تاریخ درج خبر : 1394/11/05
کد خبر : ۵۳۰۹۰۸
+ تغییر اندازه نوشته -
نمایندگان مجلس کهگیلویه و بویراحمد در گذرتاریخ :

اشتباه تاریخی راست سنتی در کهگیلویه و گچساران/ تقسیم قدرت در بویراحمد

نمایندگی ملت و وکیل مردم شدن در مجلس شورای اسلامی افتخاری بس بزرگ برای کسانی است که توانسته اند در یک رقابت سالم به چنین موفقیتی نایل شوند.

چنین موفقیتی و مورد اعتماد مردم قرار گرفتن برای منتخبان و حامیان آنها در هر کجای دنیا شادی بخش بوده و است اما آنچه در گذر تاریخ ماندگار است عملکرد کسانی است که توانسته اند بر چنین کرسی تکیه کنند.

در اینجا و براساس اسناد رسمی مجلس شورای اسلامی تنها به آشنایی با نمایندگان کهگیلویه و بویراحمد در مجلس شورای اسلامی از سال 1359 تا 1394 خواهیم پرداخت .

انتخابات دوره اول مجلس شورای اسلامی در کهگیلویه و بویراحمد :

اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال 1358 برگزار شد و در این انتخابات کهگیلویه و بویراحمد تنها یک نماینده در مجلس شورای اسلامی داشت که ” بهرام تاج گردون” توانست در دور اول رقابت های انتخاباتی با کسب52.5 درصد 39 هزار و 323 آراء ماخوذه یعنی 20 هزار و 650 رای بعنوان تنها و اولین نماینده تاریخ استان در مجلس شورای اسلامی ایران پس از سقوط رژیم پهلوی و پیروزی انقلاب اسلامی راهی مجلس شود .

اولین مجلس شورای اسلامی در تاریخ چهارشنبه 7خردادماه 1359 با پیام امام خمینی (ره ) آغاز بکار کرد .

بهرام تاج گردون 33 ساله در آن دوران لیسانس زیست شناسی و دبیر مدارس استان بود . وی متولد سال 1325 در گچساران است .

index

انتخابات دوره دوم مجلس شورای اسلامی در کهگیلویه و بویراحمد :

در این انتخابات استان دارای 2 نماینده شد . بویراحمد دارای یک نماینده و “گچساران و کهگیلویه ” هم دارای یک نماینده دیگر .

مرحوم مغفور سید “نورمحمد محمودیان” 31 ساله توانست با حمایت اقوام و گروههای سیاسی بخصوص اصلاح طلبان و خط امامی های آن دوران مرکز استان با کسب 22 هزار و 814 رای از 44 هزار و 363 رای ماخوذه که51.4درصد کل آراء را شامل می شد به مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه بویراحمد راه یابد .

براساس آنچه در اسناد مجلس شورای اسلامی آمده مرحوم محمودیان در آن دوران دارای مدرک “خارج فقه و اصول ” از حوزه علمیه بوده است .

index

اگر چه در بویراحمد یک اصلاح طلب به مجلس راه یافت اما در کهگیلویه و گچساران و در اتفاقی نادر یک غیر بومی آنهم با حمایت تمام قد نیروهای اصولگرا به مجلس راه یافت تا بهرام تاج گردون نیروی شناخته شده خط امامی ها و جریان معروف به چپ از راهیابی به مجلس بازماند .

نگارنده اگر چه در آن دوران در کلاس سوم ابتدایی در یکی از روستاهای شهرستان “چرام ” تحصیل می کرد ولی هنوز شعارهای “نجفی ، نجفی ” با شعار نوشته های جریان معروف به راست و با حمایت های آشکارای برخی نهادهای نظامی را به یاد دارد .

” حسنعلی نجفی رهنانی ” 26 ساله از “نجف آباد ” استان اصفهان با مدرک ششم ابتدایی و سطح علوم حوزوی توانست با کسب 36 هزار و 631 رای از 71هزار و 160 رای ماخوذه که 51.5 درصد کل آراء را شامل می شد تاج گردون را کنار زده و به مجلس راه یابد .

راهیابی نجفی به دومین دوره مجلس شورای اسلامی نه خوش فرجامی برای وی داشت و به برای حامیانش در منطقه ! وی در جریان موضع گیری علیه قضیه مک فارلین در زمان حیات امام خمینی (ره ) به همراه تعداد دیگری از نمایندگان بد عمل کرد و چنان به محاق رفت که نام و نشانی از وی در مجلس و منطقه شنیده نشد و البته عمر سیاسی وی برای همیشه پایان یافت !

پایان عمر سیاسی نجفی 26 ساله برای همیشه بر پیشانی حامیان وی در منطقه نشست و پس از وی حتی حامیانش نتوانستند از این اقدام عجیب خود یعنی حمایت از یک جوان 26 ساله غیربومی فاقد پایگاه اجتماعی و بینش سیاسی و این ننگ تاریخی و از بین رفتن فرصت حضور یک چهره بومی دلسوز منطقه محروم کهگیلویه و گچساران دفاع نمایند .

معلوم نیست مدافعان و حامیانش با کدام استدلال از این جوان ناآگاه 26 ساله حمایت و وی را راهی مجلس کردند . نگارنده معتقد است امروز فرصت پاسخگوی حامیان نجفی رهنانی فرا رسیده است و آنها باید پاسخگوی این فرصت سوزی تاریخی برای مردم منطقه محروم زادگاهمان باشند نه اینکه “کی بود ، کی بود من نبودم ” را شعار اشتباه فاحش تاریخی خود نمایند !!!

نجفی هم اکنون دارای دفتر اسناد رسمی در قم است !
index

انتخابات دوره سوم مجلس شورای اسلامی در کهگیلویه و بویراحمد :

پس از افتضاح نجفی در مجلس دوم دوباره همای سعادت بر دوش بهرام تاج گردون نشست تا وی مجددا از حوزه انتخابیه کهگیلویه و گچساران به مجلس راه یابد .

تاج گردون 42 ساله که عملکرد نجفی را در سخنرانی های آتشینش بر سر رقبایش می کوبید توانست در آزمونی دشوار با کسب 37.7درصد 113هزار و 18 رای ماخوذه و کسب 42هزار و 594 رای مجددا به مجلس راه یابد . هرچند این آخرین حضور وی در مجلس شورای اسلامی بود چه آنکه در انتخابات مجلس چهارم شورای اسلامی نتوانست در برابر “محمد موحد ” رای بیاورد و چه آنکه با نظر شورای نگهبان از حضور در انتخابات منع شد یا حتی در پیروزی که در دوره ششم مجلس در گچساران بدست آورد انتخابات باطل شد تا مرحوم نبی زاده راهی مجلس شود.
index

مرحوم محمودیان توانست در این دوره همچنان اعتماد مردم بویراحمد را کسب نماید و 28هزار و 961 رای از 63 هزار و 196 را اخذ نماید تا با اعتماد 45.8 درصدی موکلینش راهی مجلس شود .

این مجلس آخرین حضور مرحوم محمودیان در مجلس شورای اسلامی و مناصب سیاسی بود تا اینکه بر اثر سانحه تصادف در سال 1393 به دیار حق شتافت .

index

انتخابات دوره چهارم مجلس شورای اسلامی در کهگیلویه و بویراحمد :

دوره چهارم مجلس شورای اسلامی را می توان آغاز پیروزی های جریان مشهور به راست سنتی یا اصولگرایان امروزی با همه شاخه ها و زیرشاخه هایش در استان نامید . در این دوره سید مسعود حسینی 37 ساله توانست سید باقر موسوی جهان آباد کاندیدای طیف چپ را با اختلاف رای انگشت شماری شکست دهد و با کسب 29هزار و 545 رای از 81هزار و 686 رای و اخذ 36.1درصد کل آراء در انتخاباتی پرحاشیه و بحث برانگیز راهی مجلس شود .

حسینی براساس اسناد مجلس در آن دوران دارای فوق دیپلم بود .

index

در این دوره حوزه های انتخابیه کهگیلویه و گچساران یک نماینده داشتند و سید “محمد موحد ” 43 ساله بواسطه حضورش در مسئولیت قضایی دادستانی اهواز ، ارتباطات گسترده مردمی و تلاش برای حضور در مجلس و حمایت بی شائبه جریان راست سنتی توانست راهی مجلس شود .
در این دوره که آغاز حضور 20 ساله موحد در مجلس شورای اسلامی است وی توانست با کسب  57هزار و 842 رای از 135هزار و 873رای ماخوذه و 42.6 درصد آراء به مجلسی راه یابد که نوارحضور طولانی مدتش با رد صلاحیت از سوی شورای نگهبان قطع شود.
موحد در این هنگام دارای مدرک خارج فقه و اصول و  اول راهنمایی علوم جدید بود .
index
انتخابات دوره  پنجم مجلس شورای اسلامی در کهگیلویه و بویراحمد :
در این دوره سید “باقر موسوی جهان آباد ” 33 ساله با کسب 55.6 درصد آراء در حوزه انتخابیه بویراحمد انتقام شکست دور قبلش از سید “مسعود حسینی ” را بگیرد و با کسب 58هزارو 452 رای از 105 هزار و 121 رای ماخوذه سرآغاز حضورش در مجلس باشد .
براساس اسناد مجلس موسوی جهان آباد در آن دوران فوق لیسانس علوم سیاسی بوده است .
index
در حوزه انتخابیه کهگیلویه و گچساران در این دوره نیز محمد موحد با کسب  85هزار و 873 رای از 167هزار و 6رای ماخوذه و 51.4 درصد آراء به مجلسی راه یابد!
براساس مقایسه درصد آراء در این دوره با دوره قبل محبوبیت موحد 9 درصد افزایش داشته است .
موحد در این هنگام دارای مدرک پایان سطح عالی حوزه و دوم راهنمایی علوم جدید بود .
index
نتخابات دوره  ششم مجلس شورای اسلامی در کهگیلویه و بویراحمد :
در این دوره انتخابات حوزه انتخابیه “گچساران و باشت ” از “کهگیلویه و بهمئی ”  جدا شد و استان دارای سه نماینده شد . بویراحمد ودنا یک نماینده ، گچساران و باشت یک نماینده و کهگیلویه و بهمئی یک نماینده .
انتخابات “گچساران و باشت ” بواسطه پیروزی دولت محمد خاتمی و آغاز فعالیت های سیاسی اصلاح طلبان به سردستگی “بهرام تاج گردون ” در استان و رقابت با سرشناس ترین چهره اصولگرایی این شهرستان یعنی مرحوم نبی زاده ویژگی دیگری داشت .
تنش میان حامیان این دو حتی به خیابانهای گچساران و تجمع در جلوی فرمانداری و برخی زد و خوردهای شدید هم کشیده شد آنگاه که بهرام تاج گردون توانست با پیگیری های بسیار از سد شورای نگهبان بگذرد و با کسب آراء پیروزی مجددا در رد انتخابات این شهرستان از سوی شورای نگهبان گرفتار آید .
انتخابات باطل و بهرام تاج گردون نتوانست مجددا به مجلس شورای اسلامی راه یابد . مرحوم نبی زاده 49 ساله در انتخابت میان دوره ای و در غیبت تاج گردون رد صلاحیت شده به مجلس راه یافت .
براساس اسناد منتشر شده در مجلس شورای اسلامی در این دوره مرحوم نبی زاده با کسب 21 هزار و 987 رای از 67 هزار و 204 رای ماخوذه و با 32.7درصد کل آراء وارد مجلس شود .
مرحوم نبی زاده داری مدرک فوق لیسانس معارف اسلامی بود .
index
سید “باقر موسوی جهان آباد ” با کسب 61هزار و 617 رای از 121هزار و 835 رای ماخوذه و 50.5درصد توانست برای بار دوم راهی مجلسی شود که برای او خوش یمن نبود و این آغازی بود برای حذف وی از صحنه های سیاسی بخصوص نمایندگی مردم در مجلس !
 هرچند محبوبیت وی کاهش 5درصدی را نشان می داد ولی وی توانست با قدرت رقبای اصولگرایش را شکست دهد اما امضا نامه مشهور 127 نماینده مجلس شورای اسلامی به رهبر انقلاب پایانی بود بر حضور مستمر و موحدگونه وی در مجلس ! چه بسیار کسانی که معتقد بودند و هستند که این اشتباه سیاسی موسوی جهان آباد اگرانجام نمی گرفت او همچنان می توانست با محبوبیت در بویراحمد ودنا نماینده مردم باشد .
موسوی جهان آباد پس از این دوره هم به سرنوشت بهرام تاج گردون مبتلا شد و دیگر رنگ تایید صلاحیت را بر برگه شورای نگهبانش ندید !
index
در حوزه کهگیلویه و بهمئی هم “محمد موحد ” در اوج اختلافات سیاسی اصلاح طلبان توانست با کسب 50هزار و 852 رای از 116هزار و 24رای ماخوذه و 43.8درصد آراء به مجلس شورای اسلامی راه یابد .
براساس مقایسه درصد آراء در این دوره با دوره قبل محبوبیت موحد هشت درصد کاهش داشته است .
index
انتخابات دوره هفتم مجلس شورای اسلامی در کهگیلویه و بویراحمد :
در این دوره حوزه انتخابیه  “گچساران و باشت “دو نماینده در مجلس شورای اسلامی داشت .
مرحوم نبی زاده 53ساله بعلت بیماری درگذشت و در انتخابات میان دوره ای “علمیراد جعفری ” از حامیان وی توانست برای دو سال نماینده مردم این دیار در مجلس باشد .
مرحوم نبی زاده با کسب 31.18درصد کل آراء ماخوذه یعنی 20هزار و 962 از 65هزار و 891رای توانست نماینده مجلس هفتم شود و پس از فوت وی “علیمراد جعفری ” 48 ساله با کسب 21هزار و 718 رای از 72هزار و 847 رای ماخوذه ( 29.81درصد ) توانست جایگزین وی شود.
index
جعفری در این دوران براساس اسناد مجلس شورای اسلامی دارای دکترای علوم سیاسی و مدرک سطح حوزی بود.
جعفری پس از این دوره نتوانست مقامی بهتر از چهارم شدن در رقابت های انتخاباتی گچساران و باشت کسب کند .
index
“محمد موحد ” پس از سه دوره حضور در مجلس شورای اسلامی در این دوره نیز توانست با کسب 53هزار و 10رای از 148هزار و 765رای و کاهش شدید محبوبیت به مجلس راه یابد .
میزان آراء اخذ شده وی نشان می دهد او توانسته تنها 35.63درصد را کسب نماید که در مقایسه با دوره قبل که 43درصد آراء را اخذ کرده بود حاکی از کاهش محبوبیت 8درصدی می داد  اما وی توانست با همین آراء برای سومین دوره متوالی پیروز ماراتن انتخاباتی کهگیلویه  باشد .
موحد در این دوران براساس اسناد مجلس شورای اسلامی دارای مدرک متوسطه علوم  و پایان سطح عالی حوزی بود.
index
در حوزه بویراحمد و دنا اما با رد صلاحیت سید باقر موسوی جهان آباد چهره اصلی اصلاح طلبان ، دکتر “ستار هدایتخواه ” 41ساله ستون اصولگرایان کهگیلویه و بویراحمد برای اولین بار با اخذ 54.71درصد آراء ماخوذه به مجلس راه یابد .
از 142هزار 848 رای ماخوذه 78هزار و 155 رای ریخته شده به صندوق های بویراحمد ودنا به نام ستار هدایتخواه بود تا وی در رقابتی نفس گیر “غلام محمد زارعی” رقیب  دیگر اصولگرایش را شکست دهد.
هدایتخواه دارای کارشناسی ارشد فقه و معارف اسلامی و دانشجوی دکترا بود .
index
انتخابات دوره هشتم مجلس شورای اسلامی در کهگیلویه و بویراحمد :
انتخابات دوره هشتم مجلس شورای اسلامی در تاریخ کهگیلویه بسیار سرنوشت ساز است چه آنکه موحد کوس هجرت سرایید و نمایندگان استان یکدست اصولگرای جبهه پایداری بودند !
پس از منازعات خیابانی پس از پیروزی موحد در کهگیلویه و حواشی ایجاد شده وی تصمیم گرفت راهی شهرستان “بهبهان ” استان خوزستان شود و میدان را در این حوزه به سید “علی محمد بزرگواری ” اصولگرا و “رستاد ” اصلاح طلب واگذار نماید تا در نهایت این بزرگواری 50ساله  بود که توانست با کسب34.57ردصد آراء یعنی اخذ 42هزار و 795 رای از کل آراء 123هزار و 780رای پس از چند بار حضور ناموفق در رقابت های انتخاباتی راهی بهارستان شود.
بزرگواری در این مقطع داری مدرک تحصیلی حوزی اتمام “کفایتین ” بوده است .
index
سید ” قدرت حسینی بحرینی ” دیگر اصولگرای گچساران وباشت توانست در یک رقابت نفس گیر بر اصلی ترین چهره اصلاح طلب این شهرستان ” غلام رضا تاج گردون ” در یک رقابت فشرده و تنها با اختلاف 700رای بحث برانگیز پیروز شود .
وی توانست در این رقابتها با کسب 23هزار و 64 رای از 82هزار و 18 رای ماخوذه (28.12درصد ) برای اولین بار وارد مجلس شود و البته پس از این دوره همانند سلفش ( جعفری ) در رقابت های بعدی مجلس شورای اسلامی در این حوزه به مقام چهارمی برسد تا حتی برنز را هم کسب نکند !
 حسینی بحرینی 52ساله که بسیار جوانتر ازشناسنامه اش بروز و جلوه می کند که شهرتش در اسناد مجلس حسینی پور عنوان شده و در اواسط مجلس به درخواست وی و تایید سازمان ثبت و احوال کشور به حسینی بحرینی تغییر یافته است دارای مدرک لیسانس مدیریت و برنامه ریزی آموزشی بود .
index
در حوزه انتخابیه بویراحمد ودنا ، “ستار هدایتخواه” توانست برای بار دوم با کسب 71هزار و 988رای از 144هزار و 432 رای ماخوذه و 49.84درصد به بهارستان راه یابد .
index
انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی در کهگیلویه و بویراحمد :
انتخابات این دوره را باید پیروزی اصلاح طلبان و شکست اصولگریان در استان نامید چه آنکه “غلام رضا تاج گردون ” توانست با اقتدار رقبای قدر اصولگرای خود را در حوزه انتخابیه گچساران و باشت شکست دهد تا یکی از نزدیک ترین نیروهای استان به محمد خاتمی رئیس جمهور پیشیین ایران به بهارستان راه یابد و چه آنکه اصلی ترین نیروی اصولگرایان استان در مرکز کهگیلویه و بویراحمد میدان را به رقیب سنتی اش که با حمایت یکدست اصلاح طلبان بویراحمد روبرو شده بود واگذار نماید.
در این دوره تنها سید “علی محمد بزرگواری ” از دوره هشتم مجلس شورای اسلامی توانست با  کسب ۶۲۴۹۷ رای از مجموع ۱۲۳۲۶۸ کماکان به عنوان نماینده این شهرستان در مجلس باقی بماند.
 در حوزه انتخابیه گچساران و باشت؛ غلامرضا تاج گردون با کسب ۹۷۴/۳۴ رأی از مجموع ۴۶۳/۹۱ رای به عنوان نماینده مجلس نهم از این شهرستان انتخاب شد تا اصولگرایان شکستی تلخ از وی بخورند .
درحوزه انتخابیه بویراحمد و دنا؛ غلام محمد زارعی پس از چند دوره شکست از ستار هدایتخواه توانست با حمایت قاطع اصلاح طلبان و بخش عمده ای از اصولگرایان و نارضایتی شدید از مدیران منسوب به هدایتخواه با کسب هشتاد هزار و ۸۷ رای به عنوان نماینده مجلس نهم از این شهرستان انتخاب شود.
عصردنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • علی گفت:

  این متن قبلا هم در یکی از سایتها آمده بود و اشتباهات زیادی دارد . در دور اول آقای قائمی نماینده مردم بویراحمد بود که اسمی از وی نیامد . در دور دوم انتخابات در حوزه گچساران و کهگیلویه رقابت بین آقای موحد و نجفی بود که انتخابات به دور دوم کشیده شد و در دور دوم با ان ماجراهای معروف و حمایتهای نهادهای خاص نجفی وارد مجلس شد . من نمی دانم چطور در انتخاباتی که در دور دومش رقابت بین موحد و نجفی بود و حتی منجر به کشته و زخمی شدن چند نفر در کهگیلویه شد چرا شما می نویسید نجفی تاجگردون را کنار زد و راهی مجلس شد ؟

 • پولادی گفت:

  فقط سناتور موحد

 • ناشناس گفت:

  نماینده دور اول بویراحمد حجه الاسلام قایمی سروستانی کاندیدای راست سنتی بود فکر کنم رقیب شهد ایزدپناه بود

 • آریا معصومی گفت:

  خیلی خوب بود

پربازديد