تاریخ درج خبر : 1394/10/29
کد خبر : ۵۳۰۵۱۸
+ تغییر اندازه نوشته -

کارخانه های ۱۰۰ میلیاردی که به دلیل ۱۰ میلیارد راکد شدند

رئیس اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی یاسوج با اشاره به نیازهای کشاورزان، خواستار فعال شدن مجدد شرکت های صنایع تبدیلی راکد استان شد.
جبار کیانی پور، اظهار کرد: این استان به صنایع تبدیلی نیاز دارد و رونق کشاورزی استان مستلزم بهبود شرایط این گونه کارخانه هاست.
کیانی پور بیان کرد: شرکت شهدناب در زمینه تولید آب میوه و اسانس میوه و شرکت صنایع غذایی جم که در دولت قبل راکد شده اند باید دوباره فعال شوند.
کیانی پور اظهار کرد: این شرکت ها در مقطعی به دلایل مختلف از جمله بحران های جهانی، تحریم ها و شرایط بد اقتصادی و برخی چالش های دیگر تعطیل شدند.
وی عنوان کرد: مشکلات این گونه شرکت ها به طور معمول مشکلات مالی و بانکی و بدهی به بانک هاست که در صورت همکاری بانک ها می توانند به چرخه تولید برگردند.
کیانی پور بیان کرد: برای ساخت مجدد یک کارخانه تولید آب میوه و اسانس، با شرایط فعلی دست کم بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیارد ریال سرمایه نیاز است که این شرکت ها با شرایط مناسب دستگاهی چندین سال است که راکد شده اند.
وی گفت: اگر این شرکت ها در سال های گذشته تعطیل نمی شدند علاوه بر اشتغال مستمر، بخش مهمی از محصولات کشاورزی استان خریداری می شد که کمک بزرگی به بخش کشاورزی استان به حساب می آمد.
کیانی پور افزود: دولت با توجه قانون رفع موانع تولید پیگیر کمک به این واحدهاست اما بانک ها کمک زیادی نمی کنند.
وی اظهار کرد: بدون این گونه شرکت ها برنامه های دولت برای افزایش صادرات غیر نفتی امکان پذیر نیست.
کیانی پور گفت: در برخی موارد سرمایه های هزار میلیارد ریالی کشور به دلیل بدهی ۱۰۰ میلیارد ریال سال ها راکد مانده است و هر روز فرسوده می شوند.
وی افزود: بانک های استان علاوه بر اینکه در جذب سرمایه ها ضعیف عمل می کنند باعث تعطیلی بسیاری از واحدهای صنعتی استان شده اند.
کیانی پور خواستار همکاری بانک ها برای بازگشت رونق تولید به استان شد و گفت: اگر این شرکت ها دوباره فعال شوند می توانند بدهی خود را به بانک ها نیز پرداخت کنند اما با راکدماندن آنها علاوه بر بیکاری، فقر، زیان مالی و آسیب های اجتماعی، امکان پرداخت آسان بدهی بانک ها نیز وجود ندارد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد