تاریخ درج خبر : 1394/10/26
کد خبر : ۵۳۰۲۴۴
+ تغییر اندازه نوشته -
آزیتا غلامی

جایگاه رای بانوان در انتخابات مجلس کهگیلویه و بویراحمد

سایت استان: آزیتا غلامی*

در سال ‌های پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و در کارزار انتخابات مجلس کاندیداهای زیادی وارد میدان شده اند و شعارهای دهن پرکن و متنوعی سر دادند و گاه به واسطه همین شعارها بر مسند وکالت نشستند.
در همه این سالها شعارها و برنامه های مختلف و گاه کلیشه‌ای از اشتغال زایی و احداث کارخانه و رونق اقتصادی و حمایت از نسل جوان گرفته تا گازرسانی و احداث راه و اتوبان بر زبان کاندیداها جاری شد و بی آنکه کسی پیگیر چند و چون این شعارها و تحقق و عدم تحقق آنها باشد به خاطره ها پیوستند.
در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز طی دوره های مختلف مجلس شورای اسلامی گذشته از توان و رویکر سیاسی کسانی که به مجلس راه پیدا کردند جای یک شعار و برنامه خالی بود و اگر هم جسته و گریخته کسی به آن اشاره ای داشت و تنها در حد همان شعار باقی ماند، حمایت از حقوق بانوان و تلاش براحیای جایگاه آنان در جامعه عشیره‌ای کهگیلویه و بویراحمد بوده و هست.
البته نباید فراموش کرد که بعد از انقلاب جایگاه بانوان در زمینه‌های مختلف اجتماعی در کشور و استان ما سرعت بیشتری به خود گرفت ولی به دلیل عمق محرومیت ها و برخی خرده ها فرهنگ های غلط در نوع نگاه به بانوان شاهد اجحاف‌هایی در حق بانوان هستیم، موضوعی که چندان برای رفع آن چاره اندیشی نشده و برنامه خاصی از سوی مسئولان و نمایندگان مجلس اندیشیده نشده است.
باید یادآور شد که به حاشیه رفتن توان و ظرفیت بانوان هم استانی و عدم توجه به خواست‌ها و مطالبات به حق آنها در استان و به خصوص در انتخابات مجلس تا حدود زیادی به خود آنها و عدم تلاش برای بروز توانایی خود در انتخابات است و به همین دلیل است که در کوران انتخابات عملا بانوان استان ما و حتی بانوان سیاسی و با نفوذ به انبوهی از آرای دنباله رو و فاقد قدرت انتخاب تبدیل شده اند و عملا کسی برای نظر و خواست آنها ارزشی قائل نیست.
متاسفانه در طول انتخاباتی که در استان برگزار شد بانوان سیاسی و تحصیلکرده استان ما نتواستند صدای رسای همنوعان خود در استان کهگیلویه و بویراحمد باشند و اینگونه شد که بانوان در روند انتخابات به سیاهی لشکرهایی می مانند که رای و نظر خود را تابع رای و نظر خانواده و فامیل کرده و نتوانسته اند در محافل و تریبون های انتخاباتی از قدرت رای خود استفاده مطلوب را ببرند.
در این بین باید از بانوان تحصیلکرده، سیاسی و صاحب نفوذ هم استانی پرسید که چه برنامه ای برای انتخابات پیش روی خود دارند و آیا قرار است همچون سال های گذشته تنها نظاره گر انتخابات باشند بی آنکه مطالبه ای برای رشد جایگاه و احقاق حقوق بانوان هم استانی از کاندیدها داشته باشند؟
آیا وقت آن نرسیده است که بانوان ما برای پایان دادن به این دور باطل و ارزش دادن به رای و نظر بانوان هم استانی در روند انتخابات مجلس و یادآوری جایگاه و شان بانوان وارد میدان شوند و با قدرت از ارزش و اعتبار آرای خود در جهت احقاق حقوق خود بهره ببرند.
و قطعا اگر بانوان ما در این مسیر قرار گرفتند، کسانی که به عنوان نماینده مردم وارد مجلس شوند خود را در قبال بانوان جامعه و خواست های به حق آنها مسئول خواهند دانست.

*دبیر کانون زنان و خانواده حزب کارگزاران کهگیلویه و بویراحمد

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد