تاریخ درج خبر : 1394/11/15
کد خبر : ۵۳۱۶۴۶
+ تغییر اندازه نوشته -

دوگور دوپا را بیشتر بشناسید

اثر بی‌نظیر دو گور دو پا در نزدیکی روستای شوش شهرستان باشت قرار دارد، هنگام عبور از جاده اصلی گچساران به بابامیدان این اثر برجسته به چشم دیده می‌شود.

یکی از آثار بی‌نظیر تاریخی شهرستان باشت دو ستون سنگی معروف به دو گور دو پاست که تاکنون ناشناخته مانده است. این اثر تاریخی در سال 1379 به شماره 2985 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سیدحمید موسوی اصل کارشناس اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد در این باره گفت: این ستون‌ها که از سنگ آهک و شیری رنگ و یکپارچه‌ای تراشیده شده‌اند به احتمال فراوان میل استودان هستند و درگذشته آتشدان بودند و در شب کاروانان و مسافران سرگردان را در مسیر راهنمایی می‌کردند.

موسوی اصل خاطرنشان کرد: این ستون‌های سنگی تقریبا سالم و همچنان پا برجاهستند و بر بالای تپه‌ای مشرف به دو روستای شوش سفلی و ده کند قرار دارد و ستون‌هایی که در فاصله 50 سانتی‌متری از هم قرار دارند و ستون شرقی دو متر و ستون غربی 190سانتی‌متر است.

وی ادامه‌داد: حریم این اثر همه تاریخی از سوی اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان تعیین شده و مورخان، محققان و گردشگران زیادی هرساله از آن دیده می‌کنند و مطالعات علمی و تحقیقی از آن دارند.
این کارشناس تصریح کرد: بنا به روایتی این دو ستون باقی ماندهٔ آتشکده‌ای است که به قبل از اسلام تعلق دارد.

موسوی اصل عنوان کرد: بررسی‌های مقدماتی و اولیه نشان می‌دهد که فضا و شکل عمومی این ستون‌های سنگی به ستون‌های سنگی معابد مهری و میترائیسم (مانند ستون‌های خورهه) شباهت نسبی دارند.

وی اضافه کرد: اثر نیازمند مبرم حفاظت و بررسی‌های باستان‌شناسی است.

ایسنا

34-25

35-202 (1)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • استان گفت:

    یادم است در 25سال پیش از انجا که رد میشودیم داستان این دگورا طور دیگر بیان می کردند ومی گفتند دوجوان که هرروز شیر بزغاله های پیر زنی را می دوزدیدند ومی خوردند وان پیرزن دعا کرد وان دوجوان به سنگ تبدیل شدن وان تراشیده مربعی برسنگ را نیر کاسه روی که در ان شیر را می دوشیدند بیان می کردند ؟وهمیشه برام عجیب بود ؟

پربازديد