تاریخ درج خبر : 1394/12/03
کد خبر : ۵۳۴۳۵۳
+ تغییر اندازه نوشته -
سید عبدال محمدی

لطفا دست از سر «بویراحمد» بردارید!

این روزها مهمترین بحث انتخاباتی استان با لااقل شهرستان بویراحمد، “دغدغه عزت مندی” است. دغدغه ی عزت آیا یک ترفند تبلیغاتی است یا یک نیاز اجتماعی همه گیر؟ البته می دانیم که نمی توان برای مردم با زور و زر مسئله سازی کرد؟ عزت طلبی بویراحد چرا در دوره های گذشته یا دیگر نقاط استان مسئله وجود نداشت؟ چه کنش و واکنش هایی در استان صورت گرفته است که مردم شریف شهرستان بویراحمد را به دادخواهی و عزت طلبی کشانده است؟

ایل بویراحمد در منتها علیه کوهستان های کهگیلویه و در صعب العبورترین و پرت ترین و غیر قابل دسترس ترین منطقه ی کهگیلویه تشکیل شد و رشد کرد. بویراحمد یک ایل نبود بلکه یک گفتمان بود. خروش مردم مظلوم کهگیلویه در مقابل حکام نالایق و ایلات چپاولگر بود. اما گفتمان بویراحمد در طول تاریخش یک عنصر ثابت را از دست نداده است: عزت طلبی و دادخواهی.

حال باید پرسید چه کسی قصد تحقیر این مردم عزت مند و جسور را داشته است؟ با کمال تعجب باید باید پاسخ داد هیچ کس! نکته آنجاست که تنها برخی رفتارهای احساسی و غیر معقول از روی عقده های شخصی برخی از بزرگان ما، احساس جمعی مردم بویراحمد را تحریک کرده است. عزت طلبی ناشی نمی شود از چشم و هم چشمی مردم شهرستان ها نسبت به هم. مردم بویراحمد هیچگاه از پیشرفت برادران کهگیلویه ای و گچسارانی خود احساس غبن نکرده است. بویراحمد هیچگاه اعتراضی نکرد که چرا شرکت نفت گچساران زیر نظر مرکز استان نیست و یا چرا بویراحمدی ها کمترین سهم را از مواهب شرکت نفت دارند. پیشرفت هر گوشه از خاک این استان پیشرفت همه ی ماست. اما نماینده ی گچساران در طول سه سال گذشته چنان رفتار کرده است که گویی مهمترین هدفش از پیشرفت ها و اعتبارت و میهمانان ویژه ی گچساران نشان دادن ناتوانی های بویراحمد است. این برای مردم عزت مند بویراحمد نه قابل درک بوده است و نه تحمل کردنی. متاسفانه نماینده ی فعلی بویراحمد نیز علی رغم بسیاری از شایستگی ها این حس جمعی مردم بویراحمد را نه تنها درک نکرده است بلکه مرعوب و مغلوب نماینده ی قدرتمند گچساران بوده است.

مردم به آقای موسوی و یا دکتر هدایت خواه اقبال نشان می دهند نه از آن جهت که اینان اصول گرا یا اصلاح طلب اند. اصولگرایی و اصلاح طلبی برای مردم بویراحمد چندان اعتباری ندارد. این مردم به دنبال ترمیم حس عزت طلبی خوداند. چند درصد از هواداران هدایت خواه و موسوی شعارهای چپ و راست را تکرار می کنند؟ دغدغه ی کدام طرفدار موسوی آزادی بیان در جامعه ی زنان است؟

مردم آقای موسوی را دوست می دارند چون فردی مردمی است. چون نام او با جهاد سازندگی و خدمت به مردم گره خورده است. مردم او را خانواده ی شهیدی انقلابی می دانند. موسوی را می خواستیم نه چون اصلاح طلب بود: این گفتمان اصلاح طلبی است که خود را در به موسوی الصاق کرده است.

هدایت خواه نیز مردمی بوده است. او هیئتی است. همدوش جوانان در جلسات و هیئت ها بوده است. بی تکلف است.بالاشهرنشین نیست. پولدار نیست. متکبر نیست. سعی کرده است رانتخوار نباشد. اصولگرایان نیز خود را به این مرد مردمی الصاق کرده اند.

متاسفانه فراموش می کنیم که رقابتی که بین موسوی و هدایت خواه شکل گرفته بود چقدر ارزشمند است. پشتوانه ی مردمی هدایت خواه و موسوی هیچکدام مبتنی بر پول و قدرت نیست. ارزش آنان حتی برای لیست های اصولگرایان و اصلاح طلبان نیز نمی باشد. این دو فرد نمایندگانی مردمی اند که به اصیل ترین نیازهای مردم بویراحمد پاسخ می گویند: عزت طلبی. نه سید باقر و نه هدایت خواه هیچ کدام اعتبارشان را از طوایف پرجمعیت و قدرتمند نمی گیرند. هیچ کدام از این دو نفر افرادی پولدار و رانت خوار نبوده اند و نیستند.

متاسفانه گفتمان پیشرفت و عزت استان در کهگیلویه و گچساران بسیار کمرنگ شده است و گفتمان های سطح پایینی چون طایفه گرایی و پولداری و قدرتمندی مطرح می شود. برخی از چهره های شاخص کهگیلویه و گچساران را با قوی ترین ابزار ها و تحلیل ها نیز نمی توان به هیچ گفتمانی چسباند. حضور افراد “پرلینک” اما بی اصول و بی گفتمان در فضای انتخاباتی کشور و استان موج می‌‌‌ زند. جز معدود نقاط طلایی انتخابات کشور ایران رقابت هدایت خواه و موسوی در بویراحمد بوده است. رقابت این دو فرد مردمی برای اعتلای عزت بویراحمد اوج مردمی بودن و مردم سالاری در کشور ما بود که متاسفانه با تایید نشدن موسوی تا حدودی از رونق افتاد.

ورود برخی اصلاح طلبان مطرح مخصوصا افراد بد نام در فتنه 88 در انتخاب نماینده ی اصلاح طلب جایگزین موسوی بویراحمد را از گفتمان دیرینه و اصیل عزت طلبی خارج می کند و مردم را به ورطه ی مبتذل طایفه گرایی و پول پرستی می کشاند. متاسفانه نمایندگی معرفی شده اند که نه مورد تایید سید باقر اند و نه خواهان بیرون آمدن از بازی پول و طایفه اند. بسیاری از نمایندگان بویراحمد نیز یک چشمشان به حمایت طوایف بزرگ و قدرتمند خود است.

سکوت سید باقر میدان را برای این فتنه گران باز کرده است: آنان خیال می کنند که مردم پشت سر سید باقر، هواخواه آنان هستند غافل از آنکه مردم هواخواه مردی، مردمی و عزتمند اند تا: عزت را در بویراحمد تقویت کند. اگر سید باقر سکوت کند این به مفهوم از بین رفتن سطح گفتمانی و عزت طلبی انتخابات بویراحمد است. سید باقر باید سکوت را بشکند تا بویراحمد را نجات دهد.

آقایان مردم به خاطر شما موسوی را دوست نداشتند. موسوی مردمی است پس مردم هواخواهش بوده اند. نه گنده گویی می کند و نه پولدار است و نه طایفه دار. اما شما نه نمایندگان اصلاحات که نمایندگان گفتمان پول و طایفه هستید. قیافه هایتان روشنفکری است اما بوی رطوبت کهنه ی طایفه پرستی و رانتخواری می دهید. شما بیش از همه از تایید نشدن سید باقر خوشحالید. شما تکنوکرات هایی فتنه گرید که از مجاهدین و فتنه گران نشات گرفته اید. شما در بویراحمد و گچساران و کهگیلویه چشم دیدن سید باقر را نداشتید و اکنون نیز با غالب کردن گفتمان “پول” و “طایفه” بزرگترین خیانت را در حق سید باقر و بویراحمد روا می دارید. می خواهید بلایی که بر سر مهد تمدن و فرهنگ استان دهدشت آوردید بر سر بویراحمد هم بیاورید: می خواهید ما را بی گفتمان کنید تا نمایندگانمان بی هویت شوند. تا نتوانیم تشخیص دهیم که نماینده ی ما اصلاح طلب است یا اصولگرا یا هر ریشه ی دیگری. شما هواداران گفتمان “لینک برای لینک” هستید. حزب “رانت خوار” هستید. آقایا بویراحمد به کمک خدا در این بازی نمی افتد. هر کس که از بویراحمد نماینده شود چه بهرامی چه روشنفکر چه نیکبخت یا هدایت خواه مطمئن باشید گفتمان این مردم عزت طلبی برای بویراحمد و برای استان است.

آقایان چپ و راست مردم شما را با هیچ کاسه ای “نمی پینند”. بازی را خراب نکیند. آقایان لطفا دست از سر بویراحمد بردارید.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • چویل دنا گفت:

    “درودبرباقرخان وپیروزبادستارخان “

  • دوست گفت:

    احسنت . کاش در مورد آقای زارعی که زمانی در اردوگاه جلیلی واحمدی نژاد وولایتی بود نیز سخن می گفتید که الان شده نامزد مورد حمایت دولت اعتدال !!! آخ سی مردم بدبخت با این حزب باد ها . هدایتخواه از همان اول اصولگرا بوده وهست دلیل چرخش برخی آقایان زارعی وبهرامی چیست خدا داند …احتمالا منافع طایفه که فرمودید

  • هاشمی گفت:

    دمت گرم. خوب نوشته ای. من موافق!

پربازديد