تاریخ درج خبر : 1394/11/29
کد خبر : ۵۳۳۳۵۴
+ تغییر اندازه نوشته -
مهدی غفاری

آیا بهرامی! اصلاح طلب است؟

سایت استان: مهدی غفاری

 آقای بهرامی!

نه من شما را از نزدیک می شناسم و نه شما مرا از نزدیک دیده اید.

نام شما را بیش از همه و پیش از این به عنوان شهردار یاسوج شنیده ام؛ شاید شما نیز مرا به عنوان یک پزشک یا کسی که گاهی چیزکی در سایت های استان منتشر می کند، بشناسید.

اینکه الان شما را مخاطب خود قرار داده ام تنها به این خاطر است که شما از سوی شورای هماهنگی اصلاحات به عنوان نامزد انتخاباتِ پیش رو معرفی شده اید.

راستش را بخواهید ابتدا می خواستم نامه ای کوتاه و سرگشاده بنویسم به آقای موسوی! و به سهم خود ( به عنوان یک شهروند اصلاح طلب ) از او بخواهم تلخی ها و مرارت های شخصی در راه دشوار اصلاحات را به جان بخرد، از آبروی خود مایه بگذارد و پا پیش نهد برای التیام زخم تازه ای که بر پیکر نحیف اما سخت جان اصلاحات وارد آمده، نگذارد این زخم بیش از این بی مرهم بماند. که اگر چنین شود، این زخم کهنه خواهد شد و پس از چندی ( یعنی پس از شکست در انتخابات و واگذار کردن نتیجه ی بازی به تندروها و بی اعتباری در افکار عمومی و دلزدگی میان نخبگان دلسوز) چون دملی چرکین سر باز خواهد کرد و بوی تند و زننده اش هر شامه ای را خواهد آزرد. و یک چنین چیزی شایسته ی اصلاحات و مدعیان آن نیست.

با اینهمه ( از منابعی معتبر ) شنیدم که هم خود در این فکر و دغدغه است و هم بسیاری از دوستان دلسوز، پیگیر یک چنین خواسته ای از اویند.

با خود گفتم شاید بهتر آن است که شما را مخاطب این نوشته یِ کوتاه خود قرار دهم.

شما را که مدعی اصلاح طلبی هستید

نام تان از خروجی شورای هماهنگی به گوش ها رسیده است

برای ماندن و پیروز شدن در این بازی به اجماع اصلاح طلبان نیازمندید

و اگر حمایت بیدریغ چهره های شاخص اصلاحات و در راس آنها سید باقر نباشد، به نظر نمی رسد که هیچ یک ( نه شما و نه اصلاح طلبان ) در این رقابت راه به جایی برید.

و اگر چنین شود، همه یِ ما ( چه آن شناخته شده های اصلاحات، چه جماعت اصلاح طلب، چه شمای نامزد و چه من شهروند علاقمند به توسعه ) بازی را دو دستی به رقبای اقتدار گرا باخته ایم و دیر یا زود ترکش هایش را با تداوم توسعه نیافتگی خواهیم خورد.

از دوستان در شورای هماهنگی شنیده ام که شما در فرایندی دموکراتیک و با کسب حداکثر آرا برگزیده شده اید.

با این حال از منابع میز انتخابات استان نیز شنیده ام که اجماعی بر سر نام شما وجود نداشته و ندارد.

کم نیستند کسانی که شما را اصلاح طلب نمی دانند.

من می دانم که اصلاح طلبی مراتب دارد. برخی از مدعیان در کف اصلاحات قرار می گیرند و برخی دیگر سقف اصلاحات را شکل می دهند. و باز، هم من و هم شما هر دو می دانیم که صرف ادعا در این زمینه راه به جایی نمی برَد. در کارنامه ی این چند ساله ی شما ضد و نقیض کم نیست. هر چند نگاهی به این یکی دو سه سال اخیر شما را متمایل به اصلاحات نشان می دهد.

با اینهمه از آنجا که نه تنها شما بلکه هر کس دیگری که بخواهد در جایگاهی مشابه شما قرار بگیرد و پیروز این رقابت باشد، نیازی تمام عیار به هماهنگی، یکپارچگی و تلاش بی دریغ جبهه ی اصلاحات دارد، راهی جز این ندارید که ثابت کنید یک اصلاح طلبید. البته در انتخابات اخیر کسی از شما انتظار ندارد که خود را در حد و اندازه های یک ستون یا سقف به دیگران نشان دهید اما یک انتظارِ حداقلی، خواسته ای بیجا نیست.

بویراحمد نماینده ای می خواهد که در سطح ملی بتواند با خواسته های اصلاحیِ دولت ( از دو منظر توسعه ی ملی و منطقه ای ) هماهنگ و همکار باشد و در سطح منطقه ای بتواند ضمن تلاش برای توسعه یِ استان ( در همکاری و هماهنگی با دیگر نمایندگان و نخبگان و مردم )، جایگاه از دست شده یِ بویراحمد را ارتقا بخشد.

و این نه کاری ست خُرد. و کار هر کسی هم نیست. و حداقل هایی می طلبد که نماینده باید واجد آنها باشد. وگرنه کاری از پیش برده نمی شود و سنگی بر سنگی نهاده نمی شود.

شما رایِ شورای هماهنگی را از آنِ خود کرده اید. پس در نظر می گیریم که خود را به آنها اثبات کرده اید. مبارک است.

حالا نوبت میز انتخابات استان و بخشی از مردم ( به ویژه هوادارن پر و پا قرص آقای موسوی ) ست.

شاید بپرسید که در این فرصت کم و با این سختگیریِ دوستان که می خواهند مو را از ماست بیرون بکشند، چگونه می توان این کار را به فرجام رساند؟

پیشنهاد من به شما این است؛

به همه ثابت کنید که برای شما پیروزی اصلاحات مهم تر از حضور شما در این رقابت یا برگزیده شدنتان به عنوان نماینده است.

شما به درستی از شورای هماهنگی سپاسگزاری کردید اما کار را ناتمام رها کردید. شورا را در این راه سخت تنها نگذارید. خود پیشقدم شوید و در میان اعضای میز انتخابات حاضر شوید. به آنها و همه نشان دهید که

نخست؛ پیروزی اصلاحات از پیروزی بهرامی در انتخابات مهم تر است.

دوم؛ پیروزی اصلاحات نیازمند یک اجماع تمام عیار میان اصلاح طلبان، به دور از چند دستگی ست.

سوم؛ برای پیروزی، حضور معنوی و جسمیِ سید باقر موسوی ( نامزد اصلی اما رد صلاحیت شده یِ اصلاحات ) یک ضرورت است.

چهارم؛ نه من بلکه هر کسی دیگری که بخواهد خروجی اصلاحات برای رقابت باشد باید قایل به مشورت با جمع اصلاح طلبان و متعهد به پرنسیب های اصلاحات و امضاکننده ی میثاقی باشد که به نمایندگی از سوی اصلاح طلبان با مردم خواهد بست.

آقای بهرامی!

شورای هماهنگی ادعا می کند که شما را به عنوان یک اصلاح طلب می شناسد.

این شرط لازم برای پیروزی ست اما کافی نیست.

هنوز بسیاری می پرسند ( آیا بهرامی یک اصلاح طلب است؟ )

این پرسشی ست که بهتر است شما همین امروز به آن پاسخ دهید.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • آسمان گفت:

  آقای بهرامی شهردار خوبی نبود که بخواد نماینده ی خوبی باشه…
  و با تشکر از دکتر عزیز برای طرح کردن این پرسش های مهم
  امیدوارم جناب کاندید محترم پاسخ های شفافی برای ما داشته باشند.

 • شهروند اصلاح طلب گفت:

  ضمن تشکر و قدردانی از استاد ارجمند جناب آقای دکتر غفاری که با بیان شیوای خود به قول معروف لپ مطلب را ادا نمودند من و شاید بهتر است بگویم ما شهروندان طرفداران اصلاحات نیز خواهان مشخص شدن صریح جناح سیاسی آقای بهرامی هستیم، چرا که ایشان به یکباره به عنوان فردی اصلاح‌طلب در جامعه مطرح شده اند در حالی که با بررسی گذشته ایشان که خود بهتر از آن خبر دارند با اصطلاح اصلاحات و اصلاح طلب بیگانه بوده و بیشتر به سایر جناح های سیاسی گرایش داشته اند.
  اینک که ما باید به عنوان یک شهروند فردی را به عنوان نماینده این مرز و بوم راهی بهارستان تهران نماییم باید ضمن نگه داشتن حرمتها و ارزشهای انسانی و اخلافی، واقعی

 • شهروند گفت:

  دکتر غفاری سلام این روزها خیلی احساساتی هستی و پشت سرهم مقاله می نویسی.مردم بویراحمد و دنا انتظار دارند از کاندیدایی حمایت کنند که اولا با دولت هماهنگ باشد.دوم معتدل باشد و امنیت اجتماعی مردم را بتواند حمایت کند.سوم شانس رای آوری داشته باشد و بتواند کاندیدای اصولگرایان را شکست بدهد.چهارم تجربه حمایت از اصلا ح طلبان را داشته باشد.بنظر می رسد که جنابعالی آدرس اشتباه می دهی.8 روز دیگر مشخص می شود که تحلیل های جنابعالی بر اساس واقعیات بویراحمد نمی باشد.

 • بهزاد کاظمی گفت:

  احسنت بر این تحلیل متین و ارزشمند جناب دکتر غفاری

 • علی گفت:

  بهرامی بنده خدا هر کاری تونسته برا اعتلای نام یاسوج کرده،بهتره مردم با کمی تفکر فقط به ایشون رای بدن

 • ایزدپناه گفت:

  جناب غفاری سلام .خدمتتان عرض کنم که حداقل در ک.ب .نتیجه انتخابات بر منوال چیده شده طراحان یا مهندسان اصلی سراسری کشور پیش میرود ، کسانی مثل سیدباقر ردمیشوند میماند ردهای دوم یاسوم اصلاحطلبان که ان هم بدون انسجام وتصمیم گیری درست شورای اصلاح طلبان در نهایت هم کسانی با ماهیت مبهم جناحی معرفی میشوند که اگر به فرض محال یامثال هم انتخاب شوند نه در مقیاس کشوری ونه درمقیاس استانی مدافعی قوی برای اصلاحات نخواهندبود . در هر شکل این انتخابات ضعف اصلاحطلبان را نشان داد امید است که واکاوی کنندوتجربه ای بیاموزند

 • سي سختي گفت:

  جناب دکتر غفاری
  گل گفتی و زیبا سخن گفتی
  سخنانتان نکته ها داشت,!
  اما نکته سنج نیست !

  • نيك اقبال گفت:

   نظر خود را وارد نمایید… جه خوش است راز کفتن به حریف نکته سنجی ..که سخن نکفته باشی به سخن رسیده باشی.دروود دکتر

 • یاسوج گفت:

  آقای غفاری با سلام . برای مخاطبین سایت استان سوالی مطرح نمودید اگر بخواهیم با بلی یا خیر جواب دهیم میگوییم نه . ( بهرامی اصلاح طلب نیست چون ایشان زمانی در اردوگاه اقای هدایتخواه حضور داشتند و مواضع ایشان در قبال موضوعات گوناگون بر همگان معلوم است که چند نفر جلسه ای را بدون حضور اصلاح طلبان اصیل برگزار و آقای بهرامی را بعنوان کاندید مورد تایید اصلاح طلبان معرفی نمودند در حالیکه ایشان و دوستان ایشان منتظر نتایج تایید یا عدم تایید سیدباقر موسوی نماندند و به نوعی پروژه عبور از سیدباقر را کلید زدند و معرفی خود به عنوان اصلاح طلب در شرایط کنونی جهت جلب آرای طرفداران سیدباقر می باشد نه چیز دیگر.

پربازديد