تاریخ درج خبر : 1394/12/05
کد خبر : ۵۳۴۸۸۸
+ تغییر اندازه نوشته -
جهانگیر ایزدپناه

انتخابات دهم؛ اصلاح طلبان و راهکارها

صحبت از انتخابات دهمین دوره ی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان است که از مدت ها مردم از جمله مقاله نویسان و فضای سایت ها و رسانه ها را به خود اختصاص داده است . حقیر هم نه قصد فراخوانی برای رای به این یا آن شخص یا جناحی را دارم و نه هم توانایی و صلاحیت هر نوع فرا خوانی را دارم . هدف، مختصر اشاره و بر شمردن شرایط و تعامل های صورت گرفته در این انتخابات است .
اول از هر چیز لازم است که اشاره ای داشته باشیم که درصحنه بین المللی موفقیت یا عدم موقیت ، اعتماد یا عدم اعتماد به حکومت ها در دنیا بستگی دارد که 1 – آیا تصمیمات و اهداف اتخاذی در بین حکومت گران برابر است با آن که به مردم اطلاع رسانی می شود و خواهان مشارکت مردم دراجرای آن هستند ؟
2 – آیا تصمیمات متخذه در جهت خواست و بهبودی وضع مردم است یا خواست حکومت گران و اقلیتی محدود ؟
پاسخ به این دو سوال کوتاه خود بیان کننده خیلی از زوایای پیدا و پنهان حکومت های جهان و ماهیت آن هاست .
بعد از توافق هسته ای و برجام بالاخره موانع و تضادها واختلاف دیدگاه بین طیف های گوناگون حاکمیت جمهوری اسلامی ایران و همچنین دنیای خارج بر سر نحوه ی نگرش به برخی مسایل بین المللی و حکومتی از جمله انتخابات و شرکت کاندیداها وجود داشت که گویا برای اصلاح تند روی های چندین ساله وایجاد فضای مناسب پسا برجام تغییر ، تعدیل و تحول هایی را می طلبید و سران مملکت ، چه اصولگرایان یکه تاز میدان و چه بخشی از اعتدالیون و اصلاح طلبان مستقر در بخشی از حاکمیت ( قوه ی مجریه ) و چه بخش دیگر اصلاح طلبان به حاشیه رانده شده به توافق ضمنی رسیده اند که برای بهبود شرایط و استحکام نظام و شرکت حداکثری و مهار تندروی ها تن به مصالحه ای جناحی ( بدون اعلام رسمی ) ،از قبیل تغییرو تحول در پست هایی که مدت مدیدی در انحصار افراد خاصی است بوجود آورند و از طرف دیگر به رده هایی از اصلاح طلبان (عمدتا از به اصطلاح طیف زرد ) اجازه ی حضور نه چندان وسیع داده شود تا حاکمیت به تعدیلی واعتدالی حتی پایین تراز قوه ی مجریه برسد و البته و صد البته دست بالا را باز هم اصول گرایان داشته باشند . در این بین بخشی از اصلاح طلبان کم خطر و معتدل جذب حاکمیت شوند و از خواسته های خود تا حد امکان بکاهند تا جایی که حتی ممکن است دفاع قاطعی از رفع حصر موسوی و کروبی هم به عمل نیاورند. از زبان محمد رضا عارف رییس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان بشنویم : ” ما سعی کردیم با حاکمیت اعتماد سازی کنیم چرا که احساس کردیم بخشی از جریان اصلاحات با حاکمیت زاویه پیدا کرده است . ”
اما در این توافقات ضمنی یا غیر ضمنی شک نکنیم که در نهایت بازنده اصلاح طلبان خواهند بود که بخشی از آن ها که خواهان اصلاحات جدی هستند از اصلاح طلبان مستعد استحاله فاصله خواهند گرفت، یا بهتر است بگوییم انشقاق بوجود خواهد آمد و آن بخشی هم که جذب حاکمیت با خواست حد الاقلی و عدول از اهداف اصلاحات شده اند روند استحاله را طی خواهند کرد و یا جذب اعتدالیون خواهند شد و از سیاست و استرا تژی بیان شده توسط سعید حجاریان مبنی ” فشار از پایین و چانه زنی در بالا ” ، ترجیحا و عمدتا به چانه زنی و درخواست سهمی از حاکمیت اکتفا خواهند کرد .
اگر به دقت نگاهی به سران اصلاح طلبان استان ک . ب . بیندازیم رگه هایی از این کشمکش و روند قابل مشاهده است . البته اصلاحات تحت هر نام و رنگی ضرورت یک جامعه است . اگر اصلاح طلبان فعلی نتوانند یا پتانسیل همراهی و دفاع از این ضرورت را نداشته باشند قدر مسلم و بدون شک مردم از آن ها عبور خواهند کرد و در بین مردم این نگاه که حرکت اصلاح طلبان را فقط تلاش برای سهیم شدن در قدرت می دانند پر رنگ تر خواهد شد و از همین مقدار اعتماد نه چندان در خور باز هم کاسته خواهد شد و طلیعه ی ورود جریان ها و اشخاص جدید اصلاح گرا خواهد دمید و استحاله ی عده ی دیگری از قدیمی ها را رقم خواهد زد . گوی در میدان است تا ببینیم اصلاح طلبان فعلی چگونه چوگان بازی کنند ؟. حدس و تحلیل ها را هم آینده محک خواهد زد . تاریخ به ما می آموزد که اصلاح طلبی جامعه را فقط به یک جریان یا عده ای رهبر خلاصه نکنیم جامعه پویاست و پویایی هم همه جانبه است واگر اصلاح طلبان فعلی نتوانند رسالت خود را انجام دهند این بیرق راکسان دیگری به اهتزازخواهند اورد.
تجربه نشان داده است اصلاح طلبان به جز عدد معدودی بقیه کمتر موج سازند و بیشتر موج سوارانی اند برموج نارضایتی مردم از نحوه ی کار اصول گرایان.
اصلاح طلبان در زمینه ی سازماندهی و روشن گری بین مردم بخوبی بهره نجسته اند و کمتر دارای تشکل های پایه ای مردم نهاد در بین قشرهای مختلف جامعه هستند . به جرات می توان گفت که سعید حجاریان مغز متفکری بود که توانایی و اطلاعات برجسته ای از نحوه ی کارو سازماندهی بین اقشار مختلف را داشت . مخالفان اصلاحات خیلی زود بوجود این مغز متفکر اصلاحات پی بردند و با شلیک چند گلوله وی را نابکار وفلج ساختند .

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد