تاریخ درج خبر : 1394/10/25
کد خبر : ۵۳۰۲۱۷
+ تغییر اندازه نوشته -
دادستان مرکز استان:

رسانه‌ها مراقب بحث های التهاب زا و تنش آفرین در عرصه انتخابات باشند

دادستان مرکز استان تاکید کرد: رسانه های جمعی بویژه سایت های محلی این استان مراقب بحث های التهاب زا، تنش آفرین و شیطنت های برخی افراد و گروه ها بویژه در این شرایط حساس رد صلاحیت نامزدها باشند.
مهرداد کرمی پنجشنبه شب در سلسله نشست های هم اندیشی اصحاب رسانه با مسئولان امنیتی و قضایی کهگیلویه وبویراحمد، افزود: رسانه ها به همان میزان که می توانند در فراهم کردن آرامش و امنیت انتخابات کمک کنند در ایجاد تنش و التهاب در جامعه نیز نقش آفرینند.

DSC_0086
وی برخی موضوعات حساسیت زا و اختلافات قومی و قبیله ای در استان کهگیلویه وبویراحمد را یادآور شد و از رسانه ها خواست تا از دامن زدن به این گونه مسایل به طور جد پرهیز کنند.
کرمی همچنین به سایت های محلی استان و برخی اظهارنظرهای مردمی(کامنت ها) نیز هشدار داد و افزود: بسیاری از این کامنت ها مدیریت شده نیست.
وی یادآور شد: در بسیاری از آنها انواع توهین، افترا ، تخریب و نشر اکاذیب علیه افراد، شخصیت ها و حتی ارکان نظام دیده می شود.
کرمی با تاکید بر اینکه مدیران سایت های محلی باید با جدیت و امانت داری نسبت به انتشار اخبار بویژه کامنت ها اقدام کنند، افزود: تامین آرامش و امنیت مردم در بحث انتخابات پیش رو مهمترین اصل برای دستگاه قضایی و امنیتی کهگیلویه و بویراحمد است.
دادستان مرکز کهگیلویه وبویراحمد همچنین راه اندازی کاروان های تبلیغاتی از سوی نامزدها را جرم دانست و گفت: رسانه ها نسبت به تقبیح و مذمت این گونه رفتارهای خلاف قانون و شرع مردم و جامعه را آگاه کنند.
کرمی بار دیگر نسبت به سایت های بدون مجوز هشدار داد و افزود: باید هر چه سریعتر برای سایت های خبری بدون مجوز کهگیلویه و بویراحمد چاره ای اندیشیده شود.
وی عنوان کرد: فضا و امکانات لازم نباید از سوی متولیان امور فرهنگی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد در اختیار اینگونه سایت ها قرار گیرد.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه وبویراحمد نیز در این نشست، بر ضرورت رعایت مسایل اجتماعی و فرهنگی به عنوان مهمترین فاکتور در ایجاد ارامش و یا التهاب در عرصه انتخابات از سوی رسانه های جمعی تاکید کرد.
الماس گشتاسبی مهمترین ملاک برای دستگاه قضایی و مجریان و دست اندرکاران انتخابات اعم از نظارتی، اجرایی و امنیتی قانون دانست و خواستار آگاهی بخشی و فرهنگ سازی در این راستا از سوی رسانه ها شد.

DSC_00521
وی بر توجه و اهتمام ویژه رسانه ها به موضوعات تنش زا همچون بحث های قومیتی و یا سردسیری و گرمسیری در عرصه انتخابات تاکید کرد و گفت: این مهم اکنون به عنوان یک آفت جدی و آسیب بزرگ در راه توسعه استان نیز محسوب می شود.
گشتاسبی با بیان اینکه باید به جای پرداختن و دامن زدن به این گونه مسایل تنش زا بر رویکردهای دینی، ملی، قانونی و ارزش های والای نظام تاکید کرد، افزود: رسانه ها علاوه بر این که خود متعهد به قانو ن مداری هستند، نامزدها و مردم را نیز به این مهم وادار کنند.
وی برخی عادت های ناروا و خلاف عرف و قانون از جمله راه اندازی کاروان های تبلیغاتی از سوی طرفداران نامزدها را یاداور شد و افزود: به طور معمول یکی از آفت ها و در عین حال دغدغه جدی حوزه های امنیتی، قضایی و دست اندرکاران امر انتخابات همین موضوع است که خسارات زیادی را در طول انتخابات های گذشته برای استان بهمراه داشته است.

DSC_0093
وی تبلیغات زودهنگام انتخابات، حمل سلاح در کاروان های تبلیغاتی، تخریب رقیب و از سوی طرفداران نامزدها را از جمله مصداق های عینی تخلفات انتخاباتی و جرم دانست و گفت: رسانه ها با اگاهی بخشی و روشنگری بیشتر نسبت به پیشگیری از بروز این گونه ناهنجاری های اجتماعی وفرهنگی اقدام کنند.
وی با بیان اینکه برگزاری انتخابات دارای زمان بندی مشخص و مرحله ای، است، گفت: رسانه ها باید از پیش داوری و انتشار اخبار بر پایه حدس و گمانه زنی ها پرهیز کنند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد