تاریخ درج خبر : 1394/10/16
کد خبر : ۵۲۹۵۵۲
+ تغییر اندازه نوشته -
محمد زرین:

در نکوداشت ایرانی نژاده، محمد علی اینانلو

سایت استان:محمد زرین
اگر بخواهیم میان دو تن از چهره های سرشناس و محبوب و مردمی در رسانه های صوتی و تصویری، یعنی زنده یاد منوچهر نوذری و شادروان محمدعلی اینانلو وجه اشتراک بیابیم به چندین مورد می رسیم از جمله صدای سحر انگیز، جذابیت در اجرای برنامه و ….
اما در یک تلخی هم هردو شریک هستند.آن اینکه به لحاظ روز درگذشت شانس خوبی نداشتند، به این شرح که مرحوم منوچهر نوذری پس از دهه ها سخن گفتن و خنداندن مردم، در روزی وفات یافت، شانزده آذر هشتاد و چهار، که از بد حادثه، حادثه تلخ سقوط هواپیمای سی یکصد و سی بالای تهران هم رخ داده بود.در آن واقعه تلخ چندین مجری تلویزیونی و خبرنگار جان باختند و این شد که خبر درگذشت نوذری، میان آن همه خبر گم شد.
زنده یاد ایرج بسطامی هم چون در فاجعه زلزله بم جان باخت وضعی مشابه داشت.اما آخرین این موارد برای دوستداران خاک ایران، از دست دادن یکی از نامداران پهنه این خاک بود.زنده یاد محمد علی اینانلو!چراکه یکی از محبوب ترین چهره ها برای عاشقان سفر و طبیعت و محیط زیست، در روزی روی در نقاب می کشد، که تیغ تعصب کور، در سرزمین خانه خدا، گردن یک عالم دینی و تعدادی دیگر را می زند، و برای ایران، بدتر اینکه عده ای افراد ضد ملت، به سفارت عربستان هجوم می برند، و شد آنجه نباید می شد.باری!
محمد علی اینانلو، قدی بلند تر از دیوارهای سازمانی داشت که خود را رسانه همه ملت می داند.ولی این چهره محبوب ملت را شاید دهها بار از کار ممنوع و حتی از ورود به محوطه صدا و سیما منع کرد.قطعا خواص دوستدار ایران و خاک و حیات وحش و سفر و طبیعت گردی، تا سالها یاد این بزرگ را در دلها دارند، اما او تنها سلطان قلبهای سفر دوستان است، بلکه آثار عینی و ماندگار او در عرصه ایرانشناسی، تا سالها سندی بر سربلندی و ادای دین این ایرانی نژاده خواهد بود.
برای نگارنده که خود را رهرو کوچکی برای ایرانگردی و ایرانشناسی می داند، دیدار با آن بزرگمرد در موسسه طبیعت که از شایسته ترین باقیات او محسوب خواهد شد، غنیمت بود.و اگر واژه مرجعیت را بتوان برای سایر عرصه ها و علوم استعمال کرد، بی شک و تردید، در زمینه ایرانگردی و شناخت و معرفی خاک ایران، محمد علی اینانلو (اعلم مراجع و همچنین عالم عامل است).اینانلو آنگونه که خود همین اواخر در پاسخ به مجری خندوانه گفت (سابقا اهل شکار بود، اما از یک جایی ببعد، تفنگ را زمین نهاده و دوربین را بردوش گذاشت).
اینانلو، هنگام مرگ،بیش از چهل سال سابقه کار مطبوعاتی داشت نشر چندین مجله و سردبیر ی نشریاتی از جمله (شکار و طبیعت)، (مجله انگلیسی راه ابریشم،)، (جهانگردان)، (طبیعت) .و… و بیش از سی سال سابقه کار تلویزیونی،برنامه هایی از جمله مهم ترین آنها (ایران جهانی در یک مرز)، (با طبیعت)، (گردش و ورزش)، (کجا بریم)و…

دهه آخر عمر پر از فعالیت اینانلو، بی شک در راه تربیت شاگردانی گذشت که بعضا عاشق او بوده اند، و امید است که عشق راهی که او هموار کرد را پر رهرو کند.
اما اینانلو بزرگ، در آثار تصویری و نوشتاری اش محدود نمی شود.چرا که برای خلق این آثار به گفته خودش، و علیرغم نوشته بعضی سایتها که رقم را دو ملیون کیلومتر سفر، یاد کرده اند، بیش از چهار ملیون کیلومتر در داخل خاک ایران سفر کرد.آنگونه که خود می گفت، هر خودرویی که تهیه می کرد، هروقت کارکردش به چهارصد هزار کیلومتر می رسید سراغ خوردو بعدی می رفت، و حین ضبط این کلام می گفت، الان دارم سراغ یازدهمین خودرو می روم!!!
حقیقتآ این میزان عاشقی در یک نفر، با آن سن و سال، باعث غبطه سایرین حتی جوانترها می شود.تجربه اینکه به نقاطی از خاک وطن قدم گذاشته باشی که بعضا ده نفر هم نرفته اند سخت وسوسه انگیز می نماید.حاصل این رفتن های خستگی ناپذیر هم که تنها لذت بردن فردی و حتی ثبت و ضبط فیلم و عکس نبود، بلکه ایجاد یک مکتب بود.
پایه ریزی صدها بلکه هزاران شغل بود برای آنانکه از نمد دولت کلاهی نصیب شان نگردید و خود دست به کار شدند تا نان را از دل کویر و کوه و دشت به کف آورند.امروز طبیعت گردی یا اکوتوریسم، می رود تا به حرفه ای درآمدزا بدل شود و صدها راهنمای طبیعت گردی آماده اند تا شگفتی های سرزمین گوناگونی هارا به هموطنان و گردشگران خارجی بنمایانند.
شاید خود ما، آنگونه که رسانه ملی کرد، گوهرشناسان قابلی نباشیم، که شوربختانه خیلی از ما ملت، تحت تاثیر فرهنگ غالبیم، لکن آیندگان ما، و قطعا امثال آن گردشگر خارجی،که عاشقانه به گوشه گوشه دنیا سفر می کند تا ((پرنده نگری)) کند، آنگاه که با استفاده از مستندهای اینانلو به کویر سمنان و یزد قدم می گذارد تا به تنهازیست گاه ((زاغ بور))رفته و پس از ساعتها انتظار این پرنده خاص ایران را بنگرد، یاد محمدعلی اینانلو را گرامی خواهد داشت.
چو خواهی که نامت شود جاودان مکن نام نیک بزرگان نهان

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  جناب زرین عزیزسلام . میگویند یکی ازآثار عدم توسعه افراط وتفریط است .باور کنید که ما چنان بطور مفرط سرگرم کلنجارهای کاندیداها و انتخابات شده ا یم که فکر نمیکنم کسی یادی از اینانلوکند و وقتی صرف خواندن مقاله ارزشمند شما کند .سایتهارانگاه کنید پر از نوشته هایی نظیر این خوب است ان یکی خوب نیست ،زنده باد این !مرده باد ان و…ظاهرا باید حالا حالاها دچار این تفریطها و آفتها باشیم این افراط ها به این شکل در دیگر استانها نیست

 • لیزه گفت:

  آقای زرین هر از گاهی که مقاله های حضرتعالی را در سایت نشر می دهند و من هم با اشتیاق می خوانم آنها را سرشار می بینم از عشق به ایران و ایرانی . درود برتو جوان وطن دوست !

 • سیروس گفت:

  نوشته ی خوبی و قابل تقدیربود.اینانلو لحن آب و خاک را برای مخاطب می گفت.
  در نوشته تان جایی گفته اید افرادی ضدملت! این نوشته را سیاست زده و غرض آلود می کند.در نقد اینطور صدا زدن افراد جای صحبت زیادی است.منتهی بهتر است زیر این نوشته مرحوم مطرح نشود.
  ضمنا خواننده ای گفته است شکارچی! جالب است فوت ایشان، خود را بی نصیب نگذاشت از موج فمینیسمتی اخیری که علیه ایشان سر مصاحبه ای ایجاد شده بود. و این نیز هم یک نگاه سیاست زده ایست که همراه با دیدگاهیست که به هر طریق دنبال بجا آوردن ادای ایده ی سیاست زدگی اش است بلکه قضا نشود!
  چون غرض آمد هنر پوشیده شد
  صد حجاب از دل به سوی دیده شد

 • همتی گفت:

  اینانلو شکارچی !

پربازديد