تاریخ درج خبر : 1394/11/11
کد خبر : ۵۳۱۲۷۴
+ تغییر اندازه نوشته -

از سوز معلمی تا روح پهلوانی و دلدادگی به طبیعت

محمدحسین آریا مرد61ساله اهل روستای نقاره خانه شهرستان بویراحمد پس ازسالها عشق و سوز معلمی، آمیخته شدن با روح و منش پهلوانی در ورزش کشتی اینک و در این بحبوحه بحران زیست محیطی به قهرمان و الگویی تمام عیار از دوستی و عشق به طبیعت و محافظ محیط زیست مبدل شده است.
او که در دوران طلایی وسوز و گداز معلمی و در کارزار ورزش ناب کشتی درس انسان سازی و جلای روح و جسم را خوب فهیمده بود با درک عمیق شرایط بر روی یکی از اساسی ترین و با ارج ترین نیاز روز جامعه بشری یعنی حفظ محیط زیست و دوستداری واقعی با طبیعت روی می آورد.
این فرهنگی بازنشسته با کوله باری از همان تجربیات ارزشمند و عشق و صفای معلمی با جوش و خروشی وصف ناپذیر بیش از نیم قرن است که به پرورش و رویش انواع درختان و گونه های گیاهی نادر در منطقه کوه نرماب چیتاب بویراحمد اقدام کرده است.
منطقه ای که به گفته مسئولان منابع طبیعی استان نسبت به سایر مناطق دیگر از پوشش جنگلی کمتری برخوردار است و اکنون با هنر و خلاقیت این دوستدار واقعی طبیعت بیش از 15گونه از درختان و گیاهان دارویی و خوراکی در حال رویش هستند.
اما این پایان ماجرا نیست همنشینی و همسفری با این مرد کهنه کار و عاشق پیشه طبیعت نیز برای هر همراه و همسفر او لذت بخش و خاطره انگیز و بلکه با اموختنی های فراوان است.
وقتی به اعماق دل و بطن اندیشه های او می نگری می فهمی که وی دارای زیبایی ها و ویژگی های ناب شخصیتی و روح فتوت، صداقت و نوعدوستی نیز هست.
آریا انگار که عشق و ذوقش نه تنها به طبیعت بلکه مرام و معرفتش نسبت به هم نوعان و همسفرانش و حتی سایر موجودات نیز در عمل هویدا است.
عشق و ذوق آریا تنها به طبیعت محدود نیست بلکه او اینها را ابزاری برای سرتعظیم فرود آوردن و تجلی عشق به معبود می داند، آنجا که با زنجیره ای از هزار یک بذر بلوط نام زیبای ‘الله’و یا در گوشه ای دیگر نام پنج تن آل محمد (ص) را بر صفحه پر راز و رمز کوه حک می نماید.
این ذوق سرشار و دل عاشق پیشه اوست که او را با همه کائنات و موجودات در دشت و صحرا از کبک و تیهو و ابر و باد و باران و نسیم همدرد و همراز می کند.
باید دلی چنین عاشق پیشه و زیباپسند داشته باشی تا همانند او زیباترین، عالی ترین و باارج ترین تصویر عشق را در اوج زیبایی و معرفت ترسیم کنی.
هیچگاه نه سوز وسرما وبرف وکولاک و نه عشق ها و هوس های زمینی و مادی مانع از این عشق پرشور و بی پایان در وجود این دلداده طبیعت نشد و به گفته او تمامی مرارت ها، سختی ها و شکستن استخوان ها در این کارزار را به جان دل می خرد بلکه رهگذر و توشه ای و باقیات و صالحاتی برای آخرت وی باشد.
آری به واقع که در همسفری و همنشینی با این مرد خوش ذوق هم تسلیم و گذشت و سوز محبت را می بینی و هم سراییدن حدیث عشق به معبود و اتصال به یار را در هنرش.
آریا با اشاره به مهمترین عامل و انگیزه این کار خیرخواهانه و همزیستی اش با طبیعت این امر را به داستانی از گذشته های بسیار دور و شرایط بحرانی آن روزگار استان کهگیلویه وبویراحمد در سال 1288 تا 1307 نسبت می دهد.
او از بروز بحران خشکسالی به نام قحطی (ناصری)و وضعیت بغرنج در آن سالها اشاره می کند و می گوید: در آن قحطی خانمان سوز هزاران نفر از مردم در استان های مختلف کشور از جمله کاشان از بین رفتند.
آریا تصریح می کند: در آن شرایط غیرعادی هر خروار گندم بین (100 تا 150) کیلوگرم را با حدود یک هکتار باغ معاوضه می کردند تا از این طریق و با استفاده از انواع درختان از جمله درخت با ارزش بلوط به مقابله با این بحران بپردازند.
وی تاکید می کند: در آن شرایط و با وجود ادامه بحران قحطی در آن روزگار بر اساس برآوردهای انجام شده ظرف 200 تا 300 سال آینده تمامی درختان بلوط از بین می رفت.
وی بیان کرد: در آن سال و شرایط بغرنج تنها استانی که توانست با کمترین خسارات جانی و مالی آن وضعیت را پشت سر بگذارد استان کهگیلویه وبویراحمد آن هم به دلیل وجود انبوه درختان بلوط بوده است.
آریا عشق و دلبستگی خود با طبیعت را موهبتی الهی توصیف می کند و معتقد است جسم و روح او آنچنان با کوه و صحرا و دمن عجین شده که جدایی از آن بسیار سخت و سنگین و بلکه امری محال به نظر می رسد.
کاشت انواع درختان از سوی این مرد کهنه کار و عاشق پیشه طبیعت تاکنون به بیش از 40کیلومترمربع از مسیرهای مختلف در کوه نرماب رسیده است.
برخی از مهمترین درختان و گیاهان دست کاشته آریا در طول بیش از 25 سال گذشته شامل بلوط، زالزالک ،بادام تلخ، بادام شیرین، ارزن، تاگ، انجیر کوهی و گیاهان در معرض خطر نابودی از جمله بیلهر و بن سرخ است.
به گفته وی شمار درختان دست کاشته وی در مناطق کوهستانی منطقه چیتاب از جمله ، نرماب، دشت راق، دشتک ،تل قوچی، پهنه کی شیخ، دره خل ، کوه سیوک و کوه ره باریک نیز به بیش از 100 هزار اصله می رسد.
به گفته یکی از کارشناسان منابع طبیعی استان کاشت این درختان در حالی است که تاکنون گونه هایی از آنها در این مناطق موجود نبوده و اکنون با هنر خلاقانه این فرد طبیعت دوست درختان غیربومی در حال رویش هستند.
خلاقیت طبیعت دوست بویراحمدی در حالی است که بهره برداری بی رویه وحریصانه بشر و عوامل انسانی اکنون به عنوان یکی از تهدیدهای جدی منابع زیست محیطی بلکه مهمترین و جدی ترین تهدید از نظر پژوهش ها و ارزیابی های انجام شده بشمار می رود.
حدود 850 هزار هکتار عرصه جنگلی و 540 هزار هکتار عرصه مرتعی در کهگیلویه وبویراحمد وجود دارد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد نیز پیشتر و در میزگرد تخصصی ایرنا اظهار داشت: بیش از 40 هزار هکتار از عرصه های جنگلی استان در معرض بیابان شدن و حدود 80 هزار هکتار نیز به بیماری خشکیدگی بلوط مبتلا شده است.

گزارش: حمید جهان

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد