تاریخ درج خبر : 1394/11/09
کد خبر : ۵۳۱۱۵۳
+ تغییر اندازه نوشته -
پارسا نیک فطرت:

چرا بهرامی رقیبان رابه مناظره فراخواند؟

چندی پیش محمد بهرامی نامزد اصلاح طلب انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه بویراحمد ودنا طی نامه ای سرگشاده به مدیرکل صداوسیمای استان، درخواست کرد زمینهٔ حضور نامزدهای انتخابات مجلس در آن مرکز فراهم شود.
در این مرقومه سعی کرده‌ایم به تحلیل چرایی و دیگر زوایای این اقدام دکتر بهرامی در آستانه انتخابات بپردازیم.
آیا این اقدام به علت داشتن کارنامه و عملکرد درخشان اوست؟
یا به خاطر داشتن برنامه‌های کارشناسی شده او برای برون رفت بویراحمد و دنا از اوضاع کنونی است؟
باید اقرار کنم بسیارند انسان‌هایی که قربانی تغییر می‌شوند و محدودند انسان‌هایی که تغییر می‌آفرینند.
وقتی به عنوان یک تحلیلگر به پاسخ سوالات مذکور می‌پردازیم، ناگزیریم سابقه ایشان را به صورت اجمالی مرور کنیم.
به جرات می‌توان محمد بهرامی را تنها نامزد با رزومه ای قوی طی این دو دور انتخابات (مجلس نهم و دهم) دانست، زیرا هیچکدام از نامزدها (حتی آنانکه نماینده شدند) قبل از ورود به انتخابات کارنامه و عملکرد خاصی نداشتند!
آقای هدایت خواه قبل از ورود به مجلس سخنران و آقای زارعی کارمند استانداری بودند!
اما بهرامی تنها شهردار و از معدود مدیرانی بود که در دوران خدمتش، نامی برای استان کهگیلویه و بویراحمد دست و پا کرد.
یقینا او را می‌توان عملگراترین فرد در میان کاندیداهای حاضر دانست، زیرا نقشی بسزا و پر رنگ در معرفی، تغییر چهره عمومی و بهبود وجهه شهر یاسوج و به تبع آن کل استان داشتند. ایشان علاوه بر متحول کردن شهرداری، شهر یاسوج و حتی نوع نگاه مدیران استان را به نگاهی تحول مدار و خلاقانه تغییردادند!
مدیریت تحول آقای بهرامی از نوع مدیریتِ مدرن مبتنی بر توسعه پلکانی اما با سرعت غیرقابل باور بود و امروز از هرکسی بپرسید بهرامی چه کاره است، بی درنگ پاسخ می‌دهد که او یک مدیر تواناست!
محمد بهرامی توانست مبدع فعالیت‌های نوینی باشد، نظیرِ آریوبرزن، باشگاه شهرداری و نام یاسوج که آن را به عنوان “پایتخت طبیعت ایران” در کشور پرآوازه و نام خود را در اذهان جامعه ثبت کند.
مجموعه متخصص و منسجمی که حاصل توانایی موثر او در مدیریت منابع انسانی شهرداری بود را می‌توان یکی از دلایل نام نیک و موفقیت ایشان دانست. زمان خداحافظی بهرامی از شهرداری اتفاق نادری رخ داد و تمام کارمندان شهرداری جلوی دوربین اشک می‌ریختند که این هم به نوبه خود متفاوت‌ترین خداحافظی یک مدیر در فضای اداری استان بود!
قطعا اعضا شورای شهر آن زمان، می‌توانند انتخاب بهرامی جوان را به عنوان انتخابی اصلح و احسن و نیز سندی افتخار آمیز از عملکرد و تصمیمات شورایی خود ارائه دهند، چرا که ملاک انتخابشان را تعهد، تخصص و شجاعت قرار داده و نتیجه کارشان را با رضایت حداکثری مردم مشاهده کردند.
بهرامی با کوله باری از تجربه علمی و عملی در دانشگاه و شهرداری، برای اعمال تغییراتی بیشتر و خدمت گسترده تر به مردمش، وارد عرصه انتخابات نمایندگی مجلس شد. شیوه ارتباط و سخنانش با مردم هم در نوع خود متفاوت با سایر کاندیداهاست! زیرا بر خلاف رقبا تنها فردی است که هیچگاه برای جذب رای مردم قول و وعده شخصی نمی‌دهد. تا جایی که برخی هوادارانش بابت این شیوه و اعتقادش بر وی خرده می‌گیرند، چون بر این باورند که تنها از طریق وعده دادن مانند دیگر کاندیداها می‌توان دل و رای مردم را به دست آورد!
اما بهرامی بر این باور است که دادن وعده‌های دروغین، توهین به شخصیت و بازی با شعور مردم است و همیشه تنها قولی که به مراجعه کنندگان و میزبانانش می‌دهد این است که به جرات و با اقتدار می‌گوید در صورت اعتماد و کسب افتخار نمایندگی مردم، بسیار بهتر و تاثیرگذارتر از بقیه عمل می‌کند.
تفاوت دیگر سخنان و برخوردهای وی این است که بر خلاف دیگران که رقباشان را دشمن پنداشته و تخریب می‌کنند و بی رحمانه به آن‌ها می‌تازند، او از پتانسیل‌های بویراحمد و دنا، برنامه‌هایش برای توسعه و گره گشایی از مشکلات اقتصادی مردم می‌گوید و راهکارهای خلاقانه می‌دهد!
حال بهرامی طی اقدامی خردمندانه و مقتدرانه که نشان دهنده اطمینان خاطر وی از عملکرد و برنامه‌هایش است، همچنین حاکی از قدرت گفتمان اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و… اوست رقیبان را به مناظره عمومی در صدا و سیما دعوت کرده است.

این ابتکار و تمایل وی به مناظرهٔ رو در رو، از یک طرف به دلیل در اختیار داشتن برنامه‌های سنجیده و کارشناسانه او برای رشد و توسعه این جامعه محروم و سرشار از منابع خدادادی است. از طرفی می‌تواند نشانگر شجاعت و جسارت او در مواجهه با چالش‌های اینچنینی باشد. مضافا تلنگری محترمانه است بر رقبایی که چون چیزی در چنته ندارند به تخریب روی می‌آورند. ضمنا می‌تواند اثبات کند که حجم عظیم تخریب‌ها و شایعات رقبا علیه ایشان غیرمستند بوده و علی رغم اینکه بارها به طور مستند توسط خود و اطرافیانش پاسخ داده شده‌اند اما طبیعی است که در فضای مناظرهٔ حضوری، واقعیات به بهترین نحو ممکن برای مردم روشن می‌شوند.
به دلایل فوق می‌توان تخصصِ تجربی و سواد آکادمیک وی را نیز اضافه کرد. تحصیل در مقطع دکترای مدیریت صنعتی ایشان را از رقیبانی که تحصیلات غیرمرتبط دارند متمایز می‌کند. این تفاوت تحصیلات و اشرافیت بر روش‌های نوین مدیریتی قطعا در آن فضا برای مردم محسوس و ملموس تر خواهد بود.
نهایتا باید ببینیم آیا نامزدهای دیگر تمایلی نشان داده و پا به میدان مناظره می‌گذارند یا خیر؟!
آیا آقایان هدایت خواه و زارعی که هر دو طی دوازده سال اخیر، نمایندگی مردم شریف شهرستان‌های بویراحمد و دنا را برعهده داشته‌اند، دلیل قانع کننده ای برای محرومیت کنونی این دیار سرافراز دارند؟
آیا پاسخی برای چراییِ آمار بالای بیکاری جوانان بویراحمد و دنا دارند؟
آیا توضیح قانع کننده ای برای گماردن مدیران ضعیف و ناکآرامد دارند؟
آیا جناب هدایت خواه، جواب قابل قبولی برای مهر تایید زدن‌هایش بر اقدامات نادرست دولت سابق دارد؟
آیا جناب زارعی، پاسخی درخور برای دلیل سکوت و عملکرد منفعلانه‌اش در مجلس فعلی دارد؟
آیا این حضرات جوابگوی اهالی بویراحمد و دنا برای عملکرد ضعیفشان طی این دوازده سال خواهند بود؟
آیا پاسخگوی مشکلات و معضلات درمانی، فرهنگی، اجتماعی، صنعتی، زیرساختی و… حوزه انتخابیه‌شان که طی این دوازده سال همچنان باقی مانده‌اند خواهند بود؟
امید است مدیرکل محترم صداوسیمای مرکز استان با درخواست مناظرهٔ محمد بهرامی موافقت نماید تا مردم برای اطمینان از بهترین انتخاب، بررسی‌های لازم را انجام داده و وزن و قدرت افراد در مناظره مشخص گردد.

به خردان مفرمای کار درشت/ که سندان نشاید شکستن به مشت
رعیت نوازی و سرلشکری/ نه کاری است بازیچه و سرسری
نخواهی که ضایع شود روزگار/ به ناکار دیده مفرمای کار

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سونا گفت:

  بی خیال بابا مناظره چی ؟
  کی قراره از چی دفاع کنه؟

 • ناشناس گفت:

  واویلا تا روز قیومت. اگر جور وابیی مناظره برگزار بکردنی اوسو بهرامی متوجه ایابی چه وروزش ایره.

 • دنا گفت:

  اقای بهرامی از قدیم گفتن سنگ بزرگ نشانه نزدن هست بعد گفتن عطر ان هست که خود ببوید نه انکه عطار بگویید……………….

  • جعفر گفت:

   خدمات ارزنده ی آقای بهرامی در زمان تصدی شهرداری یاسوج و حتی قبل و بعدش بر هیچ کسی پوشیده نیست.ایشالا که موفق باشه.

پربازديد