تاریخ درج خبر : 1394/11/05
کد خبر : ۵۳۰۹۰۴
+ تغییر اندازه نوشته -

مشکل اصلی کرسی‌های نظریه‌پردازی کمبود اعتبارات مالی است

دبیر هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی گفت: مشکل اصلی کرسی‌های نظریه‌پردازی کمبود اعتبارات مالی است.

حجت الاسلام خسرو پناه شامگاه یکشنبه در نشستی با روسای دانشگاه‌های کهگیلویه وبویراحمد، اظهار داشت: کرسی‌های نقد و نظریه پردازی و آزاد اندیشی از جمله مطالبات مقام معظم رهبری از دانشجویان و دانشگاه است که از اوایل دهه 80 توسط ایشان مطرح شده است اما هنوز به جایگاه اصلی و واقعی خود نرسیده است.

دبیر هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی در این نشست با اشاره به جایگاه هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، گفت: در کشور دو دسته کرسی وجود دارد که یکی کرسی‌های آزاداندیشی و دیگری کرسی‌های نظریه‌پردازی است.

وی با اشاره به اینکه مسئولیت کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها با معاونت فرهنگی دانشگاه‌ها و همکاری با نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها است، عنوان کرد: قسم دوم کرسی‌های نظریه‌پردازی که علمی به شمار می‌رود و شامل دو دسته کرسی‌های ترویجی و کرسی‌های نظریه‌پردازی است.

پناه با بیان تشریح کرسی‌های نظریه پردازی، ابراز کرد: در کرسی‌های ترویجی وقتی یک استاد نظریه‌ای داشته باشد با حضور ناقدان کرسی‌ها برگزار و بدون نیاز به حضور هیئت داوران در یک یا دو جلسه برنامه انجام و گواهی‌ها صادر می‌شود.

وی بیان کرد: کرسی‌های علمی نظریه‌پردازی علاوه بر ناقدان، گروه داوران هم حضور دارند که در 6 یا 7 جلسه برگزار می‌شود.

پناه با اشاره به اینکه هیئت حمایت از این کرسی‌ها دارای تعداد 5 شورای علمی است، تصریح کرد: اعضای این شورای علمی را استاد تمام دانشگاه‌ها و یا دانشیارهایی با رزومه بالا تشکیل می‌دهند.

دبیر هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی اظهار داشت: در کرسی‌های نظریه‌پردازی بر خلاف کرسی‌های ترویجی باید طرح به دبیرخانه در مرکز هم ارسال شود که همین موجب پذیرش سخت نظریه‌ها می‌شود.

وی اصلی‌ترین مشکل کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره را مساله بودجه عنوان کرد و گفت: امیدواریم کسری بودجه‌ای زیادی که به ویژه دامنگیر بخش‌های فرهنگی شده است کار را تعطیل نکند.

پناه با اشاره به سطح بالای این نظریه و اینکه از ابتدای امسال تا کنون تنها دو نظریه در کشور ثبت شده است، عنوان کرد: کار به گونه‌ای سخت است که از 12 سال پیش تاکنون تنها 23 نظریه و نوآوری در کل کشور ثبت شده است.

تسنیم

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد