تاریخ درج خبر : 1394/11/01
کد خبر : ۵۳۰۶۶۹
+ تغییر اندازه نوشته -
محمد زرین:

رد صلاحیت ها از منظری که دیده نشد

سایت استان: محمد زرین
در حقوق بین‌الملل خصوصی، تابعیت یکی از مسایل مورد بحث است. بعضی کشورها قایل به سیستم خاک هستند، یعنی هر نوزادی که در خاک آنها متولد شود، تبعه آن کشور محسوب می‌شود، مانند ایالات متحده. در مقابل بعضی کشورها از سیستم خون پیروی می‌کنند و هر فرزندی را از پدری متولد شود که تبعه آن کشور است، تابع کشور خود می‌دانند، مثل ایران. اما این موضوع استثناء هم دارد، از جمله اعطای تابعیت، و آن زمانی است که کشوری تابعیت خود را به فردی اعطا می‌کند، تا از سرمایه مالی، یا دانش و تخصص یا مهارت وی در یک رشته ورزشی به نفع کشور خود استفاده کند.
بحث اینجا سرمایه انسانی است و نوع برخورد با آن. کسی در دنیای امروز نیست که بر اهمیت سرمایه انسانی واقف نباشد. در همه ممالک توسعه یافته هم برای داشتن سرمایه انسانی که شامل کارگر متخصص تا فوق‌تخصص در پزشکی و فیزیکدان و جامعه‌شناس و روشنفکر و هنرمند و… می شود، تلاش می‌کنند و هم برای حفظ و مراقبت از این سرمایه. چرا که بار سنگین توسعه‌یافتگی را بیش از هرعاملی این نیروی انسانی تواناست که به دوش می‌کشد. در هردو زمینه تولید و نگهداری سرمایه انسانی، هرچه کشوری توسعه یافته‌تر باشد، بیشتر هزینه یا بهتر بگوییم، سرمایه گذاری می‌کند. یک مثال ساده در فهم مطلب به ما کمک می‌کند. «استیون‌هاوکینز» که بعضا از او به‌عنوان بزرگترین فیزیکدان زنده حال حاضر یاد می‌کنند، سال‌ها پیش بر اثر یک بیماری نادر به طور کامل فلج شد. اما چون اهالی آن بلاد گوهرشناسان قابلی بودند، به بهترین شکلی از وی مواظبت می‌کنند، روی همان ویلچر از تراوشات ذهن خلاق وی بهره می‌برند. حال اگر نزد ما چنین می‌شد، ممکن بود به‌خاطر نداشتن دفترچه بیمه، بیمارستان‌ها از پذیرش وی خودداری کنند.
با نگاهی گذرا به نوع برخورد مردم و مسئولان امر با سرمایه انسانی ایرانیان، که حقیقتا در همه جای دنیا از آنان با آغوش باز استقبال می‌شود، در می‌یابیم که چه‌سان در حال اسراف و هدر دادن این سرمایه عظیم هستیم. بیکاری، عملا میلیون‌ها نفر نیروی کار را به معضلی تبدیل کرده است که کنترل آن باری بر دوش نهادهای مختلف شده است.
اعتیاد که بی‌شک ارتباط تنگاتنگی با بیکاری دارد، هرروز در حال گسترش است و به سهم خود چند میلیون نفر از نیروی انسانی کشور را از گردونه فایده خارج کرده است. اگر دو عامل فوق، نیروهای غیرمتخصص فراوانی را گرفتار کرده است، شوربختانه عامل فرار مغزها، نیروهای متخصص بسیاری را از گردونه خدمت به کشور خارج کرده است، نیروهایی که حضورشان به سادگی می‌توانست چرخ زنگار گرفته صنعت و تجارت کشور را به حرکت درآورد.
تبعیض‌های مختلف اجتماعی در جای‌جای کشور، عملاٌ سبب شده که برخی از نیروهای تحصیلکرده از مشارکت در امور کشور محروم شده و به تبع آن کشور از وجود آنها بی‌بهره باشد. اما موضوع رد صلاحیت‌ها که این روزها در صدر اخبار و تحلیل‌های رسانه‌ها قرار گرفته، شاید از این منظر به آن توجه نشده است و کمتر از رد صلاحیت به‌عنوان هدر رفت سرمایه انسانی یاد می‌شود، لکن باید گفت که یکی از بزنگاه‌های برخورد با سرمایه انسانی همین جاست. سال‌هاست بی‌هیچ تامل و تحملی، طیف گسترده‌ای از افرادی را به صرف اختلاف سلیقه و نظر از گردونه رقابت خارج می‌شوند، در حالی که حضور چنین نیروهایی در صحن مجلس می‌توانست فصلی نو در تمامی عرصه‌ها در کشور آغاز کند. تصویب قوانین به روز و پخته به دست نیروهای دانا و توانا می‌توانست با خود این نوید را داشته باشد که صدها درد اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، آموزشی، بهداشتی و درمانی، زیست‌محیطی فرهنگی و حتی امور مربوط به روابط بین‌الملل درمان خواهد شد.
نگاهی به مجالس ضعیف دو دوره قبل نشان می‌دهد که داستان تصمیمات نمایندگان این دوره و عملکردشان ( به خصوص در زمینه سکوت در برابر قانون‌شکنی‌های دولت همسو با خود) تا سال‌ها نقل مجالس خواهد بود که شاید آخرین بخش از عملکرد آن‌ها را بتوان در کارشکنی‌های متعدد بر سر راه تصمیمات دیپلماتیک دولت برخاسته از رای مردم در انتخابات سال 92 دید، عملکردی که البته اکنون خود را شریک نتیجه آن می‌دانند.
کاش همه می‌دانستند که هرگز یک جناح به تنهایی قادر نخواهد بود از پس اداره کشوری با انواع و اقسام معضلات و مشکلات برنخواهد آمد. یک مثال ساده، هرگاه خودرویی، در جایی خاموش می‌شود که می‌توان با هل‌دادن آن را به حرکت درآورد، اگر راننده نخواهد کسی در هل دادن به وی کمک کند،عملاٌ علیه خود اقدام کرده است و هرچه خودرو سنگین‌تر(مسایل بیشتر و پیچیده‌تر باشد) به تعداد بیشتری برای هل دادن( حل مسایل و توسعه کشور) نیاز هست. اجازه دهید دیگران ماشین خاموش شده اقتصاد مملکت را به کمک شما هل دهند.این به نفع همه است، اول از همه شما.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مجید نوروزی اصل گفت:

  قلم تان برقرار آقای زرین!

 • یک فرهنگی گفت:

  سالهاست به دلیل انسداد سیاسی ،اقتصادی وفرهنگی مغزها از این کشور می گریزند و ودر کشورهای دیگر مورد توجه قرار می گیرند اما کسی نیست که با در پیش گرفتن سیاست های صحیح ،مانع فرار نخبگان شود ، نمی دانم شاید مسولین کشور ما از اینکه از انتقادها و نظریات خردمندانه انها رهایی می یابند خوشحال هم باشند !!!!!!!!!!!!!

 • یا حق گفت:

  ما برای رسیدن به این جایگاه که خود برای خود تصمیم بگیریم خونها داده ایم. در بحث صلاحیتها امکا تجدید نظر وعاعتراض هست اما اینکه اصل نظارت شورای نگهبان را زیر سوال ببریم این دقیقا حرف دشمن است.بیایید زبان دشمن نباشیم.

 • صهبا گفت:

  برادر بزرگوار نظر شما متین اما این را هم باید در نظر داشت که اگر به همه اجازه کاندیدا شدن داده شود و صلاحیت همه اینطور که از صحبتهای شما برداشت می شود تایید شود که این دقیقا نادیده گرفتن حق احاد جامعه هست مردم حق دارند که بهترینها بر ایشان حکومت کنند و در راس امور بهترینها باشند. با احترام به همه شرکت کنندگان هم استانی و پوزش از آنان نگاهی به وضعیت طیف بسیاری از شرکت کنندگان در این دوره مجلس و حتی خبرگان در کل کشور بیاندازید بسیاری سابقه محکومیت دارند ایا این حق است که بگذارند چنین کسانی به جایگاه قانونگذاری دست یابند با کدام منطق این را حق بدانیم؟؟؟؟

 • دهدشتی گفت:

  درود بر شما برادر محترم وچنینین نقد به جا اما حیف از گوش شنوا.

پربازديد