تاریخ درج خبر : 1394/11/03
کد خبر : ۵۳۰۷۱۷
+ تغییر اندازه نوشته -

شادگان بهشتی با درخت‌های تبر خورده

روستای شادگان یکی از زیباترین روستاهای جنوب غربی کشور بوده که درختان بلوطش این روزها با ضربه‌های تبر سودجویان بر زمین می‌افتد.

روستای «شادگان» یکی از زیباترین روستاهای کهگیلویه و بویراحمد از توابع شهرستان باشت در حد فاصل جاده کهگیلویه ـ شیراز در منطقه کوهپایه‌ای، میان کوه‌های خامین و لار قرار گرفته است که در فصل بهار یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعی با قابی از درختان بلوز و فرشی سبز و قرمز از لاله‌های وحشی و علفزارهای رقصان از نوازش باد را به تصویر می‌کشد. وجود آبشارهای فصلی زیبا در این روستا یکی از جذبه‌های اصلی گردشگری و مهمانان نوروزی است.

درختان بلوط بهشت شادگان اما این روزها و ماه‌های اخیر قبل از دیدن بهار و نقش‌آفرینی در جلوه زیبای بهار اسیر ضربه‌های تبر بعضی از دشمنان طبیعت شده‌اند و به صورت هیزم و ذغال به فروش می‌رسند.

با توجه به مهاجرت گسترده مردمان این روستا به شهر و بازگشت آنها در روزهای تعطیل و فصل بهار و خالی شدن روستا از سکنه، متاسفانه بعضی از افراد سودجو با استفاده از از این موقعیت اقدام به قطع درختان بلوط و استفاده از آن برای ذغال و هیزم کرده و طبیعت بکر و دست‌نخورده پوشش جنگلی بلوط این روستا را با خطر جدی مواجه کرده‌اند. در این خصوص به میان اهالی این روستا رفته و جویای صحت این موضوع شدیم.

نورالله هاشمی یکی از اهالی روستای شادگان که بیشتر عمر خود را در زندگی در این روستا سپری کرده به خبرنگار فارس گفت: متأسفانه طبیعت و پوشش جنگلی شادگان با خودخواهی و اقدام غیرانسانی بعضی از افراد سودجو با خطر روبه‌رو شده است.

وی افزود: روستای شادگان دارای پوشش جنگلی درخت بلوط بوده که در فصل بهار زیبایی خاصی به این روستا می‌دهد و سبب جذب گردشگر و مسافران نوروزی از شهرهای اطراف این منطقه می‌شود.

هاشمی تصریح کرد: متأسفانه بعضی از افراد سودجو با قطع درختان بلوط شادگان اقدام به تهیه ذغال و هیزم کرده و آن را به فروش می‌رسانند.

وی افزود: سکنه این روستا در برخی روزهای تعطیل و عید نوروز در این روستا حضور دارند و در دیگر روزها که روستا خالی از سکنه می‌شود، افراد سودجو از این وضعیت استفاده کرده و اقدام به قطع درختان می‌کنند.

امیدوار رضایی بازنشسته آموزش و پرورش نیز یکی دیگر از اهالی این روستا بوده که با تأیید سخنان هاشمی می‌گوید: متاسفانه افراد سودجو از اهالی روستاهای اطراف هستند که به دلیل خلوت بودن روستا در برخی روزها اقدام به صدمه زدن به طبیعت شادگان می‌کنند.

وی افزود: در این خصوص بارها به ادارات مربوط نامه نوشته و اطلاع‌رسانی شده اما متأسفانه به دلایل نامعلومی با این افراد برخورد نشده است.

رضایی با بیان اینکه مسئولان باید در این خصوص هیچ اغماضی نداشته باشند، گفت: عدم برخورد قانونی با این متخلفان سودجو سبب ایجاد برخی مشکلات و برخورد مستقیم خود اهالی روستا با این افراد می‌شود.

رضایی خواستار جدیت مسئولان منابع طبیعی باشت در این خصوص شد و یادآور شد: منابع طبیعی از جمله جنگل‌ها و پوشش گیاهی سرمایه همگانی بوده که با نابودی آن خیانتی بزرگ به نسل‌های آینده شده است.
13941103000031_PhotoL
13941103000054_PhotoL

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد