تاریخ درج خبر : 1394/11/29
کد خبر : ۵۳۳۳۶۰
+ تغییر اندازه نوشته -
فریدون طاهر زاده

رجایی نسب، برگ برنده ی اصلاح طلبان

در شرایط کنونی انتخابات و گونه ی چینش کاندیداهای حوزه بویراحمد و دنا، کشمکشی عجیب و غریب می بینیم که بلاتکلیفی و ابهام چهره آن را پوشانده است.
یک بار در دوره پییشین، اصلاح طلبان برای “نه” گفتن به رقیب دیرینه و سنتی و فکری خود به غلام محمد زارعی روی آوردند و از این چهره اصولگرای معتدل که پذیرفته بود خود را زیر چتر اصلاحات قرار دهد جسته و گریخته پشتیبانی کردند تا فردی را به مجلس بفرستند که در این دوره مجبور شدند از او روی برگردانند و نارضایتی خود را از عملکرد او نشان دهند.
این بار نیز اصلاح طلبان به گونه ی درهم ریخته تری بر گزینه ای تاکید کرده اند که پیشینه ی پررنگ و برجسته ی اصلاح طلبی در حوزه ی تفکر و عمل از او ندیده ایم و صرفا به چند عکس با برخی اصلاح طلبان و کنش هایی دست چندم تکیه کرده است و بالاترین امتیازی که دارد اعلام صریح اصلاح طلبی خود در این دوره بوده است که نمی توان انگیزه ی کسب آرا این طیف فکری را در غیاب چهره های شاخص اصلاح طلبی متصور نبود.
آیا اینبار نیز تکرار همان کنش دوره قبل تکرار نشده است؟

از نگاه دیگر اگر به ساحت رقابتی انتخابات بنگریم بی گمان نمی توان شانس قطعی برای پیروزی هیچ یک از کاندیداهای حاضر تصور کرد.
در حوزه بویراحمد سفلی حضور مقتدرانه ی مهدی روشنفکر و استقبال چشمگیر مردم این بخش به او باعث شده است که دیگران کمترین شانسی را برای کسب رای در این حوزه داشته باشند. روشنفکر با گستره ی وابستگی خانوادگی و ایلی و مولفه های مختلف شخصیتی مانند صداقت و فروتنی و تدین و اخلاق و منش پسندیده توانسته است حضوری جدی و پر رنگ داشته باشد.
ستار هدایتخواه نیز نماینده برجسته ی تفکر اصولگرایی بوده و سبد رای مشخصی را به صورت ثابت برای خود متصور است و آرام آرام با نفوذ کلام و توان سخنوری و مولفه های دینی و شخصیتی؛ نگاه های بیشتری را به سمت خود می کشاند و یکی از شانس های پیروزی در این رقابت به شمار می رود.
غلام محمد زارعی اینبار دیگر چهره ی تنهایی نیست. او با داشتن نمایندگی مردم بویراحمد و دنا حتما از منظر شخصی توانمندتر و مسلط تر از پیش رقابت خواهد کرد و هرگز رقیب دست و پا بسته ای نخواهد بود. زارعی که از مولفه های مختلفی برای رقابت استفاده می کند اگرچه در بخش های زیادی اقبال مردمی او کمتر شده است اما با داشتن مولفه های مختلف دیگر می تواند عرصه را بر دیگران تنگ نماید.
محمدرضا نیکبخت بی گمان در ساحت بررسی ویژگی های شخصی، علمی، تحصیل در دانشگاهی معتبر(گلاسکو انگلستان)و سوابق مدیریتی در سطح ملی و جسارت و سخنوری و شوخ طبعی رندانه و تسلط بر زبانهای بین المللی و وابستگی گسترده ی خانوادگی؛ گزینه ای قابل تامل و برجسته است که می تواند با کمی تلاش و نفوذ در اقشار خاموش و محیط دانشگاهی و علمی موجی سنگین را با خود همراه نماید.

اصلاح طلبان در این میانه بازهم بر سر چند راهی تردید ایستاده اند.
آیا بهرامی واقعا گزینه ای رای آور و کلید پیروزی اصلاح طلبی (نه اصلاح طلبان!) خواهد بود؟

با مخالفت هایی که از زبان سیدباقر موسوی جهان آباد نماد اصلاح طلبی بویراحمد نقل شده است و مشکلاتی که نحوه ی تشکیل، ترکیب، انتخاب و اعلام شورای اصلاح طلبان بوجود آورد و جدا شدن بخشی از اصلاح طلبان و مخالفت آنها بر انتخاب این گزینه (مانند برخی اصلاح طلبان بویراحمد سفلی که در مخالفت با انتخاب بهرامی، به صراحت از مهدی روشنفکر حمایت کردند) هنوز این پرسش بزرگ بر جای خود مانده است که:
تصمیم صحیح برای اصلاح طلبان چه خواهد بود؟

تایید دیر هنگام حجت الاسلام رجایی نسب که چهره ای تثبیت شده و بارز از جریان اصلاح طلبی در استان است تردید در پاسخ به پرسش بالا را پرنگ تر کرد.
به نظر نگارنده، این فرصت برای اصلاح طلبان مانده است تا بیشتر به رجایی نسب فکر کنند.
ایشان با نزدیکی و حمایت اصلاح طلبان این توانمندی را خواهد داشت تا همراهی کسانی مانند مهدی روشنفکر و محمدرضا نیکخت را که حاضر نشده اند صراحتا خود را به جریان اصولگرایی منتسب کنند با خود، ممکن سازد و یا دستکم بخشی قابل توجه از آرا دور از دسترس بویراحمد سفلی را برای جریان اصلاح طلبی اخذ نماید.
این امکان هرگز با چهره ای مانند محمد بهرامی حتی در تصور نیز وجود نخواهد داشت و اصلاح طلبان که نه در جبهه ی موافقان و حتی چهره های شاخص خود موفق به ایجاد موج همراهی با محمد بهرامی شده اند و نه در حوزه نظر قادر به توجیه اصلاح طلبی بهرامی هستند برای پیروزی راه بسیار دشواری خواهند داشت.
برعکس؛ با اجماع بر چهره ای مانند حجت الاسلام رجایی نسب می توانند بهرامی را نیز که بر اصلاح طلبی و وفاداری به آرمان اصلاح طلبی پافشاری می کند با خود همراه سازند و بهرامی نیز اگر واقعا به مصلحت اصلاح طلبی عقیده دارد باید دستکم در این دوره به این انتخاب گردن نهاده و اصلاح طلبان را همراهی نماید.
رجایی نسب هرگز “تردید بزرگ در ماهیت اصلاح طلبی” را ندارد و بی گمان همه ی اصلاح طلبان و بدنه ی مردمی آن نیز، با اطمینان خاطر می توانند نمایندگی ایشان برای این جریان فکری را بپذیرند.
از سوی دیگر من معتقدم حتی اصولگرایان نیز که در این دوره به پیروزی خود کمتر امیدوار هستند می توانند به انتخاب رجایی نسب به عنوان نماینده خود فکر کنند و این چهره ی روحانی و محترم را بپذیرند.

با سکوت سیدباقر موسوی در اعلام گزینه نهایی اصلاح طلبان هنوز این فرصت باقی مانده است تا استراتژی ناپایدار اصلاح طلبان از زبان او تغییر بزرگ را بشنود و شوری تازه و جوشنده در رگ جامعه ی خاموش و مردد اصلاح طلبی بویراحمد و دنا با خونی گرم به جریان افتد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • دوست گفت:

  رجایی نسب چهره ی بارز اصلاح طلب/؟؟؟؟؟؟؟؟///؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  یا قمر بنی هاشم

 • کبریت گفت:

  خیلی عالی بود احسنتم دوست عزیز

 • مسعودرزاقی گفت:

  درودبرسیدباقرورجائی نسب

  • رضا گفت:

   درود بر قاضی خوش نام اقای رجایی نسب ایشان به امید خدا پیروز انتخابات هستند

 • تنگیار گفت:

  خدا روزیت جای دیگه بد این استان شما خدا کردی

 • تنگیار گفت:

  کسی تو رانمی شناس

 • دوست گفت:

  و دیر اومه و دول کرد جاش نبی بلغور کرد
  تو که نرسیده تفکر اصولگرایی را تایید کردی پس اصلاح طلبان چرا نباید بجای شما از آقای هدایت خواه که هم رشید تر و هم … هستند حمایت کنند . این موضوع نشاندهنده این است که شما هم از دول کسان خاصی آب میخوری که هدفی جز سرکوب ایده اصلاح طلبی ندارند

پربازديد