تاریخ درج خبر : 1391/03/15
کد خبر : ۵۳۵
+ تغییر اندازه نوشته -

از نصب تندیس آریو برزن تا ایستادگی در برابر برداشتن آن

نصب تندیس آریو برزن در ورودی شهر یاسوج و تلاش برای برداشتن این تندیس در سال گذشته محل بحث و منازعات بسیاری شد که گستره ای جهانی یافت .بدون شک شنیدن آنچه در آن دوران گذشت برای علاقمندان به این موضوع و ثبت در تاریخ حائز اهمیت است .

مهندس محمد بهرامی شهردار سابق یاسوج و مبدع نصب تندیس آریو برزن که ایستادگی او در برابر برداشتن این تندیس در اذهان مانده است به این موضوع پرداخته که با هم می خوانیم .

 

 

 

*** طی روزهای اخیر در برخی محافل و سایتهای خاص محلی، حرف و حدیث هایی پیرامون ایده، ساخت و نصب تندیس آریوبرزن در شهر یاسوج عنوان شد؛ نظر شما در این زمینه چیست؟

از خرداد سال 86 و اززمان انتخاب اینجانب به عنوان شهردار مرکز استان، همواره در پی فرصت یا فرصتهایی برای هویت بخشی به همشهریان و حتی استان خود بودم زیرا متاسفانه به دلایل مختلف این منطقه مستعد و با ظرفیت در گمنامی به سر برده بود و بسیاری از افراد جامعه شناخت چندانی از آن نداشتند.

بر همین اساس تلاش کردیم تا با روشها و سیاستهای مختلف که متناسب با نیاز روز جامعه در نظر گرفته شد، تلاش گردید تا استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد به بهترین شکل ممکن به سایر مناطق کشور و نیز دنیا معرفی شود.

بدون شک اگر در آن شرایط حساس، این استان را به خوبی به سایرین معرفی می کردیم گام مهمی در جهت رفع مشکلات منطقه نیز برداشته می شد.

در همین راستا از زمان آغازخدمت در جایگاه مدیریت شهری مرکز استان با توجه ویژه به مواردی از جمله ورزش، پایتخت طبیعت ایران و نیز موضوع آریوبرزن، به بخش قابل توجهی از دغدغه های مردم در این زمینه ها پاسخ داده شد که بدون شک اگرچه تاکنون شاهد تحولات گسترده ای از این لحاظ در استان بوده ایم ولی آیندگان نیز از این سیاستها بی بهره نخواهند ماند.

به عنوان مثال پس از اینکه در نوروز سال 87 ، دو بنر با مضمون: “به دیار آریوبرزن خوش آمدید” در محل ورودی های شهر یاسوج نصب شد، نظرسنجی هایی در این زمینه صورت گرفت که نشان داد چنین موضوعی برای مردم این منطقه جذابیت داشته و حتی مسافرانی که به این خطه زیبا عزیمت کرده بودند نیز از پیوند آریوبرزن سردار بزرگ ایرانی با این منطقه ابراز شگفتی می کردند.

بروز این وقایع که در بالا شرح داده شد جرقه ای بود مبنی بر اینکه ما با خلاقیت و نوآوری می توانیم با استفاده از آریوبرزن نیز خود را در سطح کشور و جهان معرفی کنیم.

بر این اساس پیشنهادی در رابطه با نامگذاری یکی از میادین اصلی و ورودی شهر تنظیم کردم که به شورای نامگذاری (و نه شورای شهر) ارائه شد. اعضای شورای نامگذاری مرکب از نمایندگان شورا، شهرداری، بنیاد شهید و نیز برخی متخصصان تاریخ و ادبیات که در صورت نیاز به این شورا دعوت می شوند هستند که مصوبات آن حکم قانون را داشته و باید اجرا شود.

در نهایت پیشنهاد ما به تصویب شورای نامگذاری رسید و میدان اکبرآباد (سابق) رسما به نام آریوبرزن نامگذاری گردید.

با اعلام این نامگذاری برخی افراد ساکن در این محل با در پیش گرفتن برخی رویه ها در صدد از بین بردن آثار نام جدید و از جمله تابلوهای این میدان که از سال 87 در محل تعبیه شدند برآمدند ولی با توجه به تدابیری که اندیشیده شد، شرایطی فراهم شد تا در این زمینه مشکلی ایجاد نشود.

در مرحله بعد به دلیل واقع شدن میدان آریوبرزن در ورودی مرکز استان، نصب تندیس این سردار که با فرهنگ و دیرینه مردم منطقه نیز سنخیت دارد می توانست تاثیر خود را به خوبی نشان دهد که این ایده نیز پس از کار کارشناسی و بررسی طرح های مختلفی که به شهرداری ارائه شد، مورد توجه قرار گرفت و نهایتا تندیس موجود در سال 89 نصب گردید.

نکته جالب اینجا است که هیاهوهای سیاسی در قبال نصب این تندیس تنها به سال 89 محدود نشد بلکه در سال 90 و درست زمانی که بنده آمادگی ام را برای حضور در انتخابات مجلس اعلام کردم به اوج خود رسید و این رویکرد فرهنگی که بازتاب بسیار مثبتی در استان داشت دستاویزی شد تا برخی فرصت طلبان تمام تلاش خود را صرف انحراف افکار عمومی و تحت الشعاع قرار دادن مسیر انتخابات کنند.

***شاهد هستیم که برخی افراد در بحث ایده تندیس آریوبرزن و مشکلاتی که در مسیر تثبیت این اثر ایجاد شد، برخی افراد را دخیل دانسته اند! نظر شما به عنوان شهردار موفق آن دوران در این زمینه چیست؟

در قسمت قبل به تفاوت کار شورای نامگذاری و شورای شهر اشاره شد که البته جلسات شورای نامگذاری گاهی در شهرداری و گاهی نیز در شورای شهر برگزار می شد.

در این رابطه که در آن برهه حساس افراد مختلف در دفاع از ایده آریوبرزن چه واکنشی از خود نشان دادند مدارک و مستندات و نیز آرشیو مطبوعات و سایتهای محلی موجود است.

طی همان مدت برخی مطبوعات از شورای شهر در رابطه با این موضوع سوال کرد که در پاسخ گفتند: “ما در جریان نامگذاری میدان قرار داشتیم ولی در مورد تندیس اطلاعی نداریم و باید در این زمینه از شهردار سوال کنید” که البته سایت “عصردنا” نیز مطلبی در همین رابطه منتشر کرد که: “شورای شهر یاسوج جاخالی داد”.

ایده نامگذاری میدان آریوبرزن طبق مستنداتی که اکنون نیز موجود است متعلق به شهرداری است؛ البته علاوه بر این ایده، شهرداری پیشنهادهای دیگری را نیز به شورای نامگذاری ارائه کرد که از آن جمله می توان به میادین آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی، هفت سین، ورزش و مادر اشاره کرد.

به عنوان مثال در زمینه میدان آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی یکی از روحانیون استان موضوع ارتباط این شخصیت روحانی با استان کهگیلویه و بویراحمد را با ما در میان گذاشت و ما به شورای نامگذاری پیشنهاد دادیم که میدان بعد از بولوار عدل، منتهی به بولوارشهید مطهری به نام ایشان نامگذاری شود که پس از موافقت شورای نامگذاری با این درخواست و تصویب آن، تابلو این میدان نصب گردید.

بدون شک شهدای هشت سال دفاع مقدس حق بزرگی بر گردن ما دارند و در زمینه نامگذاری میادین و معابر نیز باید گفت خوشبختانه بیشتر این معابر و میادین به نام این بزرگواران مزین هستند و البته رویکرد اینجانب در دوره شهرداری نیز چیزی جز این نبود.

در دوره کار در شهرداری مرکز استان پیشنهادهای متعددی پیرامون نامگذاری معابر و میادین به شورای نامگذاری ارائه کردیم ولی متاسفانه برخی افراد و جریانات مغرض، به دلایل سیاسی در صدد سوء استفاده و کارشکنی در این مسیر بودند.

همانطور که قبلا ذکر شد، سال 87 تابلو میدان آریوبرزن نصب شد و در سال 89 نیز تندیس این میدان مورد بهره برداری قرار گرفت . قرار بود اینجانب از هشتم تیرماه سال 90 از سیستم شهرداری خداحافظی کنم که به یکباره در 25 خرداد همان سال نامه ای از طرف دادستان به شهرداری ارسال شد با این مضمون که می بایست ظرف 24 ساعت این تندیس برداشته شود وگرنه با شما طبق مقررات برخورد خواهد شد.

با توجه به اینکه آریوبرزن سردار فداکار ایرانی و نکوداشت وی هیچگونه منافاتی با ارزشهای دینی و اسلامی جامعه ما نداشت و حضرت ایت اله ملک حسینی نیز بارها بر این مهم تاکید داشه اند، هرگز به چنین رویکردهای عجولانه که در واقع شاید نوعی اهانت به باورهای مردم ما نیز به شمار رود، توجهی نکردیم و با تمام ظرفیت در برابر آن مقاومت کردیم.

در هفتم تیرماه مراسم یادبودی در گلزار شهدا با حضور خانواده های معظم شاهد و ایثارگر، مردم، مسوولان و به ویژه حضرت آیت اله ملک حسینی برگزار شد که طی ان سردار شهابی فر فرمانده سابق سپاه فتح استان، با توجه به مقاومت شهرداری و پافشاری در ماندن مجسمه آریوبرزن در محل کنونی، در این مراسم گفت که چرا شهرداری یاسوج اقدامی برای برداشتن این تندیس از خود نشان نمی دهد و اگر شهرداری کاری نکند ما خود اقدام می کنیم و همین موضعگیری ها موجب شد تا حضرت آیت اله ملک حسینی در همین مراسم از مواضع شهرداری یاسوج در این زمینه حمایت کنند.

قبل از این مراسم و سخنرانی ها و در طول این 13 روز همواره در مواجهه با خطراتی که موضوع آریوبرزن را که به عنوان یکی از سندهای هویتی منطقه ما به شمار می رود، تنها بودم و خیلی از افراد در واقع ترسیدند و سکوت اختیار کردند.

بعد از حمایت نماینده محترم ولی فقیه در استان که ما ایشان را نعمت بزرگی برای استان و خطه جنوب و مایه آبرو و عزت خود می دانیم موضوع در بین آحاد جامعه عمومیت یافت و مردم فهیم ما نیز به طور یکپارچه در این زمینه موضعگیری کرده و حمایت خود را از این اقدام شهرداری نشان دادند.

پس از این 13 روز دلایلی از جمله نوع نگرش حضرت آیت اله ملک حسینی و خواست عموم مردم پشتوانه محکمی شد تا با فراغ بال و اطمینان از اینکه بعد از خداحافظی با شهرداری یاسوج مقاومت ادامه خواهد یافت، از سیستم خارج شدم.

مستندات لازم و انکارناپذیر در این زمینه و حوادثی که طی آن روزها رخ داد موجود هستند و بدون شک برخی ادعا ها و گفته ها دروغ و کذب محض است.

البته ما همواره تلاش کردیم به دلیل پاره ای مصالح مشکل و خللی بوجود نیاید ولی خب همه دیدیم که بعد از مراسم گلزار شهدا و سخنرانی هایی که صورت گرفت، هزینه های زیادی به نظام تحمیل شد.

***جناب آقای بهرامی، برخی معتقد هستند که ساخت و نصب تندیس آریوبرزن در دوره مدیریت شما در شهرداری، در راستای برخی سیاست های دولت کنونی بوده، آیا چنین ادعایی صحت دارد؟

اصلا چنین ادعایی صحت ندارد، و به هیچ وجه در موضوع آریوبرزن و پافشاری بر آن چنین هدفی را دنبال نمی کردیم چون بنده هیچ ارتباطی با دولت نداشته و حتی می توان گفت که میانه خوبی با دولت نداشتیم.

این موضوع و عدم تعامل نزدیک ما با دولت بر کسی پوشیده نیست که نمونه آن نیز آقای نوذری استاندار سابق بود که در آن زمان تعامل شهرداری یاسوج و استانداری به دلایل صرفا سیاسی به حداقل رسید ولی ما با تکیه بر مردم و حمایتهای ایشان، کارها را به بهترین شکل ممکن پیش بردیم.

به طور یقین توجه به ایده و نصب تندیس آریوبرزن تنها با هدف هویت بخشی به منطقه و مردم با اصالت آن صورت گرفت و به هیچ وجه کاری به تفکرات حاکم بر بدنه دولت نداشتیم که البته ما با همین اتکا به باورهای مردمی موفقیتهای چشمگیری نیز به دست آوردیم.

***جناب آقای بهرامی! در مدتی که موضوع آریوبرزن پیش آمد تا حوادثی که در پاسخ های قبل دادید، چه کسانی بیش از همه همیار و همگام شما بوده و مایه دلگرمی شما در این مسیر بودند؟

حضرت ایت اله ملک حسینی و اقشار مختلف مردم دو بازوی تاثیرگذار و کلیدی در زمینه به ثمر نشستن این اقدام بودند که لازم است در همین فرصت از یکایک کسانی که به هر نحو ممکن ما را در این راه یاری کردند و تلاش کردند تا یاد آریوبرزن به عنوان سردار رشید ایرانی در فرهنگ و تاریخ ما همچنان بالنده بماند قدردانی می کنم.

البته یک روز بعد از سخنرانی های گلزار شهدای یاسوج و وقایعی که در این مراسم رخ داد، و همزمان با تحویل شهرداری یاسوج نامه ای به شورای تامین استان ارسال کردیم که دستگاههای امنیتی نیز با در پیش گرفتن رویه ای متعادل، برخوردی درست و منطقی در بحث تندیس از خود نشان دادند که جای تقدیر دارد.

.

.

.

.

منبع: عصر دنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد