تاریخ درج خبر : 1394/11/15
کد خبر : ۵۳۱۶۴۹
+ تغییر اندازه نوشته -

برگزاری یادواره ۴۱۷ شهید کهگیلویه

یادواره ۴۱۷ شهید کهگیلویه در دهدشت برگزار شد.
بزرگمردانی از جنس عشق در راه دفاع از میهن جان دادند و جاودانه شدند تا امنیت،اقتدار و سرافرازی برای کشور رقم زده شود و امروز هر چه داریم به برکت جانفشانی این عزیزان است.
رزمندگان دفاع مقدس با تاسی از مکتب عاشورا درس جوانمردی را از شهیدان کربلا گرفتند و برای دفاع از آرمان‌های اسلام و انقلاب راه جهاد در پیش گرفتند.
یادآوری این رشادت‌ها با برگزاری یادواره‌هایی به نسل جدید و کسانی که جبهه و جنگ را ندیدند صورت می‌گیرد و به همین منظور در طول سال چندین یادواره در دستور کار متولیان امر قرار می‌گیرد که یادواره ۴۱۷ شهید شهرستان جامع‌ترین این یادواره‌هاست.
در این یادواره که با حضور خانواده شهدا و ایثارگران،مسئولان،بسیجیان و اقشار مختلف مردم و به همت ناحیه مقاومت بسیج برگزار شده بود فضای معنوی حاکم بر مراسم حس و حال خاصی داشت.

مداحی سوزناک رضا نبوی از مداحان برجسته کشوری و بیان دلاورمردی رزمندگان شهرستان کهگیلویه اشک بر دیدگان همه حضار جاری کرد و سخنرانی اندیشمندانه سید ناصر حسینی‌پور در وصف روحیه شهادت طلبی و حماسه آفرینی جوانان دهه ۶۰ و بعثی شناسی، شجاعت و هوشیاری بزرگ مردان عرصه شهادت را تبیین کرد و چنان شیوا از خاطرات و عظمت شهیدان سخن می‌گفت که تا پایان برنامه سکوت حاکم شده بود.

پخش کلیپ‌هایی از تشیع شهدای شهرستان و همزمان ورود تابوت‌های نمادین به سالن صدای شیون مادران شهیدان و صدای هق هق پدرانی که به یاد وداع با فرزندانشان اشک می‌ریختند را بیشتر کرده بود.

برپایی نمایشگاهی از آثار شهدا در ورودی سالن برگزاری مراسم توجه همه را به خود جلب می‌کرد و هر کس وارد می‌شد با عکس شهدا زمزمه‌هایی داشت و دستی به تابوت مستقر شده در ورودی می‌کشید.
سعید برومندزاده در این مراسم با مهم خواندن جایگاه شهید و شهادت اظهار داشت: جان دادن در راه خدا چنان شیرین است که هر شهیدی آرزوی بازگشت به دنیا و جان دادن دوباره در راه خدا دارد.
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج کهگیلویه تصریح کرد: شهیدان به یادواره‌ها احتیاج ندارند بلکه ما نیازمند چنین محافلی هستیم تا خود را بهتر بشناسیم.
برومندزاده یادآوری و تلنگر به بازماندگان شهادت را از اهداف برگزاری یادواره‌ها دانست و گفت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جوان و کسانی‌که نتوانستند جنگ را درک کنند از دیگر اهداف است.
این مسئول تصریح کرد: در تمامی دنیا برای کشته شدگان مراسم یادبود برگزار می‌کنند و ما هم برای شهدایی که بر گردن همه ما حق دارند در طول سال یادواره‌هایی برگزار می‌کنیم.

وی، با بیان این‌که یادواره‌های بخشی در ۱۰ ماه گذشته در سطح شهرستان برگزار شده است افزود: ۳ یادواره «افتخار کوچه، آبروی محله» در محل سکونت خانواده شهدایی که ۲ شهید تقدیم کرده‌اند یا شهدای شاخص برگزار شده است.
علی پوزش نیز با بیان این‌که در طول تاریخ جبهه حق در برابر کفر قرار می‌گرفت رویکرد جبهه حق را بر شهادت طلبی دانست و تصریح کرد: شهدا کسانی بودند که داوطلبانه مرگ را پذیرفتند.
فرماندار کهگیلویه با اشاره به فاصله بین نسل‌های گذشته و امروز آشنایی با فرهنگ شهادت را نیاز امروز جامعه دانست و افزود: تا زمانی‌که روحیه شهادت و ایثار در جامعه جاری باشد می‌توان با قدرت در جهان ظاهر شد.
پوزش افزود: اگر امروز ایران به عنوان بازیگر اصلی در منطقه و دنیا ظاهر شده است به پشتوانه شهیدانی است که در راه انقلاب جان دادند و به پشتوانه مردمی است که شهادت طلب هستند.
این مقام مسئول تصریح کرد: برکتی که شهیدان به نظام بخشیدند باید به نسل جدید گفته و تبیین شود که این انقلاب به راحتی حاصل نشده است بلکه خون بهای شهیدان است.
ملت ایران با شهادت بیدار می‌شود
نویسنده کتاب «پایی که جا ماند» با بیان اینکه ولایتمداری رزمندگان در دفاع مقدس کمر دشمن را شکست، گفت: ملت ایران با شهادت بیدار می‌شود.
سید ناصر حسینی‌پور عصر امروز در یادواره ۴۱۷ شهید شهرستان که در سالن ورزشی ناحیه مقاومت دهدشت برگزار شده بود شهدا را قهرمانان واقعی دانست و اظهار داشت: یادواره شهدا برای یادآوری رشادت‌های این بزرگواران و مروری به گذشته است تا خودمان را ریکاوری کنیم.
نویسنده کتاب «پایی که جا ماند» سنجش ولایتمداری را از دیگر اهداف برگزاری یادواره‌ها برشمرد و افزود: دشمنی نظام استبداد و تفکر سلطه با ما در ارتباط با صادرات فرهنگ شهادت است.
حسینی‌پور با بیان این‌که فرهنگ ایثار و شهادت کمر دشمن را شکست تصریح کرد: جنس این فرهنگ و دفاع مردمی ملت ایران قابل تحلیل نیست و تنها کسانی که از انقلاب شناخت کافی دارند می‌توانند در قاموس انقلاب این فرهنگ را تحلیل کنند.
وی،با اشاره به روحیه شهادت طلبی رزمندگان در دهه ۶۰ گفت: عشق به جبهه و دفاع از میهن و روحیه ایثارگری مادران و پدران شهدا قابل تحلیل نیست و در حرف و کلمه نمی‌گنجد.
این آزاده دفاع مقدس با بیان اینکه شهیدان با بصیرت راه دفاع در پیش گرفتند و این طور نبود که از روی احساس وارد جنگ شوند ادامه داد: بعثی‌شناسی آن روز را باید در یادواره‌‌ها داشته باشیم تا مردم بدانند دشمن با فرزندان این ملت چه کرد.
حسینی‌پور تصریح کرد: اگر توانستیم دشمنی بعثی‌ها را تبیین کنیم نمره عشق به شهید و شهادت را بالا بردیم.
این رزمنده دفاع مقدس با بیان اینکه اساس دشمنی با نظام این است که شیعه بدون بصیرت و معرفت می‌خواهد افزود: استخوان‌های شهدایی که برای تشییع به میهن باز می‌گردند اهرم بازدارندگی دارند.
حسینی‌پور با اشاره به اهمیت انرژی هسته‌ای و کاربرد آن در بخش پزشکی با بیان اینکه بخشی از هزینه صفحات سوخت ۲۰ درصد راکتور تهران توسط شهدای هسته‌ای تأمین شده است تصریح کرد: جلوی سوخت ما را گرفتند و نمی‌دهند و هزار دبه درمی‌آورند.
جانباز دفاع مقدس با بیان اینکه ملت ما با شهادت بیدار می‌شود گفت: مذاکرات هسته‌ای به بن‌بست رسیده بود اما در تشییع شهدای غواص تفکر و سیل عظیم ملتی که عاشق شهدا بودند در کنار تابوت‌ها مذاکرات را به جلو کشاند.
حسینی‌پور تکلیف‌گرایی را از خصوصیت بارز شهیدان دانست و با بیان اینکه احساس شهیدان را عقل مدیریت می‌کرد افزود: مسئولان در مقابل شهدا مسئول هستند و باید در نگاه به بیت‌المال تفکر شهدا را در نظر داشته باشند.


———————————————–
گزارش و عکس از: طیبه سعادتی‌نیک

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد