تاریخ درج خبر : 1394/10/20
کد خبر : ۵۲۹۶۱۸
+ تغییر اندازه نوشته -

«فرماندار کهگیلویه و انتخابات حساس مجلس»

سایت استان– گروه سیاسی: برگزاری انتخابات حساس مجلس شورای اسلامی در 7 اسفند ماه مهمترین آزمون دولت تدبیر و امید در عرصه سیاست داخلی است.

این دولت توانایی خود در عرصه سیاست خارجی را در ماجرای برجام به خوبی نشان داد و از آن موفق و سربلند بیرون آمد.

بسیاری از احزاب و شخصیت های سیاسی که در انتخابات ریاست جمهوری حامی دولت بوده اند در مسئله هسته ای نیز در کنار دولت برای به سرانجام رساندن برجام بوده و عمده تلاش خود را در جهت حل و فصل این موضوع بکار بستند و اکنون که برجام به فرجام رسید نگاهشان به درون کشور معطوف شده و نحوه کارکرد دولت در سیاست داخلی که در انتخابات مجلس بروز می یابد را رصد می کنند.

این انتخابات از آن جهت مهم است که دولت تدبیر و امید، از یک سو به دنبال مجلسی همسو با خود است و از سویی نیز استانداران و فرمانداران این دولت اولین آزمون جدی خود در برگزاری انتخابات را پیش رو دارند.

در استان و از ابتدای شروع فرایند انتخابات، با تشکیل ستادهای مرتبط، فعالیتهای ستادانتخابات نیز به شکل گسترده آغاز شد. طبق قانون همه دستگاهها و نهادها نیز باید حداکثر همکاری برای برگزاری این انتخابات را داشته باشند.

با نگاهی به رسانه ها در مدت سپری شده عملکرد فرمانداران سه حوزه انتخابیه نیز در این مدت قابل ارزیابی است.

فرمانداران بویراحمد و گچساران با عملکرد خوبی که داشتند تا کنون موفق بوده اند. اما فرماندار کهگیلویه باید در ادامه راه تدبیر بیشتری به خرج داده و نظارت خود بر هیئت اجرایی و نحوه و سرعت در انتشار اخبار را جدی تر دنبال کند.

یک روز قبل از پایان مهلت قانونی تایید صلاحیت ها توسط هیئت های اجرایی، فرمانداران بویراحمد و گچساران با مصاحبه های رسمی، تعداد افراد رد و یا تایید صلاحیت را بدون نام بردن از افراد اعلام کردند.

اما در کهگیلویه تا پایان مهلت قانونی هیچ مصاحبه ای از فرماندار منتشر نشد. اما درست در شبی که مهلت قانونی بررسی ها تمام شد در شبکه های اجتماعی اسامی افراد رد صلاحیت شده کهگیلویه منتشر شد.

خبرنگاران که تا پاسی از شب برای تهیه خبر در فرمانداری حضور داشتند چیز خاصی دستگیرشان نشد و تلاش برای مصاحبه با فرماندار نیز ره به جایی نبرد.

جلوگیری از انتشار خبر در شبکه های مجازی و یا رسانه های غیررسمی با گسترش این رسانه ها تقریبا غیرممکن است اما از فرماندار محترم کهگیلویه انتظار می رفت با مصاحبه و دادن اطلاعات صحیح به رسانه ها جلوی شایعات را بگیرد که متاسفانه این گونه نشد.

صبح روز بعد نیز فرماندار با خبرگزاری دولت(ایرنا) مصاحبه کرد و خبر از تایید صلاحیت 50 نفر در این حوزه انتخابیه داد و یک ساعت بعد با مصاحبه ای دیگر تعداد افراد تایید صلاحیت را 52 نفر عنوان کرد.

برخی نیز ادعا داشتند که صورتجلسه تنظیمی هیئت اجرایی ابتدا همین 50 نفر را تایید صلاحیت کرده بود و صبح همان روز با تغییر صورتجلسه دو نفر دیگر را به لیست تاییدی ها اضافه کرده اند که اگر مصاحبه فرماندار کهگیلویه را شاخص قرار دهیم که ابتدا تایید شدگان را 50 نفر و ساعتی بعد 52 نفر اعلام می‌کند، به نظر می رسد این شایعه نیز درست باشد.

رد صلاحیت شدگان نیز خود ماجرای جالبی دارند. آرام، وفایی، حبیبی، بهره بر از جمله این افراد بودند.

در خصوص ردصلاحیت آرام گفته شده به دلیل عدم استعفا از مقام خود ردصلاحیت شد. در حالی که وی در مصاحبه ای گفته بود شرکتی که در آن مشغول است زیرمجموعه سازمان اقتصادی کوثر است و طبق قانون بخش خصوصی محسوب شده و نیازی به استعفا ندارد. ادعایی که به نظر می رسد درست باشد چون که «مهندس پناه» که معاون اقتصادی این سازمان را عهده دار است در حوزه انتخابیه تهران ثبت نام کرده و تایید می شود ولی آرام که عضو هیئت مدیره یکی از 60 شرکت زیرمجموعه این سازمان است رد صلاحیت می شود!

این موضوع نیز عدم اشراف هیئت اجرایی انتخابات کهگیلویه به قوانین را می رساند که لازم است فرماندار محترم این موضوع را گوشزد کرده تا از تکرار موارد مشابه جلوگیری شود.

نکته دیگر این که برخی افراد شائبه قومیت گرایی را در ردصلاحیت برخی کاندیداها دخیل می دانند و ادعا دارند که آرام، وفایی، حبیبی و بهره بر همه از یک قومیت هستند و به همین دلیل ردصلاحیت شدند. ادعایی که به نظر نمی رسد درست باشد، چه آنکه علی پوزش فرماندار کهگیلویه به لحاظ قومیتی خود نیز منتسب به بویراحمد است.

مورد دیگر نیز که شاید جالب باشد این است که کاندیداهای ردصلاحیت شده، سابقه فنی و اجرایی مثبتی در کارنامه دارند و به لحاظ توانایی مدیریتی و مهندسی شایستگی های خود را اثبات کرده اند!

به هر روی با توجه به سخنان استاندار محترم در جمع هیئت های اجرایی که گفته بود هیچ اشتباهی را نمی پذیرد امیدواریم آقای پوزش که از نیروهای مورد اعتماد استاندار و مردم بوده و هست و سابقه اصلاح طلبی روشنی دارند و هم در مسئولیتی قبلی اش نشان داد که در مسایل بودجه ای، کارشناسی خبره و متخصص هست با تدبیر بیشتری انتخابات کهگیلویه که از حساسیت بالایی برخوردار است را مدیریت کرده تا از بروز اشتباهات بزرگتر جلوگیری شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • سجاد گفت:

    امیدوارم که در ادامه این ماراتون جتاب فرماندار محترم قانونمندی را پیشه کند و باعث ایجاد خبر وشایعات و ناحق خواندنه صلاحیت افراد نشود به امید شایسته سالاری در همه ارگانها

  • همتی گفت:

    محل استقرار فرمانداری شاید بحث جالبی باشد که کدام … پیشنهاد ساختش رو در میدان اصلی شهر داده …

پربازديد