تاریخ درج خبر : 1394/11/01
کد خبر : ۵۳۰۶۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -

قبرستان شهر سی سخت، برزخ مردگان و زندگان

توسعه شهر سی سخت هم زندگان و هم مردگان این شهر را دربرزخ بلاتکلیفی قرار داده است.

شهر سی سخت در حصار کو های سر به فلک کشیده دنا قرار دارد که امکان توسعه آن کم است ضمن آنکه بافت این شهر به رغم ظاهر شیک ساختمانهایش سنتی است به همین دلیل اتخاذ هر تصمیمی برای این شهر که سالانه میزبان صدها هزار گردشگر است کار بسیار سختی است.
ماجرای قبرستان شهر سی سخت از آنجا آغاز شد که شهرداری برای توسعه قبرستان در ضلع شرقی این شهر اقدام به خاک برداری کرد و تعدادی از ساکنان منطقه با حضور در محل مانع فعالیت بولدوزرها شدند.
محمد حسینی شهردار سی سخت می گوید: محدوده قبرستان فعلی شهر سی سخت بخشی از زمینهایی است که مردم در سالها ی خیلی دوربه صورت شفاهی برای احداث آرامستان وقف کرده اند.
شهردار ادامه داد: ۱۰ سال پیش مشخص شد اداره مسکن و شهرسازی به نمایندگی از دولت و بدون اطلاع مردم ، شهرداری و مسوولان مرتبط ،زمینهای وقفی را ثبت کرده است.
محمد حسینی می افزاید: پس از آن نیز بخشی از زمینهای ثبتی برای احدلث مسکن مهر و بخشی از آن نیز به ادارات دولتی واگذار شد.در نتیجه مسکن مهر در محدوده قبرستان سی سخت قرار گرفت.
شهردار یادآوری می کند که شورای شهر بیشتر در جریان این مشکل است و در حال پیگیری است و رسانه ها باید این موضوع را از شورای شهر پیگیری کنند.
از آنجایی که شورای شهر پس از یک هفته تماسهای خبرنگار مارا بی پاسخ گذاشت سراغ شهروندان مطلع شهر رفتیم.
قاسمی می گوید: بخش جنوبی آرامستان شهر سی سخت نیز همانند خود شهر با ازدحام جمعیت روبرو شده است و همانگونه که شهر در حال توسعه است آرامستان نیز باید بزرگتر شود. اما از آنجایی که این توسعه باعث می شود قبرستان هر چه بیشتر به مسکن مهر نزدیک شود ساکنان این منطقه با توسعه آن مخالفت کرده وبا دخالت مراجع قضایی مانع از خاکبرداری در این منطقه شده اند.
این کارشناس امور شهری شهرداری سی سخت گفت:آذرماه سال گذشته معاونت عمرانی استانداری با اشاره به توسعه شهر، از شهرداری سی سخت خواسته بود که ۳/۵ هکتار از همان زمینهای وقفی ثبتی را برای توسعه موقت آرامستان در نظر بگیرد ضمن آنکه برای احداث قبرستان جدید چاره ای بیندیشد.
مواظب احساسات مردم باشیم
مدیر کل امور شهری استانداری کهگیلویه وبویراحمد نیز در این باره گفت: سیسخت شهر توریستی است و نباید به آرامستان تبدیل شود.اما نمی توان به این بهانه نیز احساسات مردم را جریحه دار کرد.
عزیزی گفت: مساله جانمایی آرامستانها در همه جای ایران جدی است چرا که آرامستانها بدون نگاه به آینده طراحی شده اند وبا رشد شهرها وارد حریم شهری می شوند.
عزیزی گفت: مسوولان شهر سی سخت باید همه تلاش خود را بکنند که این مساله را هرچه سریعتر حل کنند و امکانات لازم را برای احداث قبرستان جدید فراهم کنند.
ایجاد آرامستان جدید چالشی جدی است
اما ایجاد آرامستان جدید نیز برای شهری مثل سی سخت چالشی جدی است چرا که بر اساس قانون ملاک طرح تفصیلی شهر است که بر اساس آن باید مکانی برای آرامستان جدید انتخاب شود که با شهرحداقل ۱۰ کیلومتر فاصله داشته باشد و به لحاظ قانونی و عرفی بتواند شرایط لازم را داشته باشد.
آنچه در این میان مسلم است ایجاد آرامستان و توسعه آن وظیفه شهر داری است.اما منابع طبیعی و مسکن و شهر سازی و محیط زیست باید برای انتخاب مکان و تحویل آن نظر دهند. انتخاب مکان مشکلات خاص خود را دارد باید مجوزهای زیست محیطی و منابع طبیعی را داشته باشد از طرفی باید مشخصات فنی مسکن و شهرسازی را داشته باشد.
قبرستان فعلی حتما نیاز به توسعه دارد
یکی از کارشناسان شهری شهرداری سیسخت گفت:اگر مسوولان دغدغه این را دارند که توسعه آرامستان فعلی به صلاح نیست پس باید برای انتخاب مکان ، حمایت و پشتیبانی لازم را از شهرداری داشته باشند.نباید فراموش کرد برای راه اندازی قبرستان شهرداری باید زمین بخرد جاده بکشد و امکانات آب و برق و گاز فراهم کند که اینها از توان شهرداری سی سخت که خود با بحران شدید مالی روبروست ،خارج است.
وی ادامه داد:اگر شهرداری مکان جدید را تدارک ببیند آرامستان به مکان جدید منتقل می شود اما نباید فراموش کرد که قانون به صراحت مشخص کرده است که به مدت ۱۰ سال پس از احداث آرامستان جدید باز هم افراد اجازه دارند در قبرستان قدیمی مردگان خود را خاکسپاری کنند و قانونگذار این بند را به منظور جلوگیری از تنشهای اجتماعی در نظر گرفته است.
فاطمه مرادزاده کارشناس روانشناسی معتقد است:ایجاد قبرستان جدید در یک ماه و دو ماه حتی در یک سال و دو سال نیز دشوار است چرا که علاوه بر امکانات باید مردم را به لحاظ عرفی و اجتماعی آماده کرد در شهر سی سخت که شهری با مردمان صلح طلب و آرام هستند با احکام دستوری و قضایی نمی توان ذهن مردم را آماده کرد.
وی ادامه داد:نمی توان با عواطف و احساسات مردم به این راحتی بازی کرد.ضمن اینکه بافت سنتی شهر سیسخت را نادیده گرفت.را که این شهر به رغم اینکه گردشگری و مدرین است اما مردم آن همچنان با پایبندی کامل به سنتها زندگی می کنند.
وی گفت: پایبندی مردم سیسخت به سنتها آنجا بروز می کند که بلندترین نقطه شهر را به قبرستان اختصاص داده اند و هنوز هم وقتی کسی فوت می کند از بلندگوهای مسجد اعلام می شود و مردم به سان گذشته در مراسم تشییع حاضر می شوند.
مرادزاده یادآور شد: اینکه به مردم بگویند تا زمان احداث قبرستان جدید هر جا دلتان خواست عزیزانتان را دفن کنید نه عقلی و نه اخلاقی است.و این اقدام آگاهانه و غیر آگاهانه باعث ایجاد تبعات منفی و بدبینی در میان مردم می شود.
برخی از شهروندان هم معتقد بودند : زمینی که مردم برای قبرستان وقف کردند اگر به دلایلی صلاح نیست برای قبرستان استفاده شود در نتیجه باید برای یک کار عام المنفعه استفاده شود . و در نتیجه باید شهرداری که جزیی از مردم است برای آن تصمیم گیری کند که در طرح تفصیلی شهر این زمین به عنوان فضای سبز در نظر گرفته شده است
فاطمه رشیدی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد