تاریخ درج خبر : 1394/11/26
کد خبر : ۵۳۲۸۵۱
+ تغییر اندازه نوشته -

ساخت اولین سلول خورشیدی توسط جوان دهدشتی

اولین سلول خورشیدی با فناوری سیلیکون آمورف هیدروژنه در کشور توسط جوان دهدشتی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد ماهشهر ساخته شد .

اولین سلول خورشیدی با فناوری سیلیکون آمورف هیدروژنه در کشور توسط عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر در آزمایشگاه تحقیقاتی ساخت سلول‌های خورشیدی دانشگاه شهید چمران اهواز ساخته و تولید شد.

دکتر جبار گنجی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر در این خصوص اظهار کرد: به حول و قوه الهی پس از چهار سال تلاش بی‌وقفه با غلبه بر مشکلات تکنولوژیکی و عملیاتی و مشکلات خاص شرایط تحریم، و با طراحی بومی ابزار و ملحقات سامانه‌های رسوب، توانستیم ایده ساخت اولین سلول خورشیدی کشور با فناوری فیلم نازک مبتنی بر سیلیکن آمورف را در آزمایشگاه تحقیقاتی ساخت سلول‌های خورشیدی دانشگاه شهید چمران اهوازعملیاتی نماییم.

وی درباره این سلول خورشیدی بیان کرد: این سلول که ساختار پی‌ـ‌آی‌ـ‌ان (pin) دارد در رآکتورهای پی‌ـ‌ای‌ـ ‌‌سی‌ـ‌ وی‌ـ‌ دی (PECVD) و اسپاترینگ ساخته شده و در بررسی‌های اولیه پارامترهای قابل قبولی از خود نشان داده است.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر واحد ماهشهر در ادامه تصریح کرد: سلول های خورشیدی فیلم نازک برای تولید برق از نور خورشید با امکان راه‌اندازی اولیه نسبتاً ارزان و ساده کاربرد دارند و در دورنمای جهانی نقش مهمی در جایگزین کردن انرژی‌های تجدید شونده، پاک و ایمن به جای سوخت‌های فسیلی و سایر منابع انرژی ناسالم ایفا می‌کنند.

وی همچنین در خصوص کاربرد این فناوری در کشورمان خاطرنشان کرد: کشور ما با داشتن گستره وسیعی از مناطق بیابانی خالی از سکنه با میزان انرژی دریافتی بسیار زیاد از خورشید، در زمره کشورهای با بیشترین پتانسیل بهره‌برداری کارآمد از این منبع لایزال خدادادی قرار دارد که بومی شدن فناوری ساخت این نوع از سلول‌های خورشیدی، نوید بخش آینده‌ای روشن در بالفعل کردن این توان بالقوه و کاهش وابستگی کشور به سوخت‌های فسیلی با ارزبری حداقل، خواهد بود.

عصردنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  آفرین دکترجان افتخار دهدشت قهرمان

 • سالمیان گفت:

  دکتر گنجی عزیز
  واقعاوباعث افتخارهستید.نخبه های مثل تو خیلی کم اند.امیدوارم موفقیتهایت تداوم داشته باشد

 • فیض افراز گفت:

  دوست عزیز جناب آقای دکتر گنجی ، تبریک عرض میکنم و آرزوی موفقیت بیشتر برای حضرتعالی در عرصه های جهانی را دارم، شما نه تنها تاج افتخاری برای ایران اسلامی و بخصوص استان در عرصه ها مختلف علمی و بخصوص دستاورد جدید هستید ، بلکه خود با آن منش،‌رفتار، هنر ،‌ اندیشه و اصالت، شاهکار دست کارگاه افرینش هستیدو بوجود شما افتخار می نماییم./.

 • فیض افراز گفت:

  تبریک و درود بیکران بر دوست عزیز و فراموش ناشدنی خودم جناب دکتر گنجی که نه تنها با اختراع خود شاهکاری در بالندگی و غرور ملی برای ایران اسلامی و بخصوص استان خلق نموده اند ، بلکه خود با آن متانت ،هنر ،اندیشه، اصالت و خرد زیبا،از شاهکار های کارگاه آفرینش هستند.

 • فریدون هاشمی گفت:

  دکتر جبار گنجی از باهوش ترین و بهترین دانش اموزان دبیرستان شهید بهشتی و از نسل درخشان و بی نظیری از جوانانی ست که با تلاش و پشتکار و استعداد شخصی خود بی هیچ پشتوانه و کمکی در شور و اشتیاقی ذاتی برای فهم بهتر پدیده ها و هیجان دانستن و کشف کردن توانسته است موفقیت را تجربه نماید.

  برای دکتر جبار گنجی که نماد خوبی و صداقت و رندی و پاکی و دانش و هوشمندی و پشتکار است ارزوی موفقیت بیشتر دارم.

  زنده باشی مهندس! …

 • ناشناس گفت:

  احسنت

 • دهدشت گفت:

  احسن به تو شیر زرد

پربازديد