تاریخ درج خبر : 1394/10/22
کد خبر : ۵۳۰۰۷۰
+ تغییر اندازه نوشته -
سیدضیاالدین رضاتوفیقی

«دولت، مردم، جناح‌ها و انتخابات مجلس در استان»

سایت استان: سیدضیاالدین رضاتوفیقی

چندان زمانی به انتخابات دهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی نمانده است و هر فرد و جناح و نهادی وظیفه ای در این امر مهم دارد امری که در پیشرفت یا عقب افتادگی کشور و استان تاثیر گذار است.
دولت در استان شامل نمایندگان قوه ی مجریه و قضائیه و نهادهای گوناگون اعم از نظامی و انتظامی و امنیتی و همینطور مجریان و ناظران انتخابات است . از این مجموعه نخستین انتظار امنیت انتخابات و امنیت عمومی در ایام تبلیغات و برگزاری انتخابات و بعد از اعلام نتایج است . انتظار دیگر عمل بر اساس قانون و عدم ورود به رقابت های جناحی و عدم اتخاذ موضع، له یا علیه جناحی یا کاندیدایی در نهان و آشکار است . اصولگرایان که در زمان فعلی گویی از مادری سوگلی به دنیا آمدند خوشبختانه چندان دغدغه‌ی‌‌‌‌ رد صلاحیت ندارند اما اصلاح طلبان که گویا از مادری نامحبوب زاده شدند پس از تکیه بر لطف خدا بر حمایت مردم متکی هستند و از این رو انتظار دارند در تایید صلاحیت ها مر قانون عمل شود و نظر مراجع چهارگانه مبنای عمل باشد . نکته ی مهم دیگر نظارت دستگاه های مختلف بر ورود احتمالی پول کثیف احیانا در عرصه ی انتخابات به گفته ی پیشین وزیر کشور است .

مردم استان باید بدانند که رای و انتخاب آنان در توسعه‌ی کشور و استان و بهبود زندگی و رفع مشکلات اساسی آنان نقش دارد . انتخابات به زودی برگزار می شود و کسانی که مورد اعتماد اکثریت مردم هر حوزه قرار می گیرند انتخاب شده و به مجلس راه خواهند یافت . هر چقدر می توانید از راه های قانونی و اخلاقی برای کاندیدایی که شایسته می دانید کار کنید اما گرفتار اختلاف خانوادگی ، طایفه ای ، ایلی و شهرستانی نباید شد که عواقب آن کدورت و کینه و دشمنی بی دلیل و عقب ماندگی است . هیچ کدام از این کاندیداها برای شما بهشت یا جهنم درست نمی کند ، تفاوت هست اما نه آنچنان که آخرت خود را فدای دنیای کاندیداها کنید . سزوار و شایسته است که رقابت بر اساس اخلاق و انصاف و رعایت حقوق انسانی کاندیداها باشد و از بزرگنمایی و شعارهای تحقق نایافتنی پرهیز شود . به ویژه خود کاندیداها هواداران خود را به رعایت انصاف و پرهیز از تهمت و تخریب نسبت به سایر کاندیداها باز دارند و اندیشه ها ، برنامه ها و شعارهای قابل تحقق خود ارائه کنند و مثلا بگویند که برای بیکاری و اشتغال جوانان چه برنامه ای دارند .

جناح های اصولگرا و اصلاح طلب نیز گمان نکنند که این انتخابات جنگ حق و باطل و مرگ زندگی ست ، بلکه رقابت بین دو رویکرد ، گفتمان و دو روش اداره‌ی کشور و استان بر اساس قانون و برنامه و امکانات و منابع است . هر دو جناح ظاهرا به قانون پایبند هستند اما ناظر و ناقد یکدیگرند . نظارت و نقادی به نفع هر دو جناح و اثرگذار در اصلاح افکار و اعمال و رفتار آن هاست .

هر جناحی که بی رقیب و بدون ناقد باشد به سمت استبداد و غرور و فساد و غفلت از مطالبات واقعی و به حق مردم و سقوط خواهد لغزید . نقادی و امر به معروف و نهی از منکر هم وظیفه و هم لازم و مفید برای کشور و استان و جناح هاست . نگارنده اگر خدا توفیق دهد در نوشته هایی دیگر اصولگرایان را به نقد خواهد کشید و اصلاح طلبان هم از نقد منصفانه‌ی اصولگرایان استقبال خواهند کرد . اما نهادهای حاکمیتی و بخصوص صدا و سیما و علما و ائمه محترم جمعه در این ایام اگر اصلاح طلبان را نقد کنند ، موجب احساس جانبداری از جناح اصولگرا و سلب تعلق خاطر اصلاح طلبان از چنین ناقدینی خواهد شد . بدتر آنکه فرصت پاسخگویی به اصلاح طلبان از این تریبون ها داده نمی شود .

جناح ها باید اجازه دهند که مردم بدون جنگ روانی و تبلیغات دروغ و گرد و غبار و هیاهو و جنجال ، در فضایی آرام ، با تفکر و تامل و آرامش خاطر و با توجه به برنامه ها و عملکردها و سوابق جناح ها و کاندیداها رای خود را به صندوق ریخته و با دوستی و محبت در کنار هم همزیستی بدون کینه و تفرقه و تنازع داشته باشند .

هر جناحی برنامه و شعارها و کاندیداهای خود را به مردم معرفی کند و مردم را در رای دادن تحت فشار و قسم و تهدید و تطمیع قرار ندهد . در این صورت می توان انتخاباتی از هر جهت سالم و قانونی و ثمر بخش داشت و در فضایی آرام به رای مردم ، هر چه باشد قلبا تمکین کرد و کاندیداهای پیروز از هر جناحی باشند به عنوان کاندیداهای عموم مردم هر حوزه و هر دو جناح و حافظ حقوق همگان دانست که علاوه بر قانونگذاری و نظارت بر دستگاه ها و نمایندگی همه ملت و همه ی مردم استان آرامش عمومی و پیشرفت استان و تلاش برای رفع مشکلات عموم مردم را نوید خواهند داد .

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • دانا گفت:

  مملکت ؛ انتخابات صاحب داره وبا بهترین وجه هم اداره میشه وهم برگزار میشه ونیازی به توصیه نااهلان نیست …حضرت امام فرمود:نگذارید این انقلاب به دست نااهلان بیفتد ! وما تازنده ایم اجازه نخواهیم داد!! زنده باد شهدا وامام شهدا -زنده باد مقام عظمای ولایت -زنده باد سپاه وبسیج -زنده باد مردم ولایت مدار استان -مرگ بر ضد ولایت فقیه – مرگ بر ضد نظام ….

  • دانشجوی بسیجی گفت:

   مرگ بر فتنه 88 مرگ بر کسانی که برای براندازی نظام تلاش کردند مرگ بر ضد ولایت فقیه

 • ریش سفید اصلاح طلب گفت:

  دوست گرامی جناب رضاتوفیقی بزرگترین کمک شما به اصلاح طلبان وکاندیداهای اصلاح طلبی سکوت است ؛امیدوارم که بپذیری وعمل کنی !!!!

 • ناشناس گفت:

  به نام خدا.از مردم عزیزوجوانان عزیز دعوت میشود با همدلی وهمزبانی و اتحاد و بدون نگرانی ورودسیف السادات به عرصه انتخابات را به فال نیک بگیریم و یک رای و یک صدا این وکیل و حقوق دان و قانون شناس را راهی مجلس بکنیم به امید خدا و با رای بالای شما.به امید خدا اینبار ما هم نماینده اتی فعال و قوی مثل تاجگردون بفرستیم مجلس .پس منتظر حضور سبز و گرم شما در روز 7 اسفند هستیم

 • ناشناس گفت:

  زنده باد قانون و اخلاق
  زنده باد اصلاحات
  زنده باد رضا توفیقی

پربازديد