تاریخ درج خبر : 1394/11/21
کد خبر : ۵۳۲۲۳۲
+ تغییر اندازه نوشته -

جشنواره عشایری فجر انقلاب در کهگیلویه+تصاویر

جشنواره عشایری فجر انقلاب در منطقه دستگرد کهگیلویه برگزار شد.
به مناسبت دهه فجر به همت کمیته عشایری ستاد دهه فجر جشنواره عشایر ظهر امروز در روستای دستگرد از توابع بخش مرکزی برگزار شد.

در این مراسم که به همت امور عشایر، جهاد کشاورزی و با همکاری دستگاه‌های عضو کمیته عشایری و روستایی برگزار شده بود آیین‌های محلی و بومی در قالب برنامه‌هایی در معرض نمایش گذاشته شد.

پذیرایی از مهمانان با اقلام غذاهای بومی و سنتی از قبیل نام تیری،کلگ، برکو و دوغ محلی در سیاه چادر برافراشته عشایر و در فضای دلنشین طبیعت از جمله برنامه‌های این جشن بود.

عشایر مهمان‌نواز هنگام ورود مهمانان با تیراندازی و نواختن موسیقی از مدعوین استقبال کردند.اسب‌سواری همراه با نواختن موسیقی سنتی شور و حال وصف ناپذیری به محفل بخشیده بود.

علی پوزش در این مراسم با اشاره به قدمت زندگی عشایر و نقش عشایر غیور در پیروزی انقلاب اظهار داشت: عشایر و روستائیان در پیروزی و تداوم انقلاب نقش بی‌بدیلی داشته و دارند.

فرماندار کهگیلویه با بیان این‌که عشایر در ابعاد مختلف جامعه بشری حضور فعال دارند افزود:این قشر در دوران انقلاب و پس از آن در دفاع مقدس پایبندی خود به امام و اهداف متعالی نظام را ثابت کردند.

پوزش تصریح کرد: می‌طلبد همه مسئولان در خدمات‌رسانی به جامعه عشایری تلاش کنند و در بحث آبرسانی،تأمین علوفه و سوخت نیازهای عشایر را برطرف کنند.

فرماندار کهگیلویه جمعیت عشایری شهرستان را 32 هزار نفر دانست و گفت: بخش عمده‌ای از نیازهای جامعه را عشایر تأمین می‌کنند.

پوزش افزود: 50 درصد گوشت قرمز،30 درصد صنایع دستی و 30 درصد پروتئین مورد نیاز در شهرستان توسط عشایر تهیه و تأمین می‌شود.

این مسئول با بیان این‌که مناطق عشایری شهرستان در هفت ماه از سال پذیرای 70 درصد عشایر کهگیلویه و بویراحمد است تصریح کرد: در خدما‌ت‌رسانی به عشایر نباید کوتاهی کرد.

پوزش با اشاره به وضعیت بارندگی در سال‌های اخیر یادآور شد: عشایر اسکان یافته در شهرستان در تابستان گذشته سخت‌ترین سال را تجربه کردند.

وی با بیان این‌که آبرسانی به عشایر باید به موقع انجام شود افزود: نیازهای جامعه عشایری شناسایی و نسبت به رفع آن‌ها اقدام شود.

گزارش و عکس از طیبه سعادتی‌نیک

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد