تاریخ درج خبر : 1392/05/16
کد خبر : ۵۳۰۳۴
+ تغییر اندازه نوشته -

بایستن‌ها و شایستن‌ها

سایت استان: عبدالله ناصری
پیروزی دکتر حسن روحانی با حمایت جبهه گسترده اصلاحات و تاکید وی بر گفتمان اصیل اصلاحگر «اعتدال» یک توفیق بزرگ ملی برای ایرانیان در سال‌های اخیر بود. زیرا تدبیر‌ها و تقدیرهای انسانی بر این بود تا گفتمانی غیر از اعتدال که ادامه همان مسیر هشت ساله گذشته بود پیروز رقابت باشد. اما تدبیر روشنگر سیاست‌ورزان خردورز همراه با زیبایی رفتار انتخاباتی فرد پیروز و بی‌شک، همراهی تقدیر الهی در‌هم‌آمیخت و حماسه‌یی واقعی رقم خورد. دوباره بر لب‌ها خنده نشست و حتی بعضی قهقهه زدند. امیدها زنده شد، پویایی عرصه اجتماعی دوباره نمایان شد. هنوز این روند ادامه دارد، حداکثر خندان و امیدوار و اقلیتی عبوس و نگران، نگران از تغییر سیاست‌ها و رویکردها و عملکردها. و طبعا روشن شدن حقایق اجرایی کشور در هشت سال گذشته. همه عاقلان می‌دانند شرایط کشور به گونه‌یی است که حل بسیاری از معضلات اقتصادی و رفع بحران‌های داخلی که بعضا با بحران‌های خارجی گره خورده در کوتاه‌مدت امکان ندارد، و تردیدی هم نداریم که از چند روز آینده و پس از استقرار دولت، از طرف بعضی از رسانه‌ها و یادداشت‌نویسان و در راس آنها «گروه حشوی». به مطالبات غیرواقع بینانه دامن زده خواهد شد، اما تدبیر و صبوری و طمانینه «دولت تدبیر و امید» می‌تواند بسیاری از راه‌های تحریک اجتماعی را ببندد. «کلید بایستن‌ها و شایستن‌ها» از این پس راهگشای دولت تدبیر و امید خواهد بود.

اگر فلان رسانه متوهم و غافل از پیام اجتماعی اخیر و غافل از ابتکار مردم و دولتمردان جدید پس از روزها قلم زدن برای تاثیر‌گذاری بر صورت کابینه، اینک به نمایندگان مجلس خط می‌دهد تا بر فهرست روحانی اثر بگذارند. رییس‌جمهور محترم باید بی‌توجه به این فضاسازی‌ها مسیر خود را ادامه دهد. حتی اگر بعضی از وزرا رای نیاورند، که البته به گمان این قلم نمایندگان همراه با پیام بیست و چهارم خرداد ملت با فهرست روحانی همراهی خواهند داشت. ضمن تجدیدنظر در ساختار متورم و بزرگ دولت تشکیل یا تقویت بعضی از معاونت‌ها در ریاست‌جمهوری باید مورد توجه قرار گیرد. معاونتی نرم و کوچک اما پروظیفه مثل معاونت «سیاسی و حقوقی» که هم هماهنگ‌کننده دستگاه‌هایی مثل «اطلاعات» و «کشور» و هم تعقیب‌کننده حقوق شهروندی باشد که یکی از مهم‌ترین شعارهای انتخاباتی ایشان بود. یا معاونت علمی و فناوری که هر چند به نظر می‌آید در دولت نهم برای تضعیف و تحدید ماموریت جدید وزارت «علوم، تحقیقات و فناوری» که از طرح‌های پرافتخار دولت اصلاحات بود، تاسیس شد اما اینک می‌تواند ناظر مستقیم رییس‌جمهور در آموزش عالی، جهاد دانشگاهی، دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی باشد و در راستای توسعه نهادهای مدنی علمی – آموزشی گام بردارد.
بسته بایسته دیگر گفت‌وگوی پیوسته و صادقانه با مردم است. این حق مردم و البته وظیفه رییس‌جمهور جدید است که بدانند او چه چیزی را تحویل گرفته و از کجا شروع می‌کند. بیان مکرر آمارهای عجیب و غریب در هشت سال، یک طرفه بدون امکان نقد آنها توسط نخبگان باغستان و گلستانی را به تصویر کشیده است. آگاهی مردم از حقیقت آنها حق مردم است. به یک مثال توجه کنید: 65 هزار کیلومتر راهسازی در هشت سال و بیان این رقم از سوی مقام‌های اجرایی، کار سترگی است، ولی با بررسی بعدی مشخص شد 47 هزار کیلومتر از آن «روکش آسفالت» بوده است. انسان یاد «راجر بیکن» دانشمند انگلیسی در قرن سیزده میلادی می‌افتد که روزی در کلاس درس خود در آکسفورد گفته بود: «شناخت کلیه مقولات مستلزم شناخت کمیت‌هاست. و این کاری است که فقط ریاضیات از عهده آن برمی‌آید». طبعا وقتی «اقتصاد» دانش کمیت محور حرف مفت شد آمارها هم اینگونه خواهد شد. اما هم آقای احمدی‌نژاد بداند و هم آقای روحانی که دیگر «تاریخ حرف مفت نیست»- نقیض این جمله از الوس هاکسلی رمان‌نویس انگلیسی است – بلکه به قول ویلهلم دیلتای «تنها تاریخ است که به آدمی می‌گوید چه می‌تواند باشد.» روشنگری این دست از آمارها از جدی‌ترین کارهای ستاد و دفتر روحانی است. روحانی باید به صدا وسیما بفهماند اگر چه زیرنظر دولت نیست اما چون از مالیات مردم و بودجه دولت استفاده می‌کند از رفتار حزبی مشابه دوره اصلاحات باید دست بردارد. برخورداری دولت از این آنتن حق دولت است. اجازه دهید در راستای دستاورد‌های دولت به نمونه دیگری از حوزه آموزش عالی اشاره کنم. یک دانشجوی دکترا در یکی از دانشگاه‌های پایتخت در جلسه امتحان تقلب می‌کند. گروه ودانشکده اصرار بر اخراج او دارند. با اصرار رییس همان دانشگاه و… قرار شد او برای ادامه تحصیل به دانشگاهی خارج از تهران برود. تحصیل تمام شد. او دکتر شد و برخلاف نظر شورای گروه، عضو همان گروه اولیه که تقلبش را گرفته بودند، شد و پس از آن معاون همان دانشکده، وی از امضاکنندگان نامه سه هزار و اندی به منتخب مردم است «چون می‌داند اگر توفیقی و امثال او وزیر باشد احتمال بررسی مجدد هست. حتما توجه به انتصاب مدیران ارشد وزارتخانه‌ها، از دغدغه‌های جدی رییس‌جمهور است. البته این نکته تضعیف وزیر نیست. هستند وزارتخانه‌هایی که رییس‌جمهور به انتصاب معاونین وزیر باید عنایت ویژه داشته باشد. شاید بد نباشد تا رای اعتماد مجلس، آقای روحانی هیچ انتصابی نکند. جمله پایانی از نگارنده نیست، از «ادوارد گیبون» مورخ مشهور انگلیسی در قرن هجدهم است: «ما فقط موقعی برهنه می‌شویم که گمان کنیم دیده نمی‌شویم. اما شخص کنجکاو سعی خواهد کرد از مکتوم‌ترین کنج خلوت سر بر آورد. ما باید اعمال را بیشتر از گفتار مورد بررسی قرار دهیم.»

*مدیرعامل موسسه ایران در دولت خاتمی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد