تاریخ درج خبر : 1394/10/22
کد خبر : ۵۳۰۰۵۶
+ تغییر اندازه نوشته -
کهگیلویه و بویراحمد در فاز تولید به حداقل‌ها رسیده است

گوهرگانی: اکنون باید به فکر صادرات محصولات کشاورزی باشیم/ 170 هزار تن مازاد تولید به ارزش 27 میلیون دلار در انتظار صادرات

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در فاز تولید محصولات کشاورزی به حداقل‌های لازم رسیده‌ایم، گفت: اکنون وقت آن رسیده که به طور جدی و منسجم روی موضوع صادرات متمرکز شویم.

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد، جعفر گوهرگانی در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی که با حضور مدیرانی از دستگاه‌های مختلف استانداری، صنعت و معدن، بانک توسعه صادرات، دامپزشکی و معاونین و مدیران میانی این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: در برخی محصولات تولیدی کشاورزی، بیش از 80 درصد مازاد آن قابلیت صادراتی دارد ولی اگر ما بتوانیم یک تا 10 درصد آن‌ها را هم صادر کنیم، تحول خوبی ایجاد خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد افزود: بعد از کمیت و کیفیت در تولید محصولات کشاورزی، اولویت بعدی با صادرات این محصولات و مهم‌تر از آن صادرات محصولات تولیدی کهگیلویه و بویراحمد از طریق گمرک همین استان است.

متولی کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: حدود 25 هزار تن از مجموع 170 هزار تن مازاد تولید 9 محصول کشاورزی و بیش از 2 میلیون گل شاخه بریده در این استان قابلیت صادارتی دارد که با صادرات آن‌ها از گمرک همین استان 26.588 میلیون دلار عاید کهگیلویه و بویراحمد می‌شود.

وی با بیان اینکه کسی از بیرون نمی‌آید تا دلش به حال صادرات ما بسوزد و مشکلات را حل کند، تأکید کرد: اینکه اکنون در صادرات لنگ می‌زنیم به خودمان برمی‌گردد چرا که وقتی به عنوان مثال دام زنده این استان از طریق سایر استان‌ها به کشورهای خارجی صادر می‌شود، توجیه معقولی باقی نمی‌ماند.

گوهرگانی گفت: همین مدیران بخش کشاورزی، صنعت و معدن و تجارت، گمرک، حمل و نقل و مهم‌تر از آن تیم اقتصادی استانداری هستند که باید فکری بکنند تا صادرات این استان را علمی و هدفمند شود.

وی ادامه داد: سفارت چند کشور خارجی حتی برای پای مرغ تولیدی در این استان درخواست داده که این نشان می‌دهد اگر تفکر صادراتی و انسجام بین‌بخشی حاکم شود، کهگیلویه و بویراحمد برای صادرات محصولات خود چیزی کم ندارد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به تولید بیش از 13 میلیون شاخه گل رز هلندی در این استان اشاره و بیان کرد: اگر ما نتوانیم حداقل 130 هزار شاخه آن را صادر کنیم معنای جز ضعف مدیریتی، عدم هماهنگی و نبود همت استانی ندارد.

متولی بخش کشاورزی این استان توضیح داد: باید حلقه‌های صادراتی را برای رقم خوردن صادرات یک محصول به هم وصل کنیم و اگر صادر کننده‌ای وجود دارد آن را حمایت کنیم و اگر صادرکننده‌ای خارج از این استان فعالیت دارد با اعتمادسازی و تشویق آن را به استان بیاوریم.

وی گفت: حتی اگر صادرکننده قوی نداریم باید چنین افرادی را پرورش و آموزش دهیم و این مهم با برطرف کردن ضعف‌های موجود در مدیران مرتبط، تیم اقتصادی استان و تشکل‌های بخش خصوصی شدنی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در بخش دیگری از صحبت‌هایش به جهش به وجود آمده در بحث صادرات محصولات این استان در دولت تدبیر و امید، خاطرنشان کرد: واقعیت این است که با تدبیر و عزم استاندار کهگیلویه و بویراحمد، جهش و جدیت خوبی در حوزه صادرات به وجود آمده که امید است بخش کشاورزی این استان نه تنها عقب نماند بلکه پیشرو باشد.

گوهرگانی، صادرات را مهم‌ترین مؤلفه برای پویایی، پایداری و درآمدزا کردن تولید به منظور تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری و دولتمردان دانست.

همچنین سالار حسین‌پور معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز در این نشست اظهار کرد: برای توسعه صادرات این استان باید دارندگان کارت‌های بازرگانی و افراد دارای انگیزه صادراتی، آموزش‌های عملی ببینند تا بتوانیم صادرکنندگانی توانمند را وارد این فعالیت مهم اقتصادی کنیم.

حسین‌پور دعوت از تجار موفق کشور و استفاده از تجارب آن‌ها را نیز بسیار سودمند دانست و تصریح کرد: آشنایی مردم و تولید کنندگان را با مقوله صادرات و فرهنگ صادرات آشنا کنیم چرا که این خود یک فرصت برای رونق بازار و درآمد تولیدکنندگان ما نیز خواهد بود.

همچنین علیرضا رستگار، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی در این نشست با بیان اینکه همه توان و تمرکز ما باید روی صادرکننده‌ها متمرکز شود گفت: محصولات سیب درختی، عسل، گردو، لیموترش، گیاهان دارویی، ماهی قزل‌آلا، گل رز شاخه بریده، دام زنده، محصولات جالیزی و صنایع تبدیلی را 10 فاکتور دارای قابلیت صادراتی در کهگیلویه و بویراحمد خواند.

رستگار افزود: به طور میانگین حدود 24 درصد مازاد مصرف تولیدات این استان قابلیت صادراتی با ارزش 26.588 میلیون دلار دارند که نباید از این ظرفیت مهم غافل شویم.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: محصول عسل با 400 تن، محصولات جالیزی 9 هزار و 400 تن و گیاهان دارویی با 8 تن بیشتر سهم صادراتی را از مازاد تولید این استان دارند.

وی گفت: گل شاخه بریده با 2 میلیون شاخه و سیب درختی با هشت هزار و 750 تن در رتبه‌های بعدی به لحاظ سهم صادراتی از میزان مازاد تولید در این استان قرار دارند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد