تاریخ درج خبر : 1394/11/26
کد خبر : ۵۳۲۸۹۱
+ تغییر اندازه نوشته -

چه کسانی رسما مقابل «سیدباقر موسوی» ایستادند؟

بازی سیاست و سودای ریاست گاهی آنقدر پیچیده است که اهالی سیاست نیز می دانند همان اندازه که باید مراقب رقبا باشند، دوچندان باید حواسشان به نزدیکان باشد.

بعنوان نمونه در انتخابات فعلی مجلس شورای اسلامی در دوره دهم، ستار هدایت خواه کاندیدای جبهه پایداری وقتی متوجه شد برخی از دوستانش رویای نمایندگی در سر می پرورانند همه آنها جلو فرستاد و اصطلاح همه سربازانی را که سودای شاه شدن در سر داشتند، از دم تیغ گذراند.

این اتفاق البته به نوعی دیگر نیز در میان اصلاح طلبان اتفاق افتاد که البته برخلاف اصولگرایان، تلخی آن برای این جریان قبل از انتخابات هویدا شد.

وقتی سیدباقر نتوانست مقابل خیل عظیم خواسته های مردمی مقاومت کند و در آخرین روزهای تابستان از تصمیم قطعی اش برای کاندیداتوری سخن گفت؛ اصلاح طلبانی همچون غریب پور، وکیلی و فروزان به احترام وی پا پیش نگذاشتند و راه را برای اسطوره باز کردند.

تلخی قبل از انتخابات برای اصلاحات از این بابت رقم خورد که سیدباقر در مراحل اولیه ردصلاحیت شد و البته افرادی نیز در کمین رای اصلاح طلبی نشسته بودند و گرچه دم از ارجحیت سیدباقر می زدند اما کردارشان چیز دیگری بود که زمان ثابت کرد.

هرچند امید تا تائید صلاحیت سیدباقر وجود دارد اما پیران اصلاحات متاثر از یک کودتای خانوادگی وی را ردصلاحیت کردند و شخص دیگری را برای تصاحب رای وی منصوب کردند که کمترین شباهت فکری با سیدباقر نداشت.

این کودتای تلخ برای اصلاحات با هوشیاری بسیاری از اصلاح طلبان ناکام ماند و با موج بیانیه ها و استعفاها بر علیه آن نهضتی راه افتاد که نشان داد، آرا نه اسیر شورا بلکه سندخورده به نام سیدباقر است.

۲۷ بهمن یا سیدباقر تائید می شود و انتخابات را تمام می کند، و یا تائید نمی شود و باید انتخابات را تمام کند که خود تمام نشدنی اش، تمام نشود.

اما کسانی که تاکنون در تقابل با سیدباقر موسوی ایستاده اند نیز باید منتظر ۷ اسفند و پاسخ حامیان وی باشند که این افراد در دوسته قرار دارند:

۱ – در وهله اول جریان افراطی اصولگرا عامل نخست این اتفاق هستند چنانکه سیدضیاءالدین رضا توفیقی در سخنانی ضمن اشاره به طرح موضوع ستارخان و باقرخان گفت اصلا اندیشه و شخصیت سیدباقر موسوی قابل مقایسه با ستارخان این آقایان نیست و جالب است آقای ستارخان با حذف کامل باقرخان سعی دارد خودرا وارث باقرخان جلوه دهد و این از طنزهای تلخ سیاسی این دوره از انتخابات است و شاهدیم هر روز در سایت ها و روزنامه با دم زدن از ستارخان و باقرخان سعی در مصادره اعتبار و خوشنامی سید باقر موسوی بنفع ستارخان را دارند و البته مردم شریف بویراحمد ودنا فریب این حربه سیاسی – تبلیغاتی انحصارطلبان را نخواهند خورد و بهتر از هرکسی میدانند چه کسانی عامل پرونده سازی و ردصلاحیت سید باقر موسوی جهان آباد هستند.

۲ – اما گروه دوم که شادمان از وضعیت فعلی سیدباقر و مترصد بهره برداری از این فرصت هستند، حامیان کاندیدای نواصلاح طلب هستند که پیش دستی کردند و قبل ردصلاحیت سیدباقر را قطعی دانستد و در شورای خانوادگی نامی بجز سیدباقر برای گزینه اصلاحات برگزیدند.

سرشناس ترین چهره این جریان را باید غلامرضا پناه دانست. وی که از مدت ها پیش و از دور قبل انتخابات بدون هماهنگی با اصلاح طلبان برای بهرامی سخنرانی کرده بود به خیال خود رای این جریان را برای بهرامی مصادره می کند غافل از اینکه این انتخاب مورد پذیرش هیچ اصلاح طلبی واقع نشد و رای ۲۰ هزارتایی بهرامی نیز باعث شد تا اصلاحاتی ها نیز خود را از این اقدام وی تبرئه کنند و وی را به قوم گرای متهم کردند.

غلامرضا پناه که این دوره از جمله معدود کسانی بود که حضور سیدباقر را در انتخابات نخواست بپذیرد و در اولین گام کاندیدای شبه اصلاح طلب خود را به میدان فرستاد تا ثبت نام کند و از آنجا که بسیاری از اصلاح طلبان پیش از این منتقد وابستگی های سیاسی بهرامی بودند بر این باور بودند که وی در مخالفت با اصلاحات و بازی در زمین هدایت خواه در انتخابات حضور یافته است.

اما پناه در گام بعدی نام بهرامی را به عنوان گزینه حزب خصوصی سازی شده کارگزارن معرفی کرد تا رسما تقابل با سیدباقر را کلید بزند.

در آخرین اقدام، پناه با نقشه ی حساب شده ای که برای مجمع اصلاح طلبان کشید آنها را دور زد تا قبل از مشخص شدن وضعیت قطعی سیدباقر، نام بهرامی را مطرح کنند که این موضوع باعث شد انشقاق بی سابقه ای در این جریان رقم بخورد و در واقع لطفی که پناه و بهرامی در حق اصولگرایان کردند و ظلمی که در حق سیدباقر شد، در تاریخ سیاست این استان تاکنون بی سابقه بوده است.

بهرروی باید ماند و دید که غلامرضا پناه که خودش نتوانسته بود در شورای شهر یاسوج قبول شود می تواند با رای اصلاح طلبان، یار سابق هدایت خواه را به مجلس بفرستد و یا با این اقداماتش راه بازکن جریان افراطی پایداری و زمینه ساز حضور مجدد هدایت خواه در مجلس خواهد بود!

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • کرمی گفت:

  درود بر شما. تحلیل دقیق و واقعی است… فاعتبروا

 • رحمت گفت:

  افرادی که مقابل اراده مردم(سید باقر) ایستادند در میان مردم جایی ندارد…ناگفته نماند که این افراد اغلب در میان حزب خود محبوب هستند و در تلاش برای تحمیل عقیده خود بر مردم اند….
  بر هیچ فردی پوشیده نیست که این افراد شاید نمازشان طولانی تر و صدایشان در مداحی زیباتر باشداما صدایشان در احقاق حق عمومی به گوش هیچ مظلومی نمیرسد…
  هیچ چیز بر خداوند بزرگ و عموم مردم رنج کشیده پنهان نیست.

 • م گفت:

  احسنت که تحلیلی بود برگرفته از یک برداشت درست که ریشه در یک قالب ذهنی دارد که پشتوانه اش یک نگرش کاملا اصلاحاتی است.به حق که بیان واقعیت بدون نیاز به پرده دری همیشه برای صاحبان درک و خرد شیرین است.

 • ناشناس گفت:

  از یه چیزی خیلی تعجب میکنم هر چی باشه بهرامی اصلاح طلب تر از زارع هستن که خودشون مستقیم گفتن خودم رو از هیچ جریانی نمیدونم بهرامی حداقل زبانی هم شده از اصلاحات میگه ولی اقای زارع نه تعجب میکنم از جریان اصلاحات در یاسوج شاید بخوان اشتباه4 سال قبل رو انجام بدن و نکته آخر فراموش نکنیم اولین نفری که حرف از عزت بویراحمد زد سی باقر موسوی بود که همه به اشتباه4 سال قبل خود پی بردن

 • ناشناس گفت:

  چرا نمیخواید واقعیت رو بپذیرید، اصلاح طلبان به آقای زارع گفتن اگر سید باقر عزیز تایید شد حاضری کناره گیری کنی؟ ایشون گفتن نه به هیچ وجه کنار نمیروم.
  همین سوال رو از آقای بهرامی پرسیدن، ایشون گفت هم کناره گیری میکنم و هم تمامی ستادهام رو در اختیار ایشون قرار میدم.
  زنده باد بهرامی
  درود بر مهندس پناه

 • دنا گفت:

  سلام واقعا خیلی زیبا وشفاف گفتید دست شما درد نکنه

 • aAbbasiراه روشن فردا گفت:

  فقط سید.
  فقط بهرامی

 • ناشناس گفت:

  به هر روی فقط آقای زارع دوست و رفیق شفیق آقای موسویه و از رد صلاحیت ایشون چه خون دل ها خورده و اصلاح طلب واقعی هم هست و ….
  امان از اصلاح طلبان اجاره ای

 • م عزیزی گفت:

  عقده های شخصی و مصادره اسم سید به نام خودت و به کام زارعی در نوشته ت موج میزنه
  امیدوارم سید در هفت اسفند تایید شود تا یاوه گویی های شما تمام شود
  اگر هم نشد مجمع اصلاح طلبان متر و معیار بوده و هست. گروه ده نفره شما در مقابل خیل عظیم اصلاح طلبان به زانو درخواهد آمد
  مصادره سید به نام خود و استفاده ابزاری از نام ایشان قطعا برای همه رو خواهد شد و آنچه میماند روسیاهی زغال است.
  پناه و بهرامی از هر ده نفر شما اصلاح طلب بوده و هستند
  حداقلش این است که مثل مرد حرفشان را میزنند و پشت سر کسی قایم نمیشوند تا به کس دیگری برسند
  اصلاحات یک تفکر است
  اصلاحات شخص محور نیست
  هزینه داده های اصلاحات از شما دل خونند

 • مهمان گفت:

  مزخرف، و از سرعقده گشایی بود،،،،
  اگه نظر سردبیر سایت هست که در عجبم،،،،

 • عزیزالله شهباز نسب گفت:

  هرکس بیاد کاری برای استان نمیکنه

 • محمديان گفت:

  درود بر موسوی
  سلام بر بهرامی
  خدا وکیلی اگه موسوی تایید نشه ، ما هم مثل امثال مهندس پناه از بهرامی حمایت میکنیم

 • ناشناس گفت:

  احسنت
  اصلاحات فقط سید باقر یا رجایی نسب که متاسفانه هردو رد شدند
  به امید تاییدشون نشستیم

 • ناشناس گفت:

  ما نماینده مردمی و همگام با دولت جناب حاج زارعی
  عزیز را می خواهیم

 • دانشجووووووو گفت:

  شماها عده ای هستید صرفا به دنبال انشقاق و بس

 • واقع بین گفت:

  کسانی رسما مقابل سید باقر ایستاده اند که زیر علم کاندیدای اصول گرا ایستاده اند و برای سید باقر سینه می زنند . کاندیدایی که تحمل شنیدن کنار کشیدن در صورت تایید صلاحیت سید را نداشت . آنها مقابل سید ایستاده اند که سید باقر را پیرهن عثمان کرده اند و. برای کاندید اصول گرا رای جمع می کنند.

 • ناشناس گفت:

  جمع کنید بابا، انگار قحط الرجاله تو بویرحمد. کشتین مارو با سید باقرتون. ایشون مهره سوخته است

  • ناشناس گفت:

   این حرف شما از سر عقده و کینه هست.
   یاوه گویى یک انسان عقده اى کارى از پیش نمیبره
   اگه سید تایید بشوند خود شما میدونید که قطعا پیروز هستن
   اون زمان به غلط کردن می افتید
   پس لطفا دهنتو ببند و بشین سر جات بادمجان دور قابچین که نهایت سوادت به دوره مهد کودک بر میگرده
   تشکر

 • ناشناس گفت:

  کاش نویسنده خود رو معرفی میکردن.. حیف شد ولی احتمالا خودش میدونه که چقدر چرندیات و اراجیف گفته که اسمشو ذکر نکرده.. نویسنده محترم همه ما آقای هدایت خواه رو میشناسیم به روراستی و انصاف. پس چرا این وصله ها رو میچسپونی

پربازديد