تاریخ درج خبر : 1394/10/23
کد خبر : ۵۳۰۰۷۵
+ تغییر اندازه نوشته -
بیژن کاظمی

یارگیری های انتخاباتی و عرصه رقابت ناعادلانه

سایت استان: بیژن کاظمی

در حالی که به دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیکتر می شویم، مسایلی چند، ذهن مردمی را که از هر گوشه و کنار با موج وعده های بی سر و ته مواجه می شوند را مخدوش کرده است. از جمله اینکه برخی نامزدهای انتخاباتی این دوره همچون سابق، با پشتوانه های سرمایه ای که از کانال های نامعلومی جریان یافته و عرصه رقابت را ناعادلانه به پیش می برند، در حال یارگیری های انتخاباتی در بین مدیران ارشد هستند. یارگیری هایی که در فردا روز پس از انتخابات انتظاراتی را می طلبد که شاید کمتر کسی از پس آنها بربیاید. انتظاراتی که برآورده کردن آنها، نماینده را از انجام اموری که به عهده میگیرد، عملا غافل می کند.
در این بین همچنین با ترویج وعده های بی پایان بین توده های مردمی و از طرفی تصمیم گیری در سایه افراد منفعت طلب، مردم را با انبوهی از سردرگمی های بی حد و حصر مواجه کرده اند. از پیامدهای این جنگ نابرابر، عدم انتخاب افراد شایسته ای است که در راستای منافع عمومی مردم گام بردارد.
به راستی آیا اینان واجدین شرایط و صلاحیت نمایندگی مردم درد دیده ی کهگیلویه بزرگ، که امروز جوانان و پیرانش به دلایل شرایط بد اقتصادی و نبود اشتغال و هزار درد ناگفته، با سرنوشت بی رحم خود دست و پنجه نرم می کنند، هستند؟! و آیا می توانند سازمان های عملا تهی از بودجه و کارایی را با جذب منابع سرگردان و اندکی اعتبار، دوباره به چرحه حیات برگردانند؟!
امروزه در شرایطی هستیم که نیاز مبرم به نماینده ای کاردان داریم، زیرا ما راهی به جز انتخاب تخصص و توانایی برای رسیدن به توسعه اقتصادی نداریم تا از چاه توسعه نیافتگی که از سالها پیش در این دیار به یادگار مانده، بیرون و به سوی توسعه ای پایدار گام برداریم. کسی باید سر رشته امور را در دست گیرد که در عرصه مدیریتی و اجرایی آزمون پس داده باشد. چرا که در جایگاه بزرگ نمایندگی مجلس فرصت یادگیری اصول نمایندگی مجلس در راستای اهداف ملت نیست. افزایش ثروت و رفاه مردم جامعه (و ریشه کنی فقر) و ایجاد اشتغال، اهداف توسعه اقتصادی است که هر دو در راستای عدالت اجتماعی است.
عموم مردم چه از طیف های قبیله ای و چه احزاب، همگی در لوای مرم قرار می گیرند. نماینده و وکیل ملت باید به دور از حزب و باند بازی، به عموم مردم یکسان نگاه کنند. وقتی می گوییم جوانان بیکار، اقشار کم درآمد، روستاییان، کشاورزان، دامداران، همه در کالبد ملت اند و شخص منتخب، نماینده طیف و جریان به خصوصی نیست و با ارای عموم مردم بر این کرسی تکیه می زند تا مدافع حقوق همه آنها باشد. اولین شرط نمایندگی تخصص است. هر چند سایر ویژگی‌ها مانند سلامت و تعهد نیز لازم است، اما فقدان تخصص در برخی مقاطع قانون‌گذاری در کشور، ما را با تراکم قوانین مواجه کرده است. آنها نباید در اجرای وظایف نمایندگی کوچکترین مسامحه‌ای را داشته باشند؛ در واقع نمایندگی ملت امانت است که باید به درستی آن را انجام داد و نماینده باید بداند که اختیارات و اقتدار وی به عنوان یک قدرت امانی باید در مسیر درستی که به نفع ملت و مملکت است هزینه شود.
نمایندگان مجلس باید از فرهیختگان و افراد توانمندی باشند که از نظر هوش، عملکرد، دانش، بینش و سلامت و صداقت نسبت به دیگران در مرتبه بالاتری قرار داشته باشند تا بتوانند توسط افراد، منتخب ملت شوند. پس با توجه به بینش و پتانسیل و تخصص و خرد باوری و خرداندیشی دست به انتخاب و تحولی تخصص گرایانه بزنیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ساورز گفت:

    بله متاسفانه برخی از کاندیدا با دادن وعده و پول مردم ساده و تنگ دست کهگیلویه رو فریب میدن. دریغ از اینکه تنها راه خروج کهگیلویه از این وضعیت فقط اومدن یه مدیریه که سابقه اجرایی چه در استان و چه در سطح ملی داشته باشه. ولی حیف که پول حرف اول رو میزنه و به سادگی میتونه آدم رو وسوسه کنه. متاسفم که کاندید هایی هستن که دارن با پول مردمو میخرن تازه پول هایی که معلوم نیست از چه راه هایی به دست اومده

پربازديد