تاریخ درج خبر : 1394/11/24
کد خبر : ۵۳۲۶۸۹
+ تغییر اندازه نوشته -
حمیدرضا قاسمی

قمار اصلاح‌طلبان در بویراحمد

هیچ شخصی چه آنکه تحلیلگر سیاسی باشد و یا اینکه جزو توده‌های مردم شهرستا‌های بویراحمد و دنا باشد نمی‌تواند از نقش بی‌بدیل سید باقر موسوی جهان آباد در اثرگذاری‌اش بر ساخت قدرت سیاسی به راحتی گذر کند. شأنیتی که نه بر اساس تقسیم‌بندی سیاسی، اقدامی عمرانی یا جایگاه مالی یا مدرک دانشگاهی به دست امده است. کردار سید باقر از جنس روح و روحیه بویراحمد است و این است رمز محبوبیت.
اما از سوی دیگر هنجارهای محلی و ایلی در مناسبات قدرت در مقیاس ملی تعریف شده نیست. به همین مناسبت است که تاکنون مجوز حضور در رقابت انتخاباتی برای سید باقر صادر نشد. نگارنده امید دارد و دعا می‌کند که در روزهای باقیمانده تا انتخابات شرایط و بستر حضور سید باقر موصوی در حوزه انتخابیه بویراحمد و دنا فراهم گردد و مردم این حوزه طعم انتخاب بهتر و بهترین را بچشند.
اقدام شورای اصلاح طلبان در انتخاب نامزد مورد حمایت خود در شرایطی که بیش از یک هفته تا اعلام لیست نهایی نامزدها از سوی شورای نگهبان زمان باقی بود، موجی از ابهام و بدگمانی ایجاد کرد. شاید افراد مؤثر این اقدام دلایلی برای این کار داشته باشند ولی آنچه که برونداد این اقدام تاکنون بوده نشان از نوعی بی مدیریتی داشته است که می¬تواند عواقب بلندمدتی در فضای سیاسی این دو شهرستان مهم داشته باشد.
در هنگامی که در اکثر حوزه‌های انتخابیه کشور نامزدهای مورد حمایت شورای اصلاح طلبان تعیین نشده و دلیل آن هم انتظار برای تأئید صلاحیت افراد مؤثرتر و همچنین رایزنی جهت انتخاب نامزدی با احتمال رأی‌آوری بیشتری است، انتخاب و اعلام نامزد مورد حمایت شورای اصلاح طلبان در حوزه انتخابیه بویراحمد و دنا که احتمال حضور نامزد بی بدیلی مانند سید باقر را می‌توانند داشته باشند، عامل و باعث پدید آمدن ابهام فوق الاشاره بوده است.
هرگونه اقدامی در جوامع سنتی و با روابط ایلی مانند بویراحمد و دنا بدون لحاظ نمودن ملاحظات سنتی یعنی از دست دادن پشتوانه اجتماعی و کاری که شورای اصلاح طلبان کرده است. آنان بدون اینکه جایگاه فراجناحی سید باقر موسوی را در نظر داشته باشند و با اقدامی که نوعی بی توجهی و دور زدن را تداعی می‌کند، یکی از افراد مورد نظر را انتخاب کردند. پرسش اساسی این است که با توجه به اینکه چینش نامزدهای این دوره دقیقاً با دوره پیش همسان است، چه عاملی باعث شد که نامزد این دوره با دوره پیش متفاوت باشد. نگارنده با اطلاع از مواضع و اقدامات نماینده کنونی این حوزه، اعتقاد دارد که ایشان نسبت به چهار سال پیش نه تنها عقب گردی نداشته که به مراتب صراحت گفتاری بیشتری در مقابله با گفتمان واپس گرایی از خود بروز داده است. از سوی دیگر در تقسیم قدرت نیز اصلاح طلبان را به حد توانمندی و امکان شریک نموده است. حال باید دید که چطور کسانی که به احترام سید باقر موسوی هفته‌ای را نمی‌تواند صبر کنند، چطور دلیل حذف نماینده کنونی را عدم کنار کشیدن در صورت تأئید صلاحیت احتمالی سید باقر در روزهای آتی ذکر می‌کنند. قمار شورای اصلاح طلبان در صورت شکست، تنها دامن حدود سی نفری که در این نهاد حضور دارند را نمی‌گیرد، بلکه کرسی‌های فعلی آنان را در ساختار قدرت منطقه را نیز با ضعف جدی روبرو خواهد کرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • mojtaba گفت:

  دوست عزیز که نامت دانشجو است این اقایان کجا بزرگان اصلاحت بوده اند بلکه به صورت خود خوانده نام خود را بزرگ اصلاحات معرفی کردند در صورتی که منفعت طلبانی بیش نیستند

 • دانشجووووووو گفت:

  دوستان واقفا متاسفم برای افزادی
  که دوزه قبل از رای اصلاحات استفاده کردن
  اما حالا بر بزرگانی همچون رضا توفیق و سید عسکری
  رو زیر تبغ میبرن
  متاسفمممممممممم

پربازديد