تاریخ درج خبر : 1394/11/04
کد خبر : ۵۳۰۷۷۶
+ تغییر اندازه نوشته -
سلیم مهرانی‌کیش

چرا «چناکه» می تواند وزنه رشد استان باشد؟

رسانه همیشه چیزی برای رو کردن دارد، مشت پرش را هر بار به بهانه ای باز می کند و مخاطب را در بهت فرو می برد. هرچند پس از اختراع صنعت چاپ و سرعت و قدرت گرفتن تحولات رسانه ای، این نوبه نو شدن ها برایمان کمی عادی شده است، اما هنوز می توان پس از تولیدات جدید و مواجه شدن با ابزار نوظهور رسانه ای شیفتگی و بهت را در چهره مخاطبینی که در لایه های مختلف جامعه نشسته اند دید و یافت. از ظهور روزنامه و تلویزیون و رادیو و سینما تا حیرت انگیزترین تولید بشر امروز یعنی اینترنت و وبلاگ که تریبون یک سویه رسانه ها را دو سویه کرد و پس از آن عرصه را به شبکه های مجازی سپرد تا سرعت انتقال کلمات میان اصحاب رسانه و مردم معمولی افزایش بیابد، و سپس پای تلفن همراه را هم به میان کشید تا شبکه های مجازی تلفن همراه سکان دار سخن گفتن لایه های مختلف جامعه با همدیگر باشند، می توان مردمی را دید که هر روز بیشتر از گذشته در تاروپود رسانه های نوظهور و رنگ رنگ فرومی روند و زندگی شان را به رنگ و بویشان آغشته می کنند. زندگی بشر در انتظاری بی رنگ برای باز شدن مشت جدید رسانه ها فرو رفته است.

اینکه اتفاقات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی جوامع مرهون و مدیون رسانه اند یا رسانه هویت و حیات خود را با نفس کشیدنِ اتفاقاتی که در بسترش رنگ و بوی خبر و تحلیل می گیرند تجدید می کند، محل بحث ما نیست. فقط باید گفت بدون شک این دو به هم وابسته اند! اتفاقات مختلف با رسانه، خودشان را به گوش جان جامعه می رسانند و رسانه با انعکاس این اتفاقات خودش را اثبات می کند. پس بده بستان طبیعی است! این است که هر خبر و اتفاقی می تواند در پی استفاده از ابزار مختلف رسانه ای برآمده و از این ابزار برای خودش هویت بتراشد و رسانه با تولید ابزار نوین شگفتی بیافریند و در این بین چه اتفاق و خبری مهم تر از انتخابات؟ یکی از حساس ترین مسائل جوامع امروز که عرصه حضور مردم در قدرت سیاسی است. این است که هم انتخابات در پی رسانه است و هم رسانه در پی انتخابات و مردم در پی این هردو. مثلث قدرتمند رسانه، مردم، سیاست در دوران خاص سیاسی در هر جامعه ای موجی از تحول و تحرک را در هر جامعه در پی دارد.

انتخابات و فعالیت های سیاسی در استان ما به دلایل مختلف همواره شور و شعف ویژه ای را به مردم استان بخشیده است. بررسی امواج مختلف انتخاباتی در دوره های مختلف و حضور پررنگ و پرشور در این صحنه نشانی است بر این مدعا! اما در هیاهوی انتخابات امسال و شوری که در استان موج می زند حرکتی آغاز شده است که با تکیه بر قدرت رسانه ها، جایگاه انتخابات و شور مردمی، متفاوت ترین بعد فعالیت های سیاسی، فرهنگی، انتخاباتی، مردمی این دوره را رقم زده است. کانال صوتی چناکه که در بستر شبکه ارتباطی تلگرام و با تکیه بر این امکانات جدید کارش را آغاز کرده است اتفاقی است نو و شگفت انگیز که آگاهان، فعالین و مردم معمولی را به خود جلب کرده است. چناکه که اخبار انتخاباتی را در کوتاه ترین فایل های صوتی در قالب های طنز، خبر و تحلیل منتشر می کند موج جدیدی است که بر شور انتخابات امسال می افزاید. اما سوال اساسی این است که چناکه در پی چیست و چه ظرفیت هایی را می تواند آزاد کند؟

پاسخ سوال اول را بدون شک باید متولیان این رسانه که خود را رسانه ای مردمی معرفی می کنند بدهند! اما با تکیه بر جمله متولیان یعنی «رسانه مردمی» می توان گفت اولین ظرفیت چناکه در نسبت با متولیانش آشکار می شود. به بیان دیگر بزرگترین و مهم ترین ظرفیت چناکه تکیه بر مردم معمولی و مدیریت با توان افرادی است که نسبتی با دستگاه های عریض و طویل دولتی ندارند و خود وارد میدان شده اند تا صدای مستقلشان را به گوش مخاطبین و مسئولین برسانند. با نگاهی کوتاه به تولیدات ده شب گذشته چناکه، می توان متوجه توانایی گردانندگان این کانال شد، طنز های قوی، آگاهانه، هدفمند و انتقادی، اخبار مستقل و صادقانه، تحلیل های ظریف مبتنی بر خواست نسل جوان ویژگی محتوایی این کانال است که ظرف این مدت کوتاه توانسته است اعتماد افراد مختلف از جناح های فکری مختلف را جلب کند. می توان گفت مردمی بودن به چناکه این قدرت را داده است تا به راحتی نقد کنند و نگاه مستقل خود را به گوش جامعه برسانند و زمینه جلب رضایت حداکثری را فراهم آورند.

نکته بعد را باید در توانایی این کانال برای آزادسازی برخی ظرفیت های موجود در جامعه و استان جست! با توجه به فضای خاص حاکم بر رسانه های استان چناکه فرصتی است که می تواند زمینه رقابت میان سایت های مختلف و تلاش برای ارتقای کیفی آنها را فراهم آورد. از سوی دیگر طرح محتوای هدفمند و فکر شده چناکه زمینه ای است برای ارتقای سطح مطالبات فعالین رسانه ای و خروج از وضعیت انفعالی در مواجهه با مسئله طایفه گرایی، جنگ های زرگری و دیدگاه های کارشناسی نشده سیاسی-فرهنگی در مطالب و اخبار سایت ها. افزودن بر شور انتخاباتی و تلاش برای فهم مسائل مختلف جامعه موج امکان دیگری است که چناکه در این دوره خاص می تواند برای جامعه به وجود بیاورد. اما آیا منافع این کانال تنها محدود به دوران انتخابات است؟ بدون شک جواب این سوال منفی است. چناکه موجی است که باید در پی تقویت آن بود، این موج در گرو تقویت حرکت های مردمی و فعالیت های پرشور جوانانه است. در واقع در گوشه گوشه این استان چناکه های مختلفی نشسته اند که باید در پی رهاسازی همه آنها بود، چه اینکه این مردمند که می تواند در مسیر ارتقای استان خود بکوشند.

گفتنی است این کانال صوتی به نشانی زیر در تلگرام مورد دسترسی است.

@chenake

www.telegram.me/chenake

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد