تاریخ درج خبر : 1394/12/02
کد خبر : ۵۳۳۷۶۹
+ تغییر اندازه نوشته -
محمود ذکاوت

«هدایت خواه» از «منبر روضه» تا «کرسی مجلس»

1) «فرهنگ» و «سیاست» دو عرصه­ی حساسِ حیات اجتماعی هستند. متفکران بسیاری درباره­ی این دو عرصه و اینکه کدام یک از دیگری تأثیر می پذیرد، تأمل و قلم فرسایی کرده اند. گروهی «فرهنگ» را زیر بنا قرار داده و از اهمیت آن گفته و عده­ای دیگر از تأثیرگذاری «سیاست» به عنوان مهم ترین مولفه­ی اجتماعی در ایران سخن گفته اند. «فرهنگ» و «سیاست» نمودها و مصادیق متنوع و متکثری دارند. در ایران ما مهم­ ترین نمود «فرهنگ» مجلس روضه ی امام حسین(ع) است و مهم ترین مصداق عرصه «سیاست» نیز «انتخابات» است. در این بزنگاه انتخابات «مجلس» از اهمیت بسیاری برخوردار است.

2) شکی نیست که «فرهنگ» چه در معنای عام که همه­ی عرصه­های فرهنگ عمومی(کتاب، سینما، موسیقی و . . . ) را در بر می­گرید و چه در معنای خاص آن، که در آیین های دینی ظاهر می شود، مهم ترین عرصه ی حیات اجتماعی است و البته ماندگار ترین آن. اما کارکرد «سیاست» چیز دیگری است. در جامعه­ ی ما بخش مهمی از معادلات حیات اجتماعی از بزنگاه «سیاست» رقم می خورد. در روزگار ما «انتخابات» به عنوان مهم ترین نمود «سیاست»، تأثیر و نقش اجتماعی به سزایی دارد. در این میان انتخابات مجلس اهمیت بنیادی دارد. چرا که مجلس، قانون وضع می کند و ریل قانون است که قطار جامعه را به منزل مقصود می رساند. بنابراین «سیاست» به یک معنا، اهمیت بیشتری نسبت به «فرهنگ» پیدا می­کند. یا حداقل اهمیت آن هم­پا و هم تراز «فرهنگ» است.

3) بخش مهمی از سیاستِ جامعه در «مجلس» مشخص می شود چرا که «قانون» در آنجا تعیین می گردد. «سیاست» و «قانونی» که در مجلس تعیین شود. وضعیت جامعه را رقم می زند. بی راه نگفته ایم اگر دوام و زوال جامعه را وابسطه به مجلسِ آن جامعه بدانیم. با توجه به توضیح بیان شده «نماینده  مجلس» نقش مهمی در تعیین چگونگی، سیر و روند یک جامعه خاصه جامعه ایرانی دارد. او با تعیین قانون، سیاست کشور را رقم می زند و با تعیین سیاست کلان جامعه، ریل و مسیر جامعه مشخص می شود. در این مسیر است که «فرهنگ» شکل می گیرد. پس در وضعیت کنونی «سیاست» است که «فرهنگ» را رقم می زند. بر همین اساس است که در وضعیت کنونی، درجه اهمیت «سیاست» خاصه انتخابات «ضریب» بسیاری نسبت به «فرهنگ» پیدا می کند.

4) ستار هدایت خواه دو دوره نمایندگی مجلس را تجربه کرده است. قبل از آن به عنوان یک منبری سرآمد در استان توانست مهم­ترین جریان فرهنگی شهر بلکه استان را رقم بزند. به بیان دیگر هدایت خواه هم عرصه «فرهنگ» را تجربه کرده و هم عرصه ی «سیاست» را، و در هر دو عرصه تأثیرگذار بوده است. اما چرا هدایت خواه با اینکه به کرات از اهمیت فرهنگ و کار فرهنگی گفته دوباره به سراغ کاندیداتوری مجلس رفت؟

 هدایت خواه نیک متوجه این نکته شده است که در روزگار ما «سیاست» تعیین کننده ی فرهنگِ جامعه است و منبع اصلی سیاست، مجلس است. مجلس با ریل گذاری قانونی، سرنوشت «فرهنگ» جامعه را رقم می زند. هدایت خواه اگرچه در کسوت انسان فرهنگی، بسیار تأثیرگذار بوده، تجربه نشان داده نقش او به عنوان یک نماینده مجلس و سیاست مدار نیز بسیار تعیین کننده است.  فقدان او در مجلس کنونی هزینه های بسیاری را متوجه بویراحمد و عزتش کرده است. حال او دوباره آمده است تا ار ریل سیاست، فرهنگ را ترمیم کند. فرهنگی که این سال­ها تحقیر شده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • میرزا جهان احمدی گفت:

  متاسفم برای کسانی که درک و تعریف درستی از فرهنگ ندارد و شخصی مانند هدایتخواه را که طرز تفکر، منش و روشش بیشترین تضاد و مخالفت را با پدیده های فرهنگی و هنری دارد در عرصه فرهنگ قوی می دانند.. شخصی که نه سینما را می شناسد نه موسیقی را قبول دارد نه با تئاتر موافق است و دیگر مصادیق هنر و فرهنگ مانند شعر و داستان و نقاشی و… را فقط در مسیرخاصی!! قبول دارد چه انتظاری دارید که کار موفق فرهنگی بکند.. اون چیزی که شما مدنظرتان است و هدایتخواه بلد است منبر رفتن برای مومنین و مومنات است و بس!!

 • علی احمدی گفت:

  تو را خدا یکی به سید باقر بگه نزاره یک بار دیگه پایداریها به مجلس برن که اون در پیشگاه تاریخ نمیبخشن یا روشنفکر یا زارع یا نیکبخت

 • ناشناس گفت:

  محمود حضرت عباسی خوت فهمی چ گوتی؟؟؟؟؟

 • فرج الله گفت:

  احسنت.. تحلیل عالی و دقیقی بود..

 • دوست گچسارانی گفت:

  با بخشی از نظرت موافقم ومعتقدم که اقای هدایت خواه در جایگاه یک فعال فرهنگی اثرگذارتر میباشد اما در عرصه سیاسی ناتوان میباشد وقبلا هم ازموده شده .

 • ذبی گفت:

  تحلیل بجایی بود برادر.. انشاله اینبار مردم شهرستان های ما نه از روی مادی گرایی، نه از روی فامیل گرایی و نه از روی تعصب گرایی بلکه فقط و فقط از روی شایستگی نماینده خود رو انتخاب کنند..

 • ناشناس گفت:

  بنده به جرعت اعلام می کنم اگر تمام کاندیدهای استانهای جنوب درمقابل دکتر هدایت خواه به مناظرهبنشینند کم می آورند

 • حامد گفت:

  عجبا…………

 • محسن گفت:

  یادداشت زیبایی بود محمود جان…

پربازديد