تاریخ درج خبر : 1394/11/07
کد خبر : ۵۳۱۰۱۷
+ تغییر اندازه نوشته -
غریب واحدی پور:

ایران پسا مدرن و شایسته سالاری

سرانجام مذاکرات هسته‌ای به ثمر نشست. دیوار تحریم ها شروع به فروریختن کرده است. این به یمن کار خارق العاده ای بود که محمد جواد ظریف وزیر خارجه و تیم او طی بیش از دو سال مذاکرات هسته ای فشرده با قدرت های جهانی انجام دادند.
توافق هسته ای که طی 50سال گذشته در دنیا بی سابقه بوده است، یک پیروزی بزرگ برای ایران و طرفین مذاکره بود.
اکنون موسم بهره برداری از وضعیت پسا تحریم برای توسعه سیاسی و اقتصادی کشور است. آنگونه که ظریف و تیم او بطور حرفه ای عمل کردند. طبیعی است که از دیگران هم انتظار داشته باشیم که در پست های مدیریتی کارشان را بطور موثر انجام دهند.
رفع تحریم ها فی نفسه گامی بسیار مهم است، لکن نوشداروی جان نیست. اگر عزمی جدی برای برای مبارزه با فساد و خلق فضای اقتصادی رقابتی و شفاف وجود نداشته باشد، توافق هسته ای ما را به سرمنزل مقصود نخواهد رساند.
برخی متخصصان بر این باورند که ضرر وزیان فساد برای کشور کمتر از تحریم های اقتصادی نبوده است . قوم گرایی در کشور باید بعنوان جنایت قلمداد شود.
ثابت شده است که دارایی عظیم یک کشور نیروی کار ماهر است. مثال های روشن آن در تاریخ مدرن کره جنوبی، تایوان و سنگاپور است.
خوشبختانه، جمعیت 80میلیونی ایران از موهبت نیروی کار ماهر و تحصیل کرده برخوردار است، اما مهم این است که چگونه این پتانسیل آزاد شود. تعداد قابل ملاحظه ای از دانشجویان خیلی مستعد از هنگامی که درمی یابندموقعیت برای کار تحقیقاتی آنها مناسب نیست کشور را ترک می کنند.برخی اظهار می دارند که ایران بواسطه فرار مغزها بیلیون ها دلار زیان می کند. بعنوان مثال مطابق با گزارش خبرگزاری ایرنا رضا فرجی دانا که برای مدتی کوتاه وزیر علوم بود، ژانویه 2014گفت که ایران سالیانه بعلت فرار مغزها 150بیلیون دلار ضرر می کند.
شیب تند سقوط قیمت نفت بوضوح نشان می دهد که ایران باید وابستگی به نفت را کاهش و در مقابل بر روی استعداد جوانانش سرمایه گذاری کند.
مسئولین هم باید مطلع باشند که انرژی های تجدید پذیر که توسعه آنها از نقطه نظر “گرمای جهانی” ضروری است. در سال های آینده سوخت های فسیلی را بی ارزش می کند.
پیشرفت اجتماعی و اقتصادی فقط در صورتی حاصل می شود که شایستگی و تخصص بر قوم گرایی و وابستگی سیاسی غلبه کند؛واین  فقط هنگامی امکان پذیر است که وضعیت اقتصادی رقابتی و شفاف ایجاد شود.
منبع :ستون چشم انداز روزنامه تهران تایمز 20ژانویه 2016
ترجمه و تلخیص :غریب واحدی پور

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    باسلام:عنوان درست “ایران پسا تحریم و شایسته سالاری” است.
    واحدی پور

پربازديد