تاریخ درج خبر : 1394/11/05
کد خبر : ۵۳۰۹۰۲
+ تغییر اندازه نوشته -

تایید صلاحیت مجدد متقاضیان تغییر حوزه انتخابیه لازم است

در روزهای اخیر گمانه زنی هایی در باره احتمال تغییر حوزه انتخابیه برخی نامزدهای تایید صلاحیت شده در سایر حوزه ها به استان کهگیلویه و بویراحمد در رسانه ها صورت گرفته است.
بر اساس قانون، فرد متقاضی باید همه مراحل تایید صلاحیت خود را در استان مقصد از صفر تا ۱۰۰ طی کند که باعث پیچیدگی های انتخابات آینده شده است.
برای آشنایی بهتر مخاطبان، آیین نامه اجرایی قانون تغییر حوزه انتخابیه داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در ادامه آورده شده است:
آیین نامه اجرایی قانون تغییر حوزه انتخابیه داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی
ماده ۱- پس از ابلاغ مراتب تأیید صلاحیت به داوطلب ذی ربط موضوع تبصره (۳) ماده (۵۲) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی ، داوطلب مذکور فقط برای یک بار حداکثر تا پانزده روز قبل از روز اخذرأی می تواند درخواست تغییرحوزه انتخابیه خود را به وزارت کشور و یا مرکز حوزه انتخابیه ای که در آن ثبت نام نموده است ، تسلیم نماید .
ماده ۲- وزارت کشور و یا فرماندار و رئیس هیأت اجرایی حوزه انتخابیه ذی ربط موظف است درخواست داوطلب را همراه با نسخه ای از مدارک ثبت نام حداکثر ظرف یک روز به حوزه انتخابیه جدید و مورد درخواست ارسال نماید .
ماده ۳- هیأت اجرایی مرکز حوزه انتخابیه جدید موظف است حداکثر ظرف دو روز پس از دریافت درخواست نسبت به رسیدگی به صلاحیت داوطلب براساس تبصره های (۲) و (۳) ماده واحده قانون تغییر حوزه انتخابیه داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی اقدام و مراتب را طی صورت جلسه ای به هیأت نظارت استان اعلام نماید .
ماده ۴- هیأت نظارت استان موظف است حداکثر ظرف دو روز پس از دریافت صورتجلسه رسیدگی به صلاحیت داوطلب از هیأت اجرایی با کسب نظر از هیأت مرکزی نظارت نظر خود را در خصوص تأیید یا رد صلاحیت داوطلب طی صورت جلسه ای به هیأت اجرایی اعلام نماید . هیأت مرکزی نظارت هم زمان نظر خود را به شورای نگهبان نیز اعلام خواهد کرد .
ماده ۵- شورای نگهبان نظر خود را درخصوص تأیید یا رد صلاحیت داوطلب موضوع تبصره (۱) ماده واحده قانون مزبور در مهلتی به وزارت کشور اعلام خواهد کرد تا در صورتی که صلاحیت داوطلبی در مراحل قبلی تأیید شده است و اکنون رد شده است ، بتواند براساس مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام درخواست رسیدگی مجدد نماید .
ماده ۶- وزارت کشور موظف است بلافاصله نظر تأیید یا رد صلاحیت داوطلب را به حوزه انتخابیه جدید ابلاغ نماید .
ماده ۷- در اجرای تبصره (۱) ماده واحده قانون مذکور ، داوطلبان مشمول این تبصره می توانند حداکثر ظرف (۲۴) ساعت پس از دریافت ابلاغ موضوع تبصره (۲) ماده (۵۲) قانون مزبور درخواست تغییر حوزه انتخابیه خود را به وزارت کشور یا مرکز حوزه انتخابیه تسلیم نمایند .
ماده ۸- موضوع مواد (۳) ، (۲) و (۴) برای داوطلبان مشمول تبصره (۱) ماده واحده قانون یاد شده نیز اعمال خواهد شد .
ماده ۹- شورای نگهبان نظر نهایی خود را درخصوص تأیید یا رد صلاحیت مشمولان تبصره های (۱) و (۲) ماده واحده
ماده ۱۰- در صورت رد درخواست تغییر حوزه انتخابیه داوطلب توسط هیأت اجرایی و یا هیأت مرکزی نظارت و شورای نگهبان تأیید صلاحیت داوطلب برای حضور در انتخابات در حوزه انتخابیه اولیه به قوت خود باقی است .
کبنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مردم گفت:

  آنکه باشد افتخار کهگلو در میان جمله خوبان تقوی ست
  یک تنه جنگیده با صدها نفر من یقین دارم نمایان تقوی ست
  آنکه داده درس اخلاق و ادب را به زیبایی به لقمان تقوی ست
  آن کسی که آموخت درس حیا بر همه نامرد دوران تقوی ست
  الغرض محبوب دلهای همه بالاخص پیر و جوانان تقوی ست
  در پسابرجام هم منجی ما از نفوذ شر شیطان تقوی ست
  هم چنان که دردها واقعی ست مرهم درد ضعیفان تقوی ست
  گر تو میگردی به دنبال دوا از برای زخم دوران، تقوی ست
  کاروان کهگلو را ساربان از برای نیل رضوان تقوی ست
  آنکه خواهد رفت به مجلس این زمان در پناه امر یزدان تقوی ست

پربازديد