تاریخ درج خبر : 1394/10/24
کد خبر : ۵۳۰۱۱۲
+ تغییر اندازه نوشته -

واردات نهال به کهگیلویه و بویراحمد ممنوع است/با مدیران متخلف برخورد می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه وارد کردن نهال از مکان‌های نامطمئن خیانت به کشاورزان این استان است، گفت: مدیران و کارشناسانی متخلف در این حوزه به کمیته تخلفات اداری معرفی می‌شوند.
به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد، جعفر گوهرگانی در ستاد داشت غلات و توسعه و اصلاح باغات کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: این استان در حوزه باغبانی جوان است ولی با وجود همین جوانی از سال 73 که باغداری به صورت جدی شکل گرفت، متأسفانه حرف‌ها و دردهای کشاورزان تغییر نکرده به طوری که همان حرف‌هایی که در آن ساله‌ها از باغداران می‌شنیدیم اکنون نیز می‌شنویم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد وضعیت موجود را علی‌رغم توسعه باغات و رشد نسبی، نشانه خوب کار نکردن متولیان بخش کشاورزی دانست و افزود: همه همت ما در این حوزه باید این باشد که باغداری را اقتصادی، تولید را افزایش و فضای کار و باغداری را زنده، پویا و بانشاط کنیم.
وی گفت: بدون شک این مهم با استفاده از نهال‌های سالم و شناسنامه‌دار است و سیاست ما از ابتدای مسئولیت تاکنون این بوده که حتی اگر یک متر باغ هم احداث نشود ولی در هر رقمی که نهال آن در درون استان وجود دارد، از بیرون استان وارد نشود.
گوهرگانی با اشاره به مصادیقی از ورود غیرلازم نهال به این استان ادامه داد: برخی برای خود دکان باز کردند و من از همه مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌های هشت‌گانه کهگیلویه و بویراحمد، کارشناسان و همه دست‌اندرکاران می‌خواهم که این دکان را برای همیشه جمع کنند که در غیر این صورت متخلفین به کمیته تخلفات اداری معرفی و حتی انفصال از خدمت نیز در انتظار آنان است.
وی با بیان اینکه هر کسی دلسوز باغداری این استان است از تقویت نهالستان‌های همین استان و احداث نهالستان‌های جدید حمایت کند، تصریح کرد: آوردن نهال از بیرون استان که هیچ تضمینی برای سلامت آن‌ها وجود ندارد، نه تنها دلسوزی نیست بلکه خیانت است.
متولی کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد توضیح داد: برای نهال‌های هسته‌داران، دانه‌داران و مرکبات هیچ نیازی به واردات از بیرون استان نداریم ولی اگر بخواهیم گونه جدیدی مانند گل محمدی را در این استان توسعه دهیم با تشخیص و رأی کمیته نهال سازمان جهاد کشاورزی، می‌توان از نهالستان‌های دارای گواهی سلامت وارد کرد.
گوهرگانی تصریح کرد: اگر باغی احداث نکنیم بهتر است از اینکه نهال‌هایی وارد کنیم که چهار سال دیگر با وجود زحمات و هزینه‌های یک باغدار متوجه شویم تا این نهال‌ها مشکل دارند.
وی به روی دیگر سکه هم اشاره کرد و ابراز داشت: اگر هم کشاورزی خودش اصرار دارد از بیرون استان نهال وارد کند، با تصویب کمیته فنی بذر و نهال و تأیید گواهی بهداشتی و سلامت نهالستان مبدأ، می‌تواند این کار را بکند ولی باید بداند که از حمایت‌های این سازمان از مراحل حفر گوده تا هزینه نهال و سایر مراحل محروم خواهد شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد بر حمایت از بذر و نهال تولیدی این استان تأکید کرد و گفت: وقتی در این استان نهال باکیفیت، سالم ومطمئن وجود دارد کدام عقل سلیم است که رأی بر واردات نهال‌هایی کنیم که باغبانی این استان ضررهای زیادی از آن دیده و اطمینانی از سلامت آن‌ها نیست.
41 هزار و 300 هکتار باغ در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد