تاریخ درج خبر : 1394/10/19
کد خبر : ۵۲۹۷۱۳
+ تغییر اندازه نوشته -
پ.دانش پذیر

بازگشت شوالیه‌ها به عرصه سیاسی بویراحمد

انتخابات جولانگاه مبارزه گلادیاتورهای سیاسی است. کارزار نیروهای نخبه و توانمند در عرضه خود و مبارزه برای کسب قدرت مشروع از طریق جلب مشارکت مردم است. همآوردی که در بستر فعالیت‌های سیاسی بویراحمد با قشون کشی و گذار از دموکراسی خیابانی به دموکراسی انتخاباتی منتهی می‌­شود. در این آوردگاه، هر جریان سیاسی با برترین‌های نیروی انسانی خود، در جهت جلب نظر توده‌ها حضور می‌یابند. از این منظر بویراحمد آبستن آفرینش دوئلی سیاسی از دو چهره مطرح در دو جریان اصلاح طلبی و اصولگرایی است که هر دو در دوره‌هایی یادآور افتخاراتی برای بویراحمد بوده‌اند.

بویراحمد در دوره‌هایی در عرصه پارلمانی خصوصا از مجالس پنجم تا هشتم (۴ دوره)، دوران ظهور نخبگان سیاسی در قامت نمایندگانی فرامنطقه‌ای و ملی از دو طیف اصلاح ‌طلب و اصولگرا را سپری نموده است تا بدانجا که پا به پای جریان‌های سیاسی هم سویِ خود در دوران نمایندگی، با رؤسای جمهور وقت قرابت داشته‌اند و‌گاه تا بدانجا رسیده‌اند که با مقام عالی قوه مجریه نیز سرشاخ شده‌اند. اما جبروت پیشین در دوره نهم رو به افول گرایید و امروزه تنی رنجور و نحیف را در عرصه پارلمانی به دوش می‌کشد و بی‌تاب و امیدوار از به پایان بردن آن، کورسوهای امید را می‌بیند تا شاید با تدارک نبردی برای گلادیاتورهای سیاسی، به روزهای باشکوه خود بازگردد.

هوای سرد زمستان، تنور تفیده مبارزه‌ای از بازگشت شوالیه‌های سیاسی دو جریان اصلاح طلب و اصولگرای بویراحمد را به نظاره می‌پاید تا شاید دگرباره به دوران طلایی اقتدار و عزت خویش بازگردد. گویی دوباره برآن است که شانه به شانه چکاچک شمشیر شوالیه‌ها، در سپهر سیاسی کشور نمودی درخشان را به نمایش بگذارد.

توده‌های مردمی بویراحمد با یاد نوستالوژی‌های خود، تشنه بازگشت دوره‌های پیشین بوده‌اند تا شاید آینده را بر بنای گذشته استوار سازند. با همهمه، تشویق و خواهش‌ها و اصرارهای اطرافیان و مردمان هوادار، نخبگان پارلمانی دوره‌های پنجم تا هشتم بویراحمد با تمام وجود خود را برای حضور در آمفی تئا‌تر افسانه‌ای کلوسئوم* آماده می‌­کنند و این روز‌ها شهر در هلهله روز موعود، تدارک برنامه می‌بیند.

البته بویراحمد می‌تواند با امید به آینده‌ای روشن، دیگر شوالیه‌های خود را به کارزار فرا خواند. اما انگار جسارت زایش شوالیه‌ها سپری شده و در عالم نوستالژی، ژانری اکشن از «آخرین شوالیه‌ها» ** را به تصویر می‌کشد، تا شاید پایانی باشد بر عصر شوالیه‌گری…

*  کلوسئوم آمفی تئا‌تر بیضی شکلی است که در مرکز شهر رم پایتخت ایتالیا قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین سازه‌هایی است که در امپراتوری روم بنا شده و از شاهکارهای معماری و مهندسی دوران روم باستان به شمار می‌رود. تا قرون وسطی این آمفی تئا‌تر به نام «فلاویان» خوانده می‌شد، اما پس از این دوران به دلیل وجود مجسمه بزرگی از «نرو» که پیش از امپراتوری فلاویان بر روم حکمفرما بود، نام این آمفی تئا‌تر را به کلوسئوم که معنای ریشه‌ای آن بزرگ و عظیم است، تغییر دادند.

**  فیلمی آمریکایی در ژانر اکشن به کارگردانی کازئواکی کریا است. وجود صحنه‌های خشن در این فیلم، یادآور گونه‌هایی از بی‌اخلاقی‌های انتخاباتی و تهمت و تخریب همدیگر در استان ماست.

*(وکیل دادگستری)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • همتی گفت:

  عالی بود سپاس فقط کاش نمی نوشتید پ و اسم کامل را می نوشتید

 • ح گفت:

  مطلب زیبا وقرصی ومحکمی

 • ناشناسی دیگر گفت:

  با عرض سلام مطلب خوب است ولی بایدبجای بویراحمد مینوشتید کهگیلویه وبویراحمد. اما در جواب بعضی از کامنت نویسان محترم باید عرض کنم که آیا دیکر مقالات در مورد انتخابات چه محتوای مهمی داشته اند که مقاله این خانم نداشته است ؟؟ .ای کاش بعضی از تعصبات ونابخردی ها در گفتار ونوشته هایمان وجود نداشت .یکی از علل عد م ترقی وتوسعه مان همین دیدگاهها وبیانهای نسنجیده است.
  امیداستکه خانم دانش پذیر با پیگیری و جد یت ببیشتری باز هم مطلب بنویسند وتسلیم کوته نظریهای موجود در بعضی از اقشار جامعه نشوند . موفق باشید

 • ناشناس گفت:

  مه گله ایکردن عکس نزدی

 • خیلی دور خیلی نزدیک گفت:

  خودت شوالیه ای دانش جووووووون

 • شاپور گفت:

  خب آفرین به نظر میاد دیگه هرکس یه فیلمی یا یه کتابی می بینه و می خونه فرداش هم یه متنی درباره انتخابات می نویسه

پربازديد