تاریخ درج خبر : 1394/11/13
کد خبر : ۵۳۱۳۸۳
+ تغییر اندازه نوشته -
محبوبه خادمی:

نفت ارزان شد

سایت استان: محبوبه خادمی
شبیه همه‌ی تیترهای تاریخ سازی که در ذهنمان جا خوش می‌کند این یکی هم برای من این طور است، شبیه شاه رفت امام آمد خرمشهر آزاد شد این یکی هم این روزها هی درشت می‌شود می‌چسبد سینه‌ی روزنامه‌ها.

آن هم بعد از یک دوره‌ی هشت ساله‌ی گرانی و آلان نفتی که هر روز بر طبل سقوطش به دره‌ی ارزانی در برابر چشم‌های خبر خوان میلیون‌ها ایرانی می زند. نفتی که رنگ بنفش اش ارزان‌ترین رنگ‌هاست.

مثلاً اینکه به زودی امیر ژوله بیاید یک استند آپ کمدی با این موضوع اجرا کند و شاید آن روز نفت در بازار جهانی ده دلار معامله شود اصلاً بعید نیست.

هر کس هم یک نوع واکنشی دارد نسبت به آن. نفت ارزان شد برای دلال‌های نفتی یک معنا دارد برای موکلان سیاسی یک معنا برای آقایان بودجه یک معنا برای منصور همسایه قدیمی خانه‌ی مادر بزرگ من هم یک معنا.

منصور را کم‌کم بیشتر می گویم برایتان راجع به اش. خانه که نمی‌شود گفت اتاق کوچک 12 متری‌ , ده متر پایین‌تر از خانه مادر بزرگم. دوتا دختر ناز با لپ‌های افروخته دارد. دست‌ها ای منصور جای زبان نداشته‌اش حرف می زند. هر بار می‌بینم اش با زبان بی زبانی هزار و یک قصه ی بی زبان ا با دستان کارگرش برایم تعریف می‌کند و آخر سر هیچ کدام نمی‌فهمیم آن یکی چه می‌گوید و بعد راهم را می‌کشم درون اتاق کوچک تنهایش و همسر مهربان‌تر از جانش چای می‌آورد و منم دمی با بچه‌ها کوچک اش سرگرم. همه می‌دانند من چقدر دختر دوست دارم. با هم می نشینیم دور چراغ نفتی قدیمی،دخترها پا می چسبانند به لش بی رنگ چراغ نفتی فس فسو و دست هایم را می‌گیرم روی سر کوتاه و گرم چراغ قدیمی و با بوی نفت سوخته نفس‌های کوتاه می‌کشم. از آن زمان که یکی از این‌ها دیدم خیلی می‌گذرد. جا به جای اتاق کوچک منصور دبه‌های بیست لیتر نفتی ایست که نفت ارزانشان را هر روز می‌ریزد به گلوی پیر چراغ نفتی قدیمی تا شاید زور شعله‌های کوچکش برسد به سرمای سمجی که جا به جا از روزن‌های کوچک دیوار سر می‌کشد توی زندگی‌اش. شنیده بودند نفت ارزان شده می‌گفت برای ما خوب می‌شود هی دعا می‌کرد به جان دولت که تحریم را برداشته‌اند و همه چیز ارزان شده. اولی‌اش هم همین نفت. نمی‌دانست نفت که ارزان شود یعنی دود سوختن ای ارزانی اول توی چشم معصوم دخترهای بی‌گناه اش می‌رود. نمی‌داند نفت که ارزان شود یعنی…. چه که نمی‌شود در کشوری که مفر امید و آسایشش فروش نفت است.این‌ها را نمی‌دانند و هر چه قدر آقای بنفش توی روزنامه و اخبار برایشان بگوید از سیاست‌های نفتی و کاهش نفت و بحران‌های پیش روی دولت برای گوش‌های کم شنوای منصور زبان ترجمه‌اش سخت است. ندانستن می‌شود دلیل هزار و یک تیتر درشت‌تر که فردا بچسبد سینه روزنامه سیاه و سفید …نفت ارزان و ندانسته‌های منصور و خانواده‌ی کوچکِ اش بحران بزرگ پیش روی آقای بنفش تدبیرها و امیدهاست

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • sh.r گفت:

  محبوبه بانو درود..زیبا بود و به جا،،

 • حمید واحدی گفت:

  افرین محبوبه خانم

 • لیزه " ارسلان علیزاده " گفت:

  درود بر تو دخترم عالی بود !

 • حسن گفت:

  خوب چرا بنزین ارزون نمیشه؟؟؟؟؟؟؟

 • saeid گفت:

  با سلام
  گرچه قیمت نفت با وجود دلایلی عدیده جهانی رو به کاهش است، اما حتی اگر قیمت نفت به بشکه ای یک دلار هم برسد بازهم سیاست بهینه سیاست تولید حداکثری نفت است.کشور عربستان این نکته را به خوبی فهمیده است ، یعنی در قیمت های پایین ظرفیت سازی می کند و در قیمت های بالا سود می برد

پربازديد