تاریخ درج خبر : 1392/05/16
کد خبر : ۵۳۱۹۷
+ تغییر اندازه نوشته -

مظومیت جاماندگان یا راه یافتگان؟

سایت استان: محمود علی حریم کیش

بلاخره 24 خرداد فرا رسید و حاصل تلاش چند ماهه رقابت کاندیدهای شورای شهر، ریاست جمهوری و خبرگان رهبری به قضاوت مردم گذاشته شد، رقابتی که در شهر های بزرگ به موضوع کلان ملی یعنی ریاست جمهوریدوخته شده بود و در مناطق و شهرهای کوچک بر مدار شورا های شهر می چرخید ، از آن جا که در بحث کلان (ریاست جمهوری) بدلیل جایگاه و خواستگاهیکی از کاندیدها (رئیس جمهور منتخب) در روز های آخر عملاً بازی یک طفه شده بود و همگان پیروزی قطعی آقای دکتر روحانی را حدث می زدند لذا نتیجه بر خلاف روز های گذشته جای شک و تردید نداشت.
در استان ما دو انتخابات دیگر نیز بود ، خبرگان رهبری و شورا های شهر و روستا،تنها کاندید مطرح خبرگان رهبری نیز بدلیل جایگاه والایی که شخص ایشان داشتند و ارادتی که مردم نسبت به ایشان و پدر بزرگوارشان دارند نیز نتیجه کاملاً معلوم بود و تنها بجهتاعلام اعتماد نسبت به ایشان مردم احساس کردند باید با رای بالای، اعتقاد و اعتماد مجددخود به را ابراز دارند.
اما وهزار اما انتخابات دیگری هم بود که درمناطق عشیره ای عموما ودراستان ما خصوصا همواره به اما و اگرختم می شود ، به دلیل شرایط قومی و قبیله ای همیشه مورد توجه خاص قرار می گیرد، انتخاباتی که بعضاً به رقابت اقوام و طوایف بیشتر شبیه است تا رقابت کاندیدای انتخاباتی . شرایطی که در سه دوره گذشته نیز گره های کور فراوانی داشته است، و لی هیچ گاه فکری به حال آن نشده است. شاید به دلیل آن که تا کنون هیچ تجربه مکتوبی از انتخابات بجا نگذاشته ایم.
گفته ها ،شنیده هاوروایت هایی که بعد از انتخابات شورا ها در شهرهای استان رد و بدل می شود حکایتی تکراری شده است و عملاً در استان ما متاسفانه به فرهنگ تبدیل شده است،فرهنگی که مسلماً تاثیرات منفی بر دیگر حوزه ها و رفتارهای اجتماعی می گزارد.
حضور غیر معمول و بیش از حد روستائیان در شهر ، رد و بدل شدن تعرفه های رای در خارج از حوزه های رای گیری،ارایه سیم کارت وشارژ ایرانسل و بی پروایی بعضی مجریان و ناظرین فرمانداری به انتخاب کنندگان برای کاندید های مورد نظر خود،حضور بیش از حد و معمول طرفداران بعضی از کاندیدها در محل اخذ رای ،تبلیغات رسمی و علنی در روز اخذ رای ،امکان رای گرفتن تکراری از بعضی افراد و … تنها بخشی از گفتمان غالب بعد از انتخابات است که در این دوره نیز شاهد آن بودیم، گفتمانی که هم برای راه یافتگان به شورا و هم برای جاماندگان از رقابت سنگینی می کند.
آیا می شود جلوی این اگرنگوییم واقعیات ، بلکه شایعات را گرفت؟
نمی شود بگونه ای عمل کرد که شیرینی حضور مردم با این موضوعات تلخ نگردد؟
چرا می شود اگر اراده ای باشد، می شود اگر تجربه های گذشته مکتوب گردد، می شود اگر نیروهای کارامد و علمی را برای اجرای انتخابات بکار گیریم، اگر از تکنولوژی به روز استفاده کنیم.
همه می دانیم در استان ما بدلیل شرایط قومی و قبیله ای به سرعت روابط فامیلی مجریان انتخاباتی مشخص می شود و همه امور بر اساس همین روابط تنظیم می شود، و لذا نظارت صحیح بر امور اجرای انتخابات کار دشواری خواهد بود ، برای پایان دادن بر این موضوع دو راه حل می توان مطرح نمود:
اول آنکه مجریان انتخاباتی از کارمندان پاکدست ادارات که کم هم نیستند در نظر گرفته شود و کسانی باشند که آموزش های لازم را دیده باشند و ماه ها قبل از انتخابات نیز معلوم باشد و این افراد از شهرستان دیگری باشند ( نیرو های شهرستان بویر احمد و دنا برای شهرستان های کهگیلویه و گچساران در نظر گرفته شوند و برعکس) از آن جا که همه ادارات در شهرستان های مختلف دارای مهمانسرا می باشند ، اسکان این عزیزان در این مکان ها کاملاً امکان پذیر است و این امر سبب خواهد شد تا نظارت بیطرفانه ای شکل بگیرد و افراد متخلف به راحتی نتوانند به اهداف خود برسند.
دوم؛ تجهیز محل حوزه های رای گیری به دوربین مدار بسته بسیار آسان است و از آنجائیکه همه این حوزه ها دارای امکانات اولیه مثل رایانه می باشند لذا نصب چند عدد دوربین در محوطه و محل اخذ رای کاری با هزینه اندک خواهد بود و با توجه به این که کاندید های شورای شهر بعضا هزینه های گزافی نیز متحمل می شوند می توان این هزینه ها را هنگام ثبت نام از آن ها اخذ کرد، به عنوان مثال در شهر یاسوج نود نفر ثبت نام نمودند هزینه تجهیز شعب اخذ رای به دوربین را می توانستیم از آن ها دریافت کنیم. تاهم به بتوان محوطه حوزه ها را کنترل کنیم و هم محل اخذ رای قابل کنترل و پیگیری دقیق باشد و عملاً هزینه های سرکشی به حوزه ها را بسیار کاهش دهیم.
امیدواریم بتوانیم از تجربیات گذشته استفاده منطقی کنیم تا بعد از پایان انتخابات هم جاماندگان به ساختمان شورای شهرمی دانند در رقابتی سالم و صحیح حذف شده اند و راه یافتگان به شورا هم با قدرت و اطمینان از رای خود دفاع کنند و جایی برای شبه به انتخاب شدگان و ژست مظلوم نمایی برای حذف شدگان نباشد.

* کاندیدای چهارمین دوره انتخابات شورای شهر یاسوج

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد