهکاری برای تعیین کاندیدا‌ها استان‌ها مطرح است گفت: «کاندیدا‌ها را قطعا شوراهای اصلاح‌طلبان خود استان‎‌ها معرفی می‌‎کنند. به این صورت که حوزه‌ها با نظر خود، کاندیدا‌ها را به استان معرفی می‌‏کنند و استان تنها زمانی که مشکلی پیش بیاید ریش سفیدی می‌کند و در مورد کشور هم به همین شکل است.»

این فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر بلوغ تشکیلاتی اصلاح‌طلبان در استان‌ها گفت: «چندین سال است که دوستان ما در استان‌ها در حال فعالیت هستند و پیر و جوان و زنان را می‌شناسند. در نتیجه حتی برای انتخاب زنان و جوانان لیست هم نیازی به دخالت مرکز نیست و این مسائل در استان لحاظ می‌شوند و البته دوستان قصد ورود هم ندارند.»

تقی‌لو با اشاره به وضعیت اصلاح‏‌طلبان و اصولگرایان در زنجان گفت: «نه تنها حالا، بلکه پیش از این هم رویکرد مردم زنجان اصولا به سمت اصلاح‌طلبان بوده و هر چقدر انتخابات متکثر‌تر باشد پیروزی اصلاح‌طلبان پررنگ‏‌تر خواهد بود.»

دیبر شورای اصلاح‌طلبان اردبیل:
اگر لیست در تهران بسته شود، در استان انگیزه‌ای نمی‌ماند

بهزاد خسروانی، دبیر شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان استان اردبیل با تاکید بر اینکه ساز و کار تعیین کاندیدا‌ها باید متعامل باشد گفت: «اگر قرار بر این باشد که لیست در تهران بسته شود و استان‌ها مدنظر قرار نگیرد، دو عارضه واقع می‌‏شود؛ اول اینکه خطر انحراف لیست وجود دارد و دیگر اینکه در استان انگیزه برای تحرک در راستای لیست به وجود نمی‌آید و نیروهای تشکیلاتی و مستقل اصلاح طلب انگیزه خود را از دست می‌‎دهند. البته من معتقد به قطع کامل ارتباط نیستم و به نظرم باید تعاملی اتفاق بیافتد تا از انحراف جلوگیری شود.»

این فعال اصلاح‌‏طلب با اشاره به اینکه تلفیقی از تعامل بین تهران و استان‎‎‌ها راه حل مناسبی است گفت: «وقتی ما در استانی این قوام و توان را داریم به نظرم باید به پیشنهاد و جمع بندی استان‌ احترام گذاشته شود، مگر اینکه انحراف از معیارهای هفت‏گانه که برای کاندیدا‌ها اتفاق افتاده باشد.»

خسروانی با اشاره به لزوم لیست یک پارچه گفت: «لیست یکپارچه و ۲۹۰ نفره می‌‏تواند جلوی تشتت را بگیرد چون زمان ما نسبت به اصولگرایان بسیار کم‏‌تر و در یک باز زمانی بسیار کوتاه‏‌تر می‌‏توانیم به این قطعیت برسیم که کدام کاندیدا رای آوری بیشتری دارد.»

دبیر شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان استان اردبیل با اشاره به حضور جدی زنان و جوانان در لیست اصلاح طلبان گفت: «متاسفانه شاکله سیاسی ما چه اصلاح طلب و چه اصولگرا پیر است و حضور جوانان و زنان برای روزآوری نیروهای سیاسی و جلوگیری از انحصار جنسی ضروری است در نتیجه محدود کردن این دو قشر به هر بهانه‌ای برای ما هزینه زاست چون نیروهای سیاسی در حال پیر شدن است.»

این فعال اصلاح طلب با اشاره به اینکه برای مسئله رای آوری هم نباید نگران بود گفت: «در صورت حضور جوانان و زنان در لیست‌ها ما با خلا مواجه نخواهیم شد چون از یک سو نمی‌دانیم چه تعداد از کاندیداهای ما در مرحله نهایی حضور دارند و از سوی دیگر حضور جوان و زنان در لیست باعث تحریک جامعه به مشارکت در انتخابات می‌شود، در نتیجه حضور این دو قشر در لیست باعث برخورد با نشاط جامعه با لیست‌ها می‌شود و انباشت این نشاط به سود نیروهای قدیمی اصلاح طلب هم خواهد بود.»

منبع:پویش

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • س.ص گفت:

  عده ای با لابی گری هایی که از قبل انجام داده اند شوراهایی تشکیل داده اند که خود را نماینده هایی برای تصمیمات مردم می دانند. بدانند مردم به این قبیل انتصاب ها اعتمادی نداشته و نخواهند داشت.

 • اصلاح طلب معتدل گفت:

  همین شوراها وهمین احزاب افراطی اصلاحات را برای همیشه منزوی کرد .

 • علی از سرابتاوه گفت:

  نه آردیه نه شارژیه
  بهرامیه بهرامیه

 • ناشناس گفت:

  نگران نظرسنجی نباشید چون معلومه یک جریان خاص با بسیج نیروهاش سعی کرده نتیجه نظرسنجی به ضرر سید باقر تمام کند.
  تا دیشب سید باقر 50 درصد بود و آرای یکی از نامزدها مساوی و تا حدودی کمتر از هدایتخواه پیش میرفت امشب که باز نگاه کردم دیدم 4 برابر دیشب درصد آرای نفر سوم بالا رفته!!!! یک چیز عجیب و غریب!!!
  یکی نیست به اینها بگوید حالا تو نظرسنجی با بسیج طرفدارانتون نتیجه را عوض کردید تو صندوق رای چکار میکنید؟؟؟
  بصراحت بگویم طبق واقعیتهای میدانی بالای 50 درصد مردم با سید باقر هستند هدایتخواه دوم و سوم نیکبخت است.
  الان فهمیدم طرفداران هدایتخواه با وجدانتر و با صداقت تر از طرفداران بعضی دیگر هستند!!!

 • داور گفت:

  کاری به این حرفها نداشته باشید چون باید در هر شهرستان نیروهای اصلی و طیف ها از ته دل راضی به توافق روی یک نفر باشند و گرنه ائتلاف صورت نخواهد گرفت.بعضیها اگر کمی من من کردن ها را کنار بگذارند حتی میشود با اصولگرایان میانه رو هم توافق کرد چه برسد به دو طیف اصلاح طلب.
  ظریف با جان کری توافق کردن اما تو استان ما بعضی هنوز معنی توافق را نمیدانند!!!!!!!!!
  دوستان معنی توافق میدانید یعنی چه؟؟؟؟
  توافق یعنی برد برد دوطرف
  توافق یعنی 50 – 50
  گرفتید یا بیشتر توضیح بدم!؟

پربازديد