تاریخ درج خبر : 1394/11/23
کد خبر : ۵۳۲۴۴۴
+ تغییر اندازه نوشته -

«خاطره جالب لاهوتی از مبارزه بر علیه شاه در بهمن 57 »

مراسم بزرگداشت 22بهمن در دهدشت برگزار شد.

در حاشیه این مراسم خبرنگار سایت استان از سیدقادر لاهوتی فعال سیاسی و شناخته شده اصلاح طلب در خصوص خاطرات بهمن 57 سوال کرد و وی خاطره جالبی از آن دوران تعریف کرد.

لاهوتی گفت: حدودا هفتم یا هشتم بهمن 57 بود. اون زمان دانشجو بودم و برعلیه شاه و همگام با اعتراضات مردم، ما نیز دانشگاه، مدارس و خیلی مکان‌های آموزشی دیگر را تعطیل کردیم، مادرم در بیمارستان اهواز بستری بود، رفتم مادرم را از اهواز بیاورم، در راه برگشت به بهبهان وقتی به پل کردستان در نزدیکی این شهر رسیدیم چیزی نمانده بود که دستگیر شوم. شاید بزرگ ترین شانس زندگیم بود، چون آن روزها همراه داشتن عکس امام جرم بود و پیش هرکس میدیدند دستگیرش می کردند. من مرجع تقلیدخود را عوض کرده بودم و رساله حضرت امام (ره) همراهم بود(که جرم آن سنگین تر بود) آن روزها حکومت نظامی بود شاید علت دستگیر نشدنم دعاهای مادرم بود، وقتی به شهر بهبهان رسیدیم به حجره شهیدنورالدینی(اولین شهید کهگیلویه) که درسال 57 درحوزه علمیه بهبهان درس می خواند رفتیم و به دور از چشم مادر با شهید نورالدینی برای شرکت در تظاهرات برعلیه شاه صحبت می‌کردیم. صبح روز بعد، از شهید خداحافظی کرده و به دهدشت آمدیم. وقتی به اول شهر رسیدیم مردم برعلیه شاه تظاهرات کرده بودند و من با مشاهده این وضعیت، مادرم را در حالت بیماری رها کردم، وقتی داشتم کت را در میاوردم تا به جمع مبارزان بپیوندم مادر کتم را گرفت. من می کشیدم و مادرم کت را به سمت خود می کشید و خیلی التماس کرد که وارد درگیری و تظاهرات نشوم، ولی من با شور انقلابی که داشتم به میان مردم رفتم و به مامورین شاه سنگ پرتاب می کردم و سربازان را تعقیب می کردیم و سربازان وقتی که دیدند نمی توانند حریف مردم بشوند، به طرف مردم تیراندازی می کردند، و خلاصه تا منطقه ای که که امروز کوی آزادگان نام دارد آنها را مجبور به عقب نشینی کردیم.

شهید نورالدینی در بعدازظهر همان روز که او را ترک کردیم، در تظاهرات انقلابی مردم بهبهان شرکت کرد و با شلیک ماموران رژیم شاه، شهید شد. قسمت این بود.

آن روزها وسیله نقلیه نبود، یادم هست از روستا با بچه‌های سوق چهارنفره سوار بر موتورسیکلت می شدیم و به شهر دهدشت می آمدیم و در تظاهرات شرکت می کردیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • حسین گفت:

  آقا ما به کی رای بدیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • محله جنوب گفت:

  جناب آقای دکتر لاهوتی انصافا انسان توانمند و شایسته ای است ولی در چنین مواقعی می توانست از افراد بهتری هر چند در طیف منطقیان باشد نام ببرد و معرفی نماید. . منصور باشید .درود بر سه سید فاطمی خمینی ، خامنه ای ،خاتمی ، لاهوتی

 • امید گفت:

  جای تاسف داره کسانی که نه رنگ تظاهرات رادیدن،نه رنگ جبهه تاییدصلاحیت می شوند،ولی آقای لاهوتی که از اول نوجوانی برای انقلاب ونظام زحمت کشید وهزینه دادبایدردصلاحیت شود،

 • یار دبستانی گفت:

  درود دکترلاهوتی . انشاالله با انتخاب نهایی کاندید اصلح پیروز باشیم. موید باشید

 • اصلاحاتی گفت:

  درودبراستادسید قادرلاهوتی،درودبراصلاحات،

پربازديد