تاریخ درج خبر : 1394/10/21
کد خبر : ۵۲۹۹۸۸
+ تغییر اندازه نوشته -

تحصن پرسنل شهرداری دهدشت؛ 120 روز بدون یک ریال دریافتی+عکس

پرسنل شهرداری دهدشت در اعتراض به حقوق معوقه 4 ماهه و عدم پرداخت مطالبات چند ساله و بیمه تحصن کردند.
زخم کهنه اختلافات شورای شهر و مدیریت شهری دهدشت در شرایط حساس انتخابات پیش‌رو سر باز کرد و این نارضایتی شهروندان می‌تواند در جلب مشارکت حداکثری برای حضور در انتخابات مشکل‌ساز شود.

از صبح امروز محوطه شهرداری دهدشت نگاه سئوال‌برانگیز هر رهگذری را به خوب جلب می‌کرد. عده‌ای از افراد جویای علت این تجمع می‌گفتند که تحصن دور از انتظار نبوده و با توجه به وضعیت شهرداری، اعتراض پرسنل چیز غیر عادی نیست.

پرسنل شهرداری دهدشت در حالی‌ که از ساعات اولیه صبح محل کار خود را در اعتراض به وضعیت معیشتی و بی‌توجهی به پرداخت حقوق و مزایا ترک کرده بودند با واسطه معاون فرماندار و وعده پرداخت حقوق یک ماه حداکثر تا روز شنبه هم راضی به برگشت به کار خود نشده و خواستار رسیدگی به وضعیت ناخوشایند خود هستند.

کاسه صبر پرسنل شهرداری دهدشت پس از 4 ماه تعویق در پرداخت حقوق و مزایا لبریز شد و از صبح امروز در تجمعی اعتراض‌آمیز خواستار توجه مسئولان به معیشت این قشر شدند.

پرسنل شهرداری اعم از کارگران خدمات شهری، فضای سبز، کارگران غیر رسمی و فاقد حکم و کارکنان از صبح امروز در محوطه شهرداری تحصن کرده و تا لحظه نگارش این گزارش به محل کار باز نگشته‌اند.

تعطیلی شهرداری دهدشت در روزی که ارباب رجوع‌های بسیاری برای انجام امورات خود به شهرداری مراجعه کرده بودند، موجب نارضایتی شهروندان هم شده بود.

یکی از مراجعه‌کنندگان در حالی که یک نامه برای پیگیری کار عمرانی در دست داشت، گفت: بار اولی نیست که برای رسیدگی به درخواست به شهرداری مراجعه می‌کنم هر بار می‌آیم کسی پاسخگوی من نیست.

در بین تجمع‌کنندگان کارگران خسته با دست‌های پینه بسته بیشتر از همه به چشم می‌آیند؛ یکی از این کارگران با حالتی گرفته و بغض در سینه گفت: تو را به حضرت اباالفضل(ع) فریاد ما را به گوش مسئولان برسانید.

این کارگر خدمات شهری با بیان اینکه نگذارید فریاد ما در هیاهوی انتخابات گم شود، افزود: 4 ماه است حقوق دریافت نکردم، برای خرید نان مجبور شدم از صندوق صدقه‌ای که در خانه دارم پول بردارم، چون راهی جز این نداشتم.

داغ عدم پرداخت حقوق و مزایایی این کارگر شهرداری در حالی بر سینه‌اش سنگینی می‌کرد که به گفته وی همسری دیابتی دارد و خود نیز به بیماری دیسک کمر مبتلا است.

این کارگر با بیان اینکه سه فرزند در حال تحصیل دارم، قسم یاد کرد فرزندش کفشی برای رفتن به مدرسه ندارد.

کارگر دیگری با ناراحتی، بیان کرد: طی این مدت که پولی برای خرید ندارم مایحتاج را از مغازه‌ها قرض می‌گرفتم، اما با بالا رفتن بدهی دیگر به ما جنس نسیه نمی‌دهند.

وی، خطاب به مسئولان تأکید کرد: آبروی ما را جلوی زن و بچه‌هایمان بخرید، به خدا ما حق زندگی داریم.

یکی دیگر از پرسنل متحصن با بیان اینکه طی این مدت از بی‌پولی به کمترین‌ها اکتفا کردم اشکی که در گوشه چشمش سرازیر می‌شد را پاک کرد و سرش را پایین انداخت تا بیش از این نظاره‌گر غرور شکسته‌اش نباشیم.

در گفته‌های همه تجمع‌کنندگان عدم پرداخت حقوق 4 ماهه و بیمه تأمین اجتماعی مشکل مشترک بود و می‌گفتند که به علت بدهی بیمه، تأمین اجتماعی دفترچه درمانی ما را تمدید نمی‌کند.

در این بین جای خالی شهردار و عدم جوابگویی به مطالبات تحصن‌کنندگان بر نارضایتی و اعتراض پرسنل افزوده بود؛ آنان خواستار حضور شهردار و قول مبنی بر پرداخت حقوق بودند.

جواد تخشا شهردار دهدشت در تماس تلفنی خبرنگاران عدم حضور خود در اجتماع اعتراض‌آمیز پرسنل و جوابگویی مطالبات آن‌ها را به علت حضور در محل پروژه تپه نورالشهدا برای بررسی کار کارشناسی دانست و اصحاب رسانه را برای مصاحبه به این محل دعوت کرد.

شهردار دهدشت از نبود منابع مالی پایدار به مشکل اساسی شهرداری یاد کرد و گفت: ساخت و سازها در این شهر روند کُندی دارد و همین عوامل موجب شده شهرداری که یک نهاد عمومی است و حقوق و مزایای پرسنل را باید از طریق عوارضات محلی پرداخت کند با مشکل مواجه شود.

تخشا با اشاره به 148 نفر نیروی مازاد در شهرداری، خاطرنشان کرد: شهرداران در ادوار گذشته به طور غیرقانونی این تعداد نیرو را وارد بدنه شهرداری کردند، در حالی که براساس چارت سازمانی حداکثر 120 نفر باید در شهرداری داشته باشیم، اما اکنون 235 نفر در این نهاد شاغل هستند که عموماً کارگر هستند.

وی، مجموع حقوق ماهانه پرسنل را 320 میلیون تومان دانست و گفت: این در حالی است که درآمد شهرداری از محل عوارضات محلی تنها 80 میلیون تومان در ماه است و اگر مساعدت استاندار نبود، طی این 2 سال هم در پرداخت حقوق مشکل پیش می‌آمد.

تخشا، بدهی شهرداری به سازمان تأمین اجتماعی را یک میلیارد و 800 میلیون تومان عنوان کرد و افزود: 200 میلیون تومان جریمه تاکنون به تأمین اجتماعی پرداخت کردیم.

وی در ادامه تصریح کرد: 8600 متر زمین جمعه بازار متعلق به شهرداری به علت بدهی این نهاد از طریق رأی قضایی به تأمین اجتماعی واگذار شد.

شهردار دهدشت با بیان اینکه ادارات و نهادها در چنین شرایطی باید به شهرداری کمک کنند، بیان کرد: 20 میلیارد تومان از ادارات و نهادها طلب داریم و به خاطر تعطیل نشدن خدمات‌رسانی به شهروندان مجبوریم با آنان تعامل داشته باشیم.

وی، با بیان اینکه استاندار در بحث پروژه‌های عمرانی کمک‌های خود را دریغ نکرده است، تصریح کرد: می‌طلبد مسئولان محلی در رفع مشکلات شهرداری یاریگر شهردار باشند.

تخشا، همکاری و تعامل شورای شهر در رفع مشکلات موجود را ضروری خواند و با بیان اینکه شورا می‌تواند در درآمدزایی شهرداری را مدد رساند پیشنهادهای شهردار در این زمینه را مورد اشاره قرار داد و گفت: 225 باجه واقع در بازار روز که تاکنون به صورت ناعادلانه اجاره داده شده بودند در پیشنهاد به شورای شهر خواستار ساماندهی شدیم.

این مسئول با بیان اینکه درآمد حاصل از اجاره این تعداد باجه تاکنون کمتر از 20 میلیون تومان می‌شد، گفت: در صورت مصوبه شورای شهر مبنی بر واقعی شدن اجاره‌بها شهرداری می‌تواند در ماه 120 میلیون تومان درآمدزایی کند.

تخشا، 1600 متر مربع زمین در محل فعلی پارکینگ جنب بازار روز را از دیگر پیشنهادهای درآمدزایی و ارسال به شورای شهر دانست و افزود: در صورت موافقت شورای شهر این زمین به سرمایه‌گذار واگذار و براساس سهم آورده به مجتمع تجاری تبدیل خواهد شد.

شهردار دهدشت، نسبت به واریز حقوق یک ماه و نیز پرداخت بیمه یک ماهه پرسنل قول داد و تصریح کرد: در صورت همکاری شورای شهر و اجرای این مصوبات می‌توان تا پایان سال بخشی از مطالبات پرسنل را پرداخت کرد.

در آستانه انتخابات حساس هفتم اسفند ماه و در حالی که مسئولان دم از فراهم نمودن زمینه حضور حداکثری مردم در انتخابات می‌زنند می‌طلبد مسئولان استانی در عمل به رفع این معضل فکری کنند و چاره‌ای برای خروج چندین خانوار گرفتار در مشکلات معیشتی بیندیشند.
منبع: فارس
گزارش و عکس از: طیبه سعادتی‌نیک

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ahmad گفت:

  واقعا باید تاسف خورد!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • انسانیت گفت:

  تصویر مرد میانسال را که دیدم گریه ام گرفت ؛ آخ از فقیری که ندارم کمکش کنم وای برما

 • مدافع کارگران گفت:

  چرا حقشون را بهشون نمیدید؟؟؟؟
  چرا اونها را شرمنده زن و بچه هاشون میکنید؟؟؟
  خودتون خوبه حقوق چند میلیونی میگیرید اما زورتون میاد چند کارگر ماهیانه 800000 تومن بگیره؟؟؟

پربازديد