تاریخ درج خبر : 1394/11/29
کد خبر : ۵۳۳۳۴۲
+ تغییر اندازه نوشته -
علی تفضلی

«عقلانیت و پاسخگویی»

سایت استان: علی تفضلی

آثار اصول عملی محافظه کاران در 8 سال قبضه تام قدرت در همه مصادر حکومت، چه بوده؟ این که حضرات برای نیل به قدرت ،بندهای اخلاق و ارزشهای اجتماعی را گسیخته و بر فرزندان این مرز و بوم انگ نفوذی و فتنه گر و بی دین وضد نظام می زنند.چه آثاری در جامعه داشته است؟نتیجه اش چه خواهد بود؟

محافظه کاران این روزها در میدانی پا نهاده اند که بیشتر رذایل ،کاستی ها، ناراستی ها و تنگناهای آن محصول عملکرد 8ساله خودشان بوده و اکنون با شامورتی بازی، جای پرسشگر و پاسخگو را عوض کرده وخود بر کرسی پرسش گری نشسته و دنبال پاسخگو می گردند، از گناه نکرده ها اعتراف و توبه می طلبند.اگرباید پاسخگوی این نابسامانی هستی سوز بود سهم محافظه کاران بسیار بیشتراز دیگران است.پس این جماعت براساس چه اصولی جای پرسش گر و پاسخگو را عوض کرده اند.جواب این سئوال است که عیار اصول گرایی و اعتبارسیاست ورزی حضرات را نشان می دهد.8سال دولت و12 سال مجلس در ید اختیارشان بوده و عملکردشان هم روشن است.رانت خواری، بیکاری هستی سوز بویژه جوانان تحصیل کرده، تورم،رشد منفی اقتصاد، تشدید فقر مردم وقشرهای محروم،دزدی،اختلاس، حیف و میل،تبعیض و تشدید نابرابری،گسترش اعتیاد و بی خانمانی،گسیختگی اجتماعی و تشدید تضادهای فرهنگی ،بی اعتماد به حکومت وتشدید شکاف دولت-ملت تنها بخشی ازآثاراصولی است که محافظه کاران دراین 12 سال برمبنای آنها عمل کرده اند.با این همه ازمدیریت دوساله دولت جدید توقع سامان دهی آثار بی کفایتی 12 ساله خودرا در امور اقتصاد، اجتماع ،سیاست و فرهنگ طی دوسال دارند. ماشین تبلیغات هوچی گرایانه راه انداخته و می کوشند به مردم القا کنند،تمام درد و رنج شما محصول این دوسال است.آن هم دولتی که زیر بمباران تریبونها، روزنامه ها، تشکلهای نهادهای خاص و رسانه ملی!! است.اگر بتوان در دو سال چنان کرد که محافظه کاران از دولت توقع دارند، باید از انها پرسید شما در 12 سال سیطره بر تمام ارکان مملکت، چنان کردید که می دانید و می دانیم، با چه عقلی توقع دارید آثار زیانبار12ساله شما در دوسال رفع شود؟ مع الوصف، اگر چنین توقعی عاقلانه و دست یافتنی باشد، یک چیز مسلم است و آن این که محافظه کاران حق علمداری چنین مطالبه ای را ندارند، مگر این که تصدیق کنند صداقت ندارند چون بخش عمده و اساسی این آشفتگی که اکنون دامن خرد کلان و پیر، جوان مملکت را گرفته است،” محصول ناصادقی” خودشان است. از دولت مهرآور 8 سال دفاع تمام قد کرده و درموارد زیادی تحت لوای تاخت و تاز دولت اموال ملت را به یغما بردند. سر بزنگاه پاسخگویی، تابلوی کذایی بلند کرده و برچسب”جعلی”تولید نموده ، در بوق کردند که این همه مصیبت محصول هیولای خیالی به نام گروه”انحرافی” بود. اگر این ادعا را قبول کنیم تازه اول کار است. چون دوستان محافظه کار باید به این پرسش جواب بدهند که:

با این همه علم و کتل و قدرتی که در دست داشتند و دارند، چگونه در برابر”دونفر و نصفی” انحرافی، این میزان علیل و ناتوان بودند؟ آیا همین ادعای دوستان، به فرض صحت، دلیل بر بی‌کفایتی و نالایقی آنهان نیست؟ افرادی که تا این حد ناتوان باشند، حق ولایت بر اموال خود را ندارند، چه رسد به این که حق ولایت برمردمی آگاه و عاقل را داشته باشند.

برخی از آنان، طلبکارانه ، به رخ ملت می کشند که ما در برابر دولت “هزاره سوم” مخالفت خود را علنی بیان نموده و انتقاد کردیم. این ادعا هم بیانگر بی کفایتی مضاعف دوستان است. چون آنها روانه مجلس و نهادهای نظارتی و تصمیم گیری شده بودند که، قدرت را در راستای منافع ملت اعمال کنند. انتقاد و مخالفت نظری صرف از سوی کسی که قدرت را در دست دارد، یک معنی بیشتر ندارد و آن هم این است که او درک درستی از اهمیت، فواید، پیامد و آثار قدرت ندارد. مانند کسی که در جیبش پول دارد و آرزوی خریدن کالای مورد علاقه اش را بیان می کند. بنابراین اگر به جای “کی بود کی بود من نبودم” مسئولیت عملکرد 12 ساله خود درحوزه قانون گذاری ، نظارت و اجرا بپذیرند، به عقلانیت نزدیک تر است. صادقانه به مردم بگویید 12 سال برمسند قدرت نشستیم وضع موجود نیزحاصل دست پخت ماست. به مردم احترام بگذارند و باور کنند که مردم عاقل و با شعورند. اما گویی دوستان نمیدانند وقتی به مردم القا می‌کنند که “آش کشک خالته بخوری پاته، نخوری پاته،”عقل” سیاسی و سیاست ورزی خویش را به دست خود به محاق برده اند. آثار ویرانگر تعطیل شدن عقل در میدان سیاست جبران ناپذیر است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد