تاریخ درج خبر : 1391/08/28
کد خبر : ۵۳۳۲
+ تغییر اندازه نوشته -

رشد 70درصدی جمعیت ‘کل و بز ‘ منطقه حفاظت شده ‘خائیز ‘

سایت استان: رییس اداره محیط زیست کهگیلویه از پایان سرشماری حیات وحش منطقه حفاظت شده ‘خائیز ‘ و رشد 70درصدی جمعیت ‘کل و بز’ این منطقه خبر داد.

سید ‘قدرت اله علی پور’  افزود: رشد محسوس جمعیت گونه های نادر این منطقه از جمله کل و بز بیانگر تلاش شبانه روزی و اثربخش ماموران حفاظت از محیط زیست این شهرستان از این سرمایه ی ژنتیک ملی است.

وی گفت: طرح سرشماری حیات وحش مناطق حفاظت کوه خائیز از سوی 10 اکیپ سرشماری با نظارت کارشناسان سازمان محیط زیست استان خوزستان به مدت چهار روز انجام شد.

علی پور وسعت منطقه حفاظت شده خائیز را 33 هزار هکتار اعلام کرد و افزود: این منطقه با گونه های غالب کل وبز، زیستگاه امنی برای گونه های جانوری گرگ، گراز ،کفتار،شغال ، جوجه تیغی،کاراکال (سیاه گوش) ، پلنگ،سنجاقک و انواع خزنده گان است.

رییس اداره محیط زیست کهگیلویه پرندگان این منطقه را شامل کبگ،تیهو، شاهین ،بحری، عقاب ،بلوط خور، سارگپه ، انواع کلاغ و کبوتر برشمرد.

علی پور اظهار کرد: پوشش گیاهی با گونه ی غالب بلوط و وجود گیاهان ارزشمند بنه ، بادام کوهی ،ارژن ،زالزالک ،افرا(کیکم) و انواع درختچه های کوچک،گیاهان دارویی برتنوع پوشش طبیعی و زیبایی این منطقه افزوده است.

وی گفت: منطقه حفاظت شده خائیز به عنوان یکی از مهمترین زیستگاههای حیات وحش کشور و کهگیلویه وبویراحمد در حوزه شهرستانهای کهگیلویه،گچساران و بهبهان خوزستان واقع شده است.

علی پور تصریح کرد: سه پاسگاه محیط بانی حفاظت از این منطقه حفاظت شده خائیز را که در سال 1377 به عنوان منطقه حفاظت شده مصوب شد، به عهده دارند.

منبع:ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    به شما عرض میکنم فرزند این سررزمین هستم/شکار این منطقه ای که میگید چند برابر شده

  • علی گفت:

    به اطلاع شما مسئول عزیز می رسانیم که منطقه حفاظت شده کوه خائیز هیچ گونه محیط بانی ندارد و تا کنون شکارچیان زیادی از سایر نقاط استان به راحتی در منطقه مذکور اقدام به شکار می نمایند. در منطقه کهگیلویه و بهبهان گوشت بز و کل وحشی با قیمت مناسب به فروش می رسد. ضمنا محیط بانان فقط تا کناره های جاده آسفالت سرکشی نموده و نای راه رفتن در کوهستان را نداشته و فقط با دوربین شکاری زحمت کنترل منطقه را بردوش می کشند. در ضمن بیشترین آسیب به حیاط وحش کوه خائیز توسط عشایر حاشیه نشین منطقه حفاظت شده خائیز وارد می گردد. آیا تاکنون برای این معضل چاره ای اندیشیده شده است؟ آیا این را می دانید که چوپانی در کوه خائیز مشغول چرای دام می باشد با خود تفنگی همراه دارد؟ که بعد از چرای دام هنگام غروب که گوش همگان در خواب غفلت به سر میبرد اقدام به شکار وارثان این محیط بکر می نماید؟ گروه های کوهنوردی که از شهر بهبهان از مسیر روستای علمدار و تنگ خائیز برای سعود به کوه خائیز میروند هم هر روز جمعه شاهد تیراندازی های کثیری در منطقه حفاظت شده می باشند.

پربازديد