تاریخ درج خبر : 1394/10/29
کد خبر : ۵۳۰۴۷۲
+ تغییر اندازه نوشته -
مجید نوروزی اصل:

در نابود کردن آثار طبیعی «سر و ته یه کرباسیم»

سایت استان: محید نورروزی اصل

چِشمه باواظِهِر!

در نابود کردن آثار طبیعی همه مان مثل هم هستیم!. “سر و ته یه کرباس ”
به منافع کوتاه مدت می اندیشیم. منفعت شخصی برایمان مهم است. منافع دراز مدت ومنافع جمعی یعنی کشک! اثر طبیعی یعنی پشک!
تا همین چهار، پنج سال پیش آب این چشمه در زمستان به غلغل در می آمد و فوران می کرد، تا دو،سه متر هم ارتفاع می گرفت. تابستان هم برقرار بود، ولی ملایم ولطیف از زیر کوهها به بیرون روان می شد.
جمعه گذشته به همراه یکی از دوستان بر بالینش نشستیم، به حالت احتضار رفته بود.خاموش، خاموش!
صاحبان کانال “روات “درونش را با سیمان وسنگ پُر کردند تا آب رودخانه به راحتی از کانال بگذرد وبه مزارع شان برسد!!.
خوب که به آن نگریستم، خاطرات بود که یکی یکی گسیل می شد وبه فوران در می آمد. دو سال اول تحصیل مانند سالیان قبل از آن که در روستای قدیم روزگار می گذراندیم، حمام خانگی برایمان معنا ومفهوم امروزه را نداشت.
در امتداد رودخانه جن اگر فصول گرم سال بود به راحتی آب تنی می کردیم، واگر فصول سرد سال بود که حلب های خالی از روغن را برمی داشتیم و در امتداد رودخانه آب را ولرم می کردیم و استحمام، ویا اگر دنبال دردسر نبودیم به چشمه باواظِهِر مراجعه می کردیم که آبش گرم، گرم بود.
جمعه ها ولوله ای اطراف آن بر پا بود. جمیع دانش آموزان همراه والده شان حاضر می شدند و آبی به تن می زدند. در عالم بچگی مان چه ذوقی می کردیم.
تا همین چند روز پیش که کتاب “گرگ پالان دیده “دکتر باستانی پاریزی رو می خوندم، هنوز گرمی آب آن در زمستان وسردی آن در تابستان به مسئله لاینحلی برایم تبدیل شده بود!
“یک قنات داریم _یعنی داشتیم در پاریز _به اسم دهنو آب شفاف لطیفی داشت. تابستان ها بچه ها شرط می بستند که اگر کسی بتواند ده تا ریگ از داخل آب بردارد، جایزه را برده است، از بس که آب خنک بود. اما زمستان از روی همین آب، بخار اندکی بر می خاست، وکسی که دستش یخ کرده بود، اگر در آب می گذاشت گرمتر می شد. ما فکر می کردیم این آب است که در تابستان یخ می شود ودر زمستان گرم.
سالها طول کشید تا فهمیدیم آب، همان اب است ودرجه حرارت آب همان درجه. این درجه هوا وفضای بیرون است که در زمستان زیر صفر می رسد و آب قنات که همان چند درجه عادی بالای صفر حرارت دارد، گرم می نماید، ودر تابستان که هوا سی، چهل درجه بالای صفر می رود، طبعاً آب خنکتر به نظر می رسد. ”
اگر چه به لطف دکتر باستانی این مسئله برایم لاینحل نماند، اما باور کنید دوست داشتم آب چشمه برقرار می بود ولی سردی وگرمی آب آن در تابستان و زمستان برایم لاینحل می ماند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد