تاریخ درج خبر : 1394/12/02
کد خبر : ۵۳۴۱۳۶
+ تغییر اندازه نوشته -
اسلام رسایی نسب

عزت بویراحمد؛ پیراهن عثمانِ اخلاق گرایان!

پس از قتل عثمان خلیفه سوم مسلمین به دست مسلمانان! معاویه برای تحریک مردم دستور داد از پیراهن خون آلود خلیفهِ مقتول عَلَمی ساخته و در مسجد شام قرار دادند. با توجه به تقدس و احترام خلیفه نزد مسلمین و با تبلیغ و تحریک بسیار از ذکر مصیبتهای روا رفته بر وی، جمع کثیری از مردم به دور او و معرکه اش جمع شدند تا به خونخواهی، علیه امام علی (ع) – متهم به قتل خلیفه – وارد جنگ شوند و این عمل سبب تشخص بخشی و کسب وجهه و قدرت امویان و منشا بسیاری درگیری ها و جنگهای فرسایشی بین مسلمانان گردید.
این روزها نیز تکرار ترکیب احساسی “عزت بویراحمد” از دهان و زبان کسانی که کمتر توجه و اهمیتی به حرمت و عزت مردم و رای و نظرشان دارند و صرفا آن را ابزاری تبلیغی برای رسیدن به مطامع سیاه خود می دانند بسیار خطرناک می نماید. عوام گرایی و فریب مردم تحت تاثیر برخی زمینه های هیجانی و احساسی همیشه در تاریخ بوده است . این شیوه به خصوص از سوی کسانی که قصد تسلط بر ارکان قدرت بدون پاسخگویی را داشته اند دنبال شده و متاسفانه در مقاطع مختلف نیز از آن بهره جسته و صدمات و لطمات سختی را باعث گردیده است. اگر یک روز خطر اصلاح طلبانِ به زعم آقایان دین ستیز! اسلحه تبلیغی و حذفی آنها بود، امروز با تنگ نظری صورت گرفته از سوی شورای نگهبان و حذف پرچمدار اصلاحات استان – سید باقر موسوی – زمینه چنین تبلیغ و دروغ و فریبی مهیا نیست. لذا سلاح عوض کرده و با پیش کشیدن موضوعات قومی و منطقه ای تحت عنوان “عزت بویراحمد” قصد همراه ساختن مردم برای رسیدن به منافع و مطامع خود را دارند. طنز تلخ ماجرا آن جاست که همین افرادی که خود در این حذف نابخشودنی نقش داشته و یا سرمست و خوشحال از نبود این چهره محبوب مردمی فراجناحی هستند بابت این اتفاق اظهار اندوه و تاسف می کنند در حالی که همه می دانند در صورت حضور ایشان چه حملات ناجوانمردانه بی محابا و بی مبنایی که نمی کردند.
محافظه کاران تندرو به پرچمداری آقای هدایت خواه از جبهه نه چندان خوشنام و کم سابقه جبهه پایداری ظاهرا خود را پایبند اخلاق و احکام اسلامی می دانند اما در عمل با در پیش گرفتن شیوه های عوام فریبانه و سیاست های ماکیاولی قصد نزدیک شد به کرسی مجلس تحت هر عنوان و با هر شرایطی دارند. این بی اخلاقی تا بدان جا بوده که به واسطه شکستن عهد عدم حضور در صحنه انتخابات از سوی کاندیدای اشاره شده، از سوی همسنگران اصولگرای خود نیز مورد شماتت قرار گرفته و ایجاد شکاف و انشقاق کرده است. تندروهای طرد شده از جریان معقول تر اصولگرایی بیش از بقیه بر طبل ضعف بویراحمد و ضرورت بازگشت عزت به آن می کوبند و در عین حال شعار برابری و برادری و عدم تقابل قومی قبیله ای سر می دهند. گرچه اصول و سابقه آنها نشان از راه و مسیر و هدف دیگری دارد که سنخیتی با جریانات متکی به مردم و با محوریت مردم ندارد. با بررسی اصول خلاصه و البته شفاف جبهه پایداری هیچ نام و نشانی از عزت مردم و توسعه مملکت دیده نمی شود. شاید بتوان ریشه اصلی این خلا عجیب را در مرامنامه یک تشکل به اصطلاح مردمی، در تفکرات پدر معنوی این جریان یعنی آیت الله مصباح دید و دانست که اهمیت چندانی برای رای و نظر مردم قائل نبوده و حتی در برخی موارد آن را تزئینی و صرفا برای رونمای دموکراتیک از نظام می دانند.
این تناقض آشکار و بی توجهی و بی حرمتی به مردم و رای و نظرشان از یک سو و دریوزگی آرا با درخواست و اصرار و گاه سماجت برای تحمیل به مردم نکته ای است که مردم هوشیار و این روزها آگاه تر از همیشه بویراحمد و دنا می دانند و باید برای خود و دیگران نیز متذکر شده یادآور شوند تا مگر در دام مظلوم نمایی و ظاهر سازی آنها از دینداری ،ساده زیستی ، صداقت و جسارت که اهرمهای همیشگی آنها بوده قرار نگیرند. یادآوری سخنان ریس جمهور برآمده از این تفکر یعنی آقای احمدی نژاد مبنی بر پیشرفت و آبادانی در سایه توجهات امام زمان و حتی وابسته کردن موضوعی اجرایی به مانند یارانه ها به ایشان و از آن سو عقب ماندگی کشور و غارت بی سابقه در سالهای درآمدهای طلایی نفت، یادآور خطری است که می تواند به شکلی بدتر و بلکه خطرناک تر با همان شعارها و ظاهرسازی ها تکرار شود.
هدایت خواه را سخنور و قابل اتکا برای بیان و درخواست مطالبات و برافراشتن پرچم عزت بویراحمد عنوان می کنند اما جدای از نکات فوق در بحث عدم توجه به مردم در مرام این گروه افراطی، رجوع با سالهای سیاه احمدی نژادی که با وجود همسویی تام و تمام تمامی ارکان حکومتی و دولتی و نظارتی – که البته خود ریشه بسیاری از معضلات و مشکلات و فسادهای بود – ایشان نتوانست بهره برداری مناسبی برای مردم و منطقه انجام دهد و نشان شاخصی از توسعه در هیچ بعدی را از خود برجای نگذاشت. این آزموده مردود این بار با تلاش برای عدم رجوع مردم به حافظه کمی تاریخی تر و برگشت به عقب بیشتر از پاسخگویی به سوالات بی شمار در مورد وضعیت اسفباری که از خود بر جای گذاشتند و غارت و چپاولی که روی مغولان را سفید کرد صرفا تاکید بر چهار سال اخیر دارند و البته گاه و بیگاه زخمی هم به دولت اعتدال می زنند در حالی که طی همین مدت چهار سال اخیر می توان رونق نسبی و روحیه عمومی و اجتماعی بهتر مردم را به صورت محسوس و ملموس درک و دریافت کرد. این فرار به جلو برای جلوگیری از پاسخگویی است که البته هیچ گاه قائل به آن نبوده اند و به شیوه زعیم خود آقای احمدی نژاد سوال را با سوال جواب دهند و حتی فرصت و اجازه سوال را نیز ندهند. آقای هدایت خواه آشکارا سخن از احساس وظیفه و تکلیف می کنند و صراحتا در برخی محافل و به صورت ضمنی در سخنرانی ها آن را به دلیل جریانات فتنه،انحراف، نفوذ و نفاق دانسته و می داند و عملا نگرانی جدی در قبال مردم و منطقه و توسعه ندارد. ایشان مدعی اند در مدت وکالت در مجلس نمونه واقعی نماینده بوده اند اما این که نماینده چه کسی و چه گروهی! پاسخی است که خود بهتر می دانند. ایشان به جای دفاع از مردم و بیان محرومیتهای همه گونه منطقه و پیگیری مشکلات و حل و فصل آنها ،بدل به وکیل مدافع دولت و حاکمیت شده و عملا ارتباط و تعامل مفید و موثری با حوزه نمایندگی خود نداشتند و این بار نیز در صورت پیروزی که البته بسیار بعید است، به طریق اولی و بلکه بدتر در نهایت بدل به سخنگوی اقلیتی افراطی فاقد پایگاه اجتماعی در بدنه مردم و بدون جایگاه سیاسی در بین سیاسیون حتی اصولگرایان خواهد شد که ثمره ای جز انزوای بیشتر مردم و منطقه بویراحمد نخواهد داشت و تقابل با دولت اعتدال، روزنه های تغییر و تحول منطقه را خواهد بست و بدین سبب انفعال و تضعیف و تحقیر و سیر قهقرایی را شاهد خواهیم بود که ان روز حسرت و افسوس به جا می ماند که البته ثمری نخواهد داشت.
در این باب سخن بسیار است و در صورت ضرورت در فرصتهای دیگر باز بیان و یادآوری خواهد شد تا ماهیت غیر مردمی و غیر دموکراتیک این گروه تندرو ، آشکارتر و لزوم دوری جستن مردم از آنها روشن تر گردد و سو استفاده آنها از عبارات و عناوین احساسی و هیجانی نتواند بیراهه های خشک و سنگلاخ را شاهراه ترقی و توسعه و عزت و سربلندی بنمایاند.
به امید ایرانی آباد و آزاد و مستقل و توسعه ای پایدار و پویا برای همه مناطق استان عزیزمان!

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • دوم خرداد گفت:

  شاید بتوان ریشه اصلی این خلا عجیب را در مرامنامه یک تشکل به اصطلاح مردمی، در تفکرات پدر معنوی این جریان یعنی آیت الله مصباح دید و دانست که اهمیت چندانی برای رای و نظر مردم قائل نبوده و حتی در برخی موارد آن را تزئینی و صرفا برای رونمای دموکراتیک از نظام می دانند. احسنت جناب رسایی نسب

 • ناشناس گفت:

  برادر شما هرچی هم حرف بزنید اونایی که نمیخوان بفهمن نمیفیهمن!! از هر روشی برای کوبوندن طرف استفاده میکنن. سرسیری- گرمسیری، بالا-پایین، این طایفه-اون طایفه و… حالا هم حرف از ازت میزنن یعنی نباید مدیران گرمسیری داشت! یعنی ما خوبیم. تا بوده همین بود. اگه من بجایی نرسم هیشکی نباید برسه..!! یجوری میگن عزت انگار هدایت برای موحد تعیین تکلیف میکرد، نه برعکسش. یجوری میگنن حقوقا رو ندادن و تحریما تموم نشد انگار 8سال و 12 سال دولت و مجلس دست طرفدارای اصلاحات بوده و داشتن تو مملکت گل کاری میکردن… هرچیم بگی نخواهند فهمید

 • ناشناس گفت:

  بحث عزت بویراحمد یک مطالبه عمومی بوده و هست که هم از سوی بهرامی هم از سوی نیکبخت و سایرین هم مطرح شد ولی به اشکال متفاوت… یا نمیدونی یا خودت رو به ندونستن زدی که دومی محتمل تر هست جناب آقا اسلام رسایی! به نظر میاد بوی گرمسیری گرفته باشه قلمت اغا اسلام

  • رسایی نسب گفت:

   یکی از نکات جالب این متن و مطلب بازخورد متفاوتی است که از دوستان و خوانندگان گرفته ام.
   اما به هر حال بنده تغییر در موازنه قدرت استان را به طور نسبی رد نکرده ام. اما آن را بحران و معضل اصلی نمی دانم و بیشتر آن که اگر هم قرار بر سربرافراشتن مجدد تاریخی مورد انتظار مردم بویراحمد باشد ، بنا به دلایل تحلیل متن ارائه شده آقای هدایتخواه مرد این کار نیست و ثمره ای ندارد. مضافا اینکه این شعار صرفا کارکرد تبلیغاتی دارد و اعتقاد جدی پشت آن نیست و در صورت حضور سید باقر مطرح نمی شد.

 • دوست گفت:

  آقای رسایی در یادداشت تان آورده اید که در چهار سال گذشته رونق نسبی و روحیه عمومی واجتماعی حاکم بوده فکر کنم که جنابعالی یا خبر ندارید و یا خود را نماینده همه مردم قلمداد می نمایید که اینگونه سخن می گویید به اطلاع برسانم که مجوزهای طرح هایی که نماینده فعلی هنوز هم نتوانسته اعتباری برای آنها بگیرد قبلا توسط آقای هدایتخواه گرفته شده (رجوع به کانال رسمی تلگرامی ایشان) و طرحی آنچنان که سبب رونقی شود ندیدیم و این روحیه ای که از آن نیز حرف می زنید همان طایفه خاص نماینده فعلی را شاید می گویید در آخرسخن 4 سال دولت محبوبتان تمام شد هنوز حقوق بهمن ماهتان پرداخت نشد !انشاءاله پولهای بلوکه آزاد میشه !!!

  • رسایی نسب گفت:

   ممنون که مطالعه فرمودید
   رونق نسبی که عرض کردم تحرک حداقلی در برخی فعالیتها و مهمتر از آن ایجاد روحیه امید و تحرک در بین مردم بوده است. فعالیت بخش خصوصی و راه اندازی برخی کارخانه ها و حتی جنب جوش بازار تغییر مثبتی داشته است. یقینا انتظار ما بیشتر از این بوده و باید باشد.
   اما در خصوص حقوق بهمن بنده و دیگر همکاران شما را ارجاع می دهم به طبقه سوم ( مدیر و معاونین اصولگرای باز مانده در دوران دولت مهرورزی)!

پربازديد