تاریخ درج خبر : 1394/10/24
کد خبر : ۵۳۰۱۸۲
+ تغییر اندازه نوشته -
مروری بر عملکرد اصلاحطلبان در دوره های گذشته انتخابات کهگیلویه؛

باز هم کاندیدای اصلاح طلب سرشناس نداریم؟

حوزه انتخابات کهگیلویه و بهمئی از دور هفتم نمایندگی مجلس در سال 1382 به بعد از گچساران و باشت جدا شد. در شرایط پیشین، رقابت برای محمد موحد دشوارتر به نظر می رسید. اما با این حال موحد 3 دور نماینده حوزه های کهگیلویه و گچساران بود. تا اینکه از دور هفتم که همزمان با قدرت نمایی اصلاح طلبان در دولت همراه می شد، موحد برای بار چهارم نیز از حوزه ی کهگیلویه به مجلس راه یافت.

آن دور انتخابات با شدیدترین واکنش ها از سوی اصلاح طلبان و طرفداران این جریان در دهدشت همراه بود، جرقه ی آتشی را سبب شد که تر و خشک را با هم سوزاند. دامنه این آتش بواسطه رهزنی فرصت طلبان و حتی اراذل آن چنان فروزان شد که بر پیشانی اصلاح طلبان « مهرِ مخلِ امنیت » حک شد. شاید هیچ وقت برای اصلاح طلبان آن فرصت تکرار نمی شد؛ فرصتی که از همسویی دولت، مجلس ششم، دانشگاه و کوچه بازار همه و همه یک ضرب آهنگ نواخته می شد و آن “مضراب اصلاح طلبی” بود.

دور هفتم که رد صلاحیت گسترده کاندیداهای اصلاح طلب اتفاق افتاد؛ اصلاح طلبان کهگیلویه می بایستی اندیشه در کار می کردند. آن جریان به بزرگ تر و قیم نیاز نداشت بلکه، “استراتژیسین” می خواست؛ کسانی که “اندیشه” کنند. جریان پیچیده آن روزها « نوچه و مرید » نمی خواست، « مراد و مرشد » هم کارا نبود. تنها، “متفکر” می خواست؛ اما کهگیلویه متفکر نداشت. جریان اصلاح طلبی در سطوح مختلف و از هر بعد که بنگری تهی به نظر آمد. قابل فهم ترین اصل سیاست برای یک جریان چینش مهره و حضور در ساختار قدرت است. دریغ از وجود افرادی که در آن موعد راه را تشخیص دهند و سازماندهی لازم را در بدنه به انجام رسانند. تا امروز و پس از گذشت 16 سال جریان اصلاح طلبی در کهگیلویه « کاسه چه کنم چه کنم » به دست گرفته که اگر نامزدهای همیشگی رد صلاحیت شوند، چه باید کرد.

اینکه مقصر اصلی کیست و آسیب از کجا وارد می شود نیازمند تحلیل مفصلی است. اما نقش لاهوتی و منطقیان اجتناب ناپذیر است. ایشان با حضورشان به عنوان “پای ثابت کاندیداتوری” در چند دوره اخیر ساده ترین اصل یعنی “امید” را که جوانه شکوفایی و پرورش نیروهای توانمند است؛ از جریان سلب کردند. نه خود کناری می نشستند و نه کسی را اجازه حضور می دادند. در سال 1386 تجربه تلخی از این رفتار نامتعارف سیاسی گریبان کهگیلویه را گرفت؛ آن زمان که لاهوتی و هم پالکی هایش در کمال خودستایی و خود محوری پشت جریان را خالی کردند و با حمایت نکردن از رستاد “کهگیلویه را با بزرگواری تنها گذاشتند”.

منطقیان که در مساعدترین شرایط و درهم نواییِ تکرارناشدنیِ دانشگاه، افکار عمومی و دولت نتوانسته بود رقیب نه چندان قوی اش (در آن موعد) را شکست دهد؛ طی 4 سال آینده به جای نیروسازی و شناساندن پتانسیل های جریان اصلاح طلبی به مردم کهگیلویه زمینه شکست 86 را فراهم کرد. چه؛ مردم کهگیلویه رستاد را جوان و کم تجربه و ناشناخته می دانستند و این نتیجه ی کم کاری لاهوتی و منطقیان بود. دو پیرِ عرصه ی کاندیداتوری به مثابه محسن رضایی کار را به همین جا ختم نکردند و با همین خلا بزرگ (عدم کادرسازی و نیروسازی در بدنه) سال 1390 عرصه را به نام “تحریم” خالی و همچون نوجوانان ناپخته و کم تجربه انتخابات را دو دستی به حریف واگذار کردند.

همه این قصه ها به کنار، انتخابات پیش رو نمایانگر تا حدی « خیانت » به جریان اصلاح طلبی از طرف این دو “انتخابات بازِ پیر” است. آن گاه که اشتباهات را چندین بار تکرار کنند و یک جریان را به انتهای دره ی سقوط هل دهند. ایشان در قبال نتیجه مسؤلند. چند روزی تا انتخابات باقی نمانده است و هنوز با همان قصه ی چندین سال پیش بطور تکراری مواجهیم. آری “باز هم کاندیدای اصلاح طلب سرشناس نداریم”. در صورت عدم احراز صلاحیت منطقیان، لاهوتی و رستاد نیروهای سیاسی که چند سال به مردم شناخته شده و توان مدیریتی و سابقه سیاسی روشنی داشته باشند، نداریم. اما جناح مقابل به خوبی ظرفیت ها را شناخته و شکستی دیگر بر پیکره نحیف اصلاحات وارد خواهد ساخت. ناگفته نماند که به نظر نگارنده مردم کهگیلویه حتی در صورت احراز صلاحیت هر دو “انتخابات باز پیر” اقبال چندانی به ایشان نشان نخواهند داد. شاهد این ماجرا هم سخنی با مردم کوچه بازار است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سعید گفت:

  نظر خود را وارد نمایید…تحلیل شما از فضا مبتنی بر فاکتورهای منطقی لازم نبود.در حال حاضر امکان اجماع اصلاح طلبان کهگیلویه بر روی یک گزینه اصلح زیاد است.و این یعنی امید بهدپیروزی

 • اصلاح طلب واقع بین گفت:

  به اصطلاح اصلح طلبان کهگیلویه محکوم به شکستند. برنده حاج عدل هاشمی هست. با نویسنده کاملا موافقم اصلاحات کهگلویه هیچ نیروی قوی شاخصی در صحنه ندارد مردم هم نه به اون پیران قبلی و نه به این نیروهای رده پنجمی فعلی کاندیدا شده هیچ اقبالی ندارند .

 • آران پور گفت:

  با حمایت از دکتر علی آرام در کهگیلویه به پیشرفت و توسعه و شکوفایی اقتصادی در استان کمک به سزایی کرده ایم.
  به امید اجماع همه اصلاح طلبان کهگیلویه بر روی جناب دکتر آرام و انتخاب ایشان به عنوان یک چهره اصلاح طلب جدید با بینش و تخصص علمی و مدیریتی …

 • ناشناس گفت:

  سر شناس داریم سیف السادات.به نام خدا.از مردم عزیزوجوانان عزیز دعوت میشود با همدلی وهمزبانی و اتحاد و بدون نگرانی ورودسیف السادات به عرصه انتخابات را به فال نیک بگیریم و یک رای و یک صدا این وکیل و حقوق دان و قانون شناس را راهی مجلس بکنیم به امید خدا و با رای بالای شما.به امید خدا اینبار ما هم نماینده ای فعال و قوی مثل تاجگردون بفرستیم مجلس .پس منتظر حضور سبز و گرم شما در روز 7 اسفند هستیم

 • ناشناس گفت:

  درست می فرمایید
  هیچ ائتلافی صورت نخواهد گرفت
  رقابت بین عدل است و دکتر تقوی
  ما اصلاحطلبان هم نظاره گر
  اگر به عدل رای دهیم گور خود را کنده ایم
  اگر به دکتر تقوی رای دهیم به ریش خود خندیده ایم
  البته این برای آن دسته از اصلاح طلبان است که اهل معامله نیستن
  والا آنهایی که اهل معامله هستن که فقط ظواهر را رعایت می کنن

 • شهروند گفت:

  ادب مرد به از دولت اوست< متاسفم برای نگارنده این مطلب با ادبیاتی برخواسته از عقده درونیش

  • کهکیلویه گفت:

   منم متاسفم برای عقاید شما دوست عزیز، میخواهید از چی دفاع کنید؟

 • دهدشتی گفت:

  نمیدونم این مطلب توسط اصحاب سایت استان هست یا شخص دیگری؟ لطفا مشخص بفرمایید مطلب از کیست!

 • ناشناس گفت:

  نگارنده محترم شما مسولیت ایده پردازی خودرا می پذیری؟این که بدون نام ونشانه. سخن گفته آید بیانگربی مسئولیتی تان نیست؟
  این مطالب صرف نظر از درستی یا نادرستی محتوای آن بیانگر خامی سما نیست؟
  تفاوت اصلاح طلبان کهکیلویه با اصلاح طلبان گچساران از نظر نتیجه انتخابات دراین دوره هایی که فرمودید چیست؟
  مگر تاجگردون حاصل عملکرداصلاح طلبان گچساران بود؟
  اگر قصد دیگری دارید که می دونم دارید باید سازت را طور دیگری کوک می کردی؟
  سخن شما دم خروسی است که تجربه کافی برای پنهان کردنش نداشتید.یا هو مدد

 • شهروند گفت:

  فقط با چهره های ملی میتوان فقر و بیکاری را در استان از بین برد.
  با حمایت از دکتر تاجگردون در گچساران و سید باقر موسوی در بویراحمد و مهندس حبیبی در کهگیلویه پیشرفت و توسعه و شکوفایی اقتصادی را در استان رشد دهیم.

 • تحول تازه در کهگیلویه گفت:

  اشتباه میکنی برادر

  وقتی مهندس حبیبی از مدیران عالیرتبه وزارت نیرو که در سالهای 1376 تا 1383 مسئول گروهای خط امام استان(انجمن اسلامی معلمان/انجمن اسلامی پزشکان/انجمن اسلامی مهندسان/انجمن مدرسین دانشگاهها/و …) بوده و در حال حاضر تنها چهره اصلاح طلب ملی در بین کاندیدهای کهگیلویه هست جای نگرانی نیست.

  شک نکن تمام اصلاح طلبان کهگیلویه از استاد لاهوتی و استاد منطقیان تا مهندس رستاد و دکتر بنام و …. در آخر روی مهندس جهانگیری توافق خواهند کرد تا کهگیلویه با یک چهره اصلاح طلب جدید با برند ملی همطراز با دکتر تاجگردون در صحنه انتخابات کهگیلویه حاضر شود.
  به امید ائتلاف و وحدت همه اصلاح طلبان کهگیلویه

پربازديد