تاریخ درج خبر : 1392/05/16
کد خبر : ۵۳۱۱۶
+ تغییر اندازه نوشته -

بیمارستان 64 تختخوابی گچساران همچنان در کما

سایت استان: عملیات احداث بیمارستان 64 تختخوابی صنعت نفت گچساران متوقف شده و این در حالی است که تنها بیمارستان نفت این شهر فرسوده است و پاسخگوی نیازبیش از 16هزار نفر از کارکنان زیر پوشش بهداری و بهداشت صنعت نفت گچساران نیست.

کمبود فضای درمانی در گچساران هیئت دولت نهم را برآن داشت تا در اولین سفر استانی خود به کهگیلویه وبویراحمد مصوبه احداث دوبیمارستان 96 و 64 تختخوابی را در این شهر به تصویب برساند.

مصوبه ای که براساس آن شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب موظف به تامین اعتبار این دوبیمارستان در شهرستان نفتخیز گچساران شده بود.

از این دو بیمارستان یک بیمارستان 64 تختخوابی مخصوص کارکنان صنعت نفت و یک بیمارستان 96 تختخوابی برای استفاده عموم مردم گچساران در نظر گرفته شده است.

اسفندماه 86 پس از 11 ماه از سفر استانی هیئت دولت به استان کلنگ احداث این دوبیمارستان به زمین خورده است و طبق برآورد اولیه زمان پایان پروژه 18 ماه بود.

527

عملیات احداث بیمارستان 64 تختخوابی نفت گچساران از اوایل سال 87 در سه طبقه و پنج بخش اصلی شامل کلینیکهای تخصصی،‌ بخش های بستری،‌ اورژانس و آزمایشگاه، خدماتی و اداری آغاز شد واکنون پس از گذشت 6 سال کارکنان نفت گچساران شاهد توقف این پروژه هستند.

وعده 18 ماهه مسئولان، اکنون پس از گذشت شش سال کارکنان نفت گچساران همچنان شاهد توقف این پروژه هستند و ساختمان این بیمارستان روز به روزفرسایش بیشتری پیدامی کند.

رئیس بهداری وبهداشت صنعت نفت گچساران گفت: در حال حاضر این پروژه پس از گذشت شش سال فقط 47 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

محسن تندر افزود: پس از آغاز جنگ تحمیلی و مهاجرت جنگ زده ها به شهرستان گچساران و نیاز شدید به وجود یک مرکز درمانی در این شهر تعدادی از منازل سازمانی شرکت نفت و گاز گچساران به صورت یک بیمارستان تغییر کاربری پیدا کرد و بیمارستان بعثت فعلی ایجادشد.

تندرافزود: ساختمان قدیمی بیمارستان بعثت گچساران براساس استانداردهای بیمارستانی ساخته نشده و فقط براساس رفع بخشی از نیازهای درمانی کارکنان نفت گچساران احداث شده بود.

وی با بیان اینکه بعد از پایان جنگ تحمیلی و افزایش کارکنان تحت پوشش بهداری و بهداشت صنعت نفت گچساران نسبت به افزایش فضای بیمارستان اقدامات بسیاری صورت گرفته است، اظهارداشت: با همه تلاش های انجام شده در جهت افزایش فضای درمانی، اکنون ساختمان قدیمی این بیمارستان پاسخگوی همه نیاز های درمانی کارکنان نفت نخواهد بود.

این مسئول از عدم رعایت استانداردهای لازم برای احداث بیمارستان 64 تختخوابی نفت گچساران خبرداد و افزود: این بیمارستان که در حال حاضر بدلیل عدم تامین اعتبار و کم کاری پیمانکار پروژه در رکود کامل به سر می برد دارای نواقص بسیاری در طراحی است.

تندر تصریح کرد: 80میلیارد ریال از اعتبار 150 میلیارد ریالی این پروژه تاکنون به اجرای آن اختصاص داده شده است و با توجه به درخواست اعتبار150 میلیاردریالی از سوی پیمانکاربرای اتمام پروژه، اعتبار این پروژه دوبرابر اعتبار تخصیص داده شده خواهد شد

526

وی افزود: زمان ممکن برای تکمیل بیمارستان64 تختخوابی گچساران با داشتن یک پیمانکار قوی و تزریق اعتبار لازم حداقل یک سال دیگر است.

تندر یکی از مشکلات مهم این بیمارستان را عدم پیش بینی نیاز چندساله بیمارستان و کمبود مکان برای قراردادن دستگاه های سونوگرافی،رادیولوژی، ماموگرافی و سی تی اسکن عنوان کرد.

وی بیان داشت: عدم توجه به نیازهای جمعیتی و تخصصی برای تکریم ارباب رجوع ونبود فضای فیزیکی برای تفکیک بخش جراحی و بستری عمومی یکی دیگر از معضلات ساختمان بیمارستان 64 تختخوابی است.

این مسئول گفت: پائین بودن ضریب اشغال تخت های بیمارستان بعثت گچساران یکی از عواملی است که با داشتن کمبود فضای فیزیکی در این بیمارستان نیاز بیماران برطرف می شود.

تندر نبود ناظر سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در ساخت بیمارستان 64 تختخوابی نفت گچساران را مهمترین عامل در بوجود آمدن این نواقص عنوان کرد وافزود: نیاز درمانی جمعیت بیش از 16 هزار نفری تحت پوشش این سازمان درنفت گچساران با این بیمارستان برطرف نخواهدشد.

وی گفت: با توجه به برنامه وزارت بهداشت و درمان برای مدیریت جمعیت به جای کنترل جمعیت، وضعیت فضای فیزیکی زایشگاه مطلوب است.

تندر همچنین از وجود بیش از 25 اتاق امور اداری در بیمارستان بعثت گچساران خبرداد و تصریح کرد: که این تعداد در بیمارستان 64 تختخوابی نفت هفت اتاق است که اموراداری این بیمارستان را با معضل بزرگی مواجه می کند

525

این مسئول با انتقاد از کمبود فضای فیزیکی برای کلنیک های تخصصی بیمارستان 64 تختخوابی نفت گچساران اظهارداشت: در حال حاضر بیش از 18اتاق برای کلینیک های تخصصی در بیمارستان بعثت وجود دارد.

وی همچنین نبود زیر ساخت های لازم برای ایجاد مرکز آی تی بیمارستان 64 تختخوابی نفت را دیگر از مشکلات این بیمارستان عنوان کرد.

تندر در ادامه سخنان خود یکی از مهمترین راهکارهای خروج از رکود ساخت این بیمارستان را به کارگیری یک پیمانکار قوی و تزریق اعتبار لازم برای تسریع در پروژه عنوان کرد و افزود: رفع نواقص موجود در فضای فیزیکی این بیمارستان با حضور مشاوران سازمان بهداشت و درمان صنعت لازم وضروی است.

وی افزود: احداث یک ساختمان ستادی برای بیمارستان 64 تختخوابی یکی از نیازهای اصلی این بیمارستان است.

تندریادآور شد: بیمارستان نفت آغاجاری نیز که با همین مشکلات روبرو بوده پس از تحویل گرفتن پروژه توسط سازمان بهداشت و درمان صنعت پس از دو ماه بیش از 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که همین پروژه تاقبل از واگذاری از سوی مناطق نفتخیز به سازمان بهداری و بهداشت در طول شش سال 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

منبع:مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • h گفت:

    ba salam dar in sait hame khabar ha hast ama b roz nist chan shab pish teye rokh dadi tasadofi shadid dar gachsaran shod ama hich khabari gozashte nashode omid varam khabar gozari konid

پربازديد