تاریخ درج خبر : 1394/12/06
کد خبر : ۵۳۵۲۰۵
+ تغییر اندازه نوشته -
اسلام رسایی نسب

کودتای نافرجام

پس از تصمیم عجولانه شورای اصلاح طلبان و معرفی خروجی خود- محمد بهرامی- حرف و حدیثهای بسیار در بین هر دو طیف موافقین و مخالفین این گزینش بحث برانگیز شکل گرفت.شواهد و قرائنی چند در همین اثنای داغی تنور انتخابات، تازه و دست اول از دلِ نوشته ها و گفته ها نیز دیده می شود که قابل توجه و بررسی است که می تواند پرده از توطئه علیه آقای موسوی و همراهی برخی دوستان ساده دل و خوش قلب ما بر دارد.
نوشته کُد دار آقای طاهری بویراحمدی که از آغازین روزهای نامزدی آقای بهرامی همراه و همقدم ایشان بودند قابل تامل و موشکافی است که نکات مفید و البته تلخ متعددی از آن قابل تشخیص و استخراج است:
• پیش بینی جریان آقای بهرامی از عدم تایید صلاحیت سید باقر ، با تلاش برخی مخبرین مخرب درون استانی و زحمات رابطین فعال در تهران تبدیل به واقعیت تلخی شد که منطقه و استان باید منتظر پیامدهای بد و خسارت بار آن باشد. این کد دهی اولیه زمینه برنامه ریزی برای گام بعدی فرآیند مهندسی و مصادره جریان اصلاحات را بدنبال دارد.
• نویسنده، ناامیدی شورای اصلاح طلبان استان در برابر عدم تایید اولیه سید را به جای پیگیری و چانه زنی از یکسو و تصمیم عجولانه و البته مشکوک برای تشکیل جلسه و رای گیری به جای صبر تا آخرین لحظه و فشار ضمنی شورای نگهبان برای گرفتن تایید صلاحیت به جای چراغ سبز نشان دادن در برابر این اقدام را اقدامی سنجیده می داند! با کدام منطق این ضعف و تناقضها منطقی و سنجیده خوانده می شود نکته ای است که ایشان شاید پاسخی برآن داشته باشند.
• به زعم نویسنده کاندیدای خروجی مجمع اصلاح طلبان به سید باقر و اصلاحات نزدیک است در حالی که فاصله ایشان تا هدایتخواه و جریان افراطی دلواپسان بسیار نزدیکتر و در حد دو صندلی کنار دست هم بوده است!
• صحبت از پذیرفتن شرایط و میثاقنامه اصلاح طلبان توسط آقای بهرامی شده است که به طور خاص اشاره به بند مربوط به اعلان کناره گیری ایشان به نفع سید باقر در صورت تایید و حضورشان است. با در نظر گرفتن سطور فوق که آقای بهرامی مطمئن از عدم تایید سید باقر بوده و تلاشی هم برای رفع مشکل انجام نمی گرفته و چه بسا در جهت عکس هم عمل می شده است، عملا این ریسک را از بین برده و امتیاز خاص و ویژگی بارزی برای ایشان محسوب نمی گردد که به استناد آن بتوان اصلاح طلب بودنشان را پذیرفت. اتفاقا در این فقره خاص عدم پذیرش این بند از سوی آقای زارعی را می توان به گونه ای رعایت اخلاق دانست و برایشان امتیازی از جنس صداقت شمرد.
• در ادامه اشاره می شود که این انتخاب خشم سید باقر برانگیخته است. نتیجه آن که این اقدام بدون اطلاع ایشان و بدون اجماع بوده و از سوی دیگر مورد تایید و رضایتشان نبوده و نیست. لذا تحمیل آقای بهرامی به جریان اصلاح طلبی بدون نظر و رضایت رهبر بی چون چرای چند ساله اخیر اصلاحات استان خطایی فاحش و سو استفاده و مصادره نام سید باقر در تبلیغاتشان علیرغم اطلاع از ناخشنودی از کاندیدای مجمع نمونه بارزی از عدم پایبندی اخلاقی بوده و مظلومیت سید باقر را دوچندان به نمایش میگذارد.
• اشاره به ناراحتی برخی اصلاح طلبان از این انتخاب و بلکه انتصاب! نابجا با تهمت رانت و منفعت طلبی آنها که بنده نیز در آن گروه بوده و هستم همراه شده است که نگاهی اجمالی به معترضین این تصمیم در برابر گروه مقابل نتیجه دیگری به دست می دهد. عمده دوست دارن آقای موسوی که از این تصمیم ناخشنود بوده و هستند جونانی هستند بی هیچ مزد و منت که صرفا عاشقانه و دلسوزانه بر عهد و رای خود مانده و می مانند.
• سخن از ترجیح منافع جمعی بر منفعت شخصی به میان آمده تا در این وضعیت حساس بتوان نتایج بهتری گرفت. گزاره درستی است اما مصداق نادرستی دارد. حتی با فرض غیر محالِ صحت انتخاب آقای بهرامی، طبق منشور یاد شده ایشان می بایست با تایید صلاحیت گزینه حداکثری یعنی آقای رجایی نسب به نظر مشورتی اصلاح طلبان و شخص آقای موسوی توجه کرده و به نفع ایشان کناره گیری می کردند که متاسفانه توهم قدرت مانع از این کار و جبران اشتباه شد که می توانست حرکتی وحدت آفرین بی نظیر و ماندگار باشد که متاسفانه چنین نشد!
• نگاهی به اطرافیان فعلی آقای بهرامی و مقایسه آنها با بازماندگان ستاد سید باقر بخوبی برای مردم آشکار می سازد که چه کسانی بدنبال منفعت و بهره برداری از این اتفاقات بوده و هستند . مضفا اینکه ایستادن بر اعتقاد صرف، در کنار نامزد رد صلاحیت شده بی پشتوانه قدرت و ثروت و پایبندی به عهد و پیمان و تبعیت از دل و عقل و وجدان چه نفعی می تواند داشته باشد!؟
• ترجیح بهرامی به زارعی بر حسب متر اصلاح طلبی کار آسانی نیست. چرا که هر دو ریشه در اصولگرایی دارند. اما زارعی مستقل تر و معتدل تر و نزدیک به جریان حاکم در دولت تدبیر و امید و آقای بهرامی از همقطاران آقای هدایتخواه که اکنون به عنوان گزینه اصلی افراطی مبارزه علیه اصلاح طلبی استان مطرح است. گرچه امیدوارمیم هر دو بزرگوار به خیل عظیم اصلاحات که جریانی سیال و پویاست به واقع و در عمل بپیوندند و ادامه راه دهند. در کنار این مساله بر اساس بیشتر تحلیلها رای آوری آقای زارعی بهتر از آقای بهرامی است و امکان شکست جریان مقابل از طریق ایشان محتمل تر!
• نویسنده از سید باقر موسوی خواسته به اصلاحات و منشور آن وفادار بماند! دانتون- از رهبران انقلاب فرانسه- پس از پیروزی انقلاب با دسیسه چنینی دوست قدیمی خود روبسپیر در پوششی قانونی به دادگاه کشانده شد و مورد محاکمه قرار گرفت و در نهایت سرش به گیوتین سپرده شد. در دادگاه قاضی قصد اشاره به بندهای قانونی محاکمه را داشت که دانتون او را از سخن بازداشت و جمله ای با این مضمون به او گفت:” آن قانونی که تو از روی آن میخوانی را من خود نوشته ام!” حال حکایت شما و دوستانتان است و محکمه کذایی و به مسلخ بردن سید باقر پدر اصلاحات استان!
• و اما جمله اصلی کلیدی این نوشته ” اگر سید باقر از بهرامی حمایت نکرد باید اصلاح طلبان پروژه عبور از سید باقر را به مرحله اجرا بگذارند. ” این تصمیم ماهها قبل گرفته شده بود و با کانالهای ارتباطی تهران و استان در حال پیگیری و اجرا بود که در نهایت با سو استفاده از سادگی و صداقت برخی دوستان مجمع نیز همراه شد و نتیجه چیزی جز انشقاق جریان اصلاحات و تضعیف آن نبود که البته همچنان امیدوار به بازگشت و تحکیم مجدد بنیانهای دوستی و اقتدار آن هستیم.
• در پایان نیز نویسنده چنین تحلیل می کند که سید باقر که در برابر عمل انجام شده و کودتای سیاسی قرار گرفته راهی جز همراهی با آن ندارد و در غیر اینصورت تاثیرگذاری خود را از دست داده و خودبخود از صحنه سیاسی حذف خواهد شد که البته بنده این تحلیل را از اساس اشتباه و توهمی می دانم. اما به زعم نویسنده سید باقر در هر حال و با هر انتخابی در برابر یک بازی باخت-باخت قرار گرفته است.

با توجه به سطور فوق و کدهای داده شده به حقانیت مخالفین مجمع در برابر تصمصم شتاب زده و بحث برانگیز آنها می توان پی برد. در این میان مظلومیت سید اصلاحات که از یکسو قصد بهره برداری با نام ایشان بوده و از سوی دیگر کمر همت به حذف او از جریانات سیاسی استان بسته بودند روشن می شود گرچه نام و نشان و یاد سید عزیز در دل و جان مردم استان از هر طیف و طایفه ماندگار و تابناک بوده و انشالله خواهد بود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • امیر گفت:

  برادر رسایی مجددا سلام عرض میکنم,من عرض کردم یک مثال میزنم وتشبیهم از این موضوع ارادهای بی ثبات افرادست که مدام رنگ عوض میکنند,لذا میدانم عرصه سیاست با عرصه ورزش متفاوت است,هرچند همان ورزش هم سیاسی شده.بعدش هم عرض کردم حرف حساب زیاد دارم منتها بخاطر تایید نشدنش از سوی مدیر سایت به سکوت رفتم

  • رسایی نسب گفت:

   بازم ممنون که اهمیت دادید و سر زدید
   خدا بخواد بعد از انتخابات در فضای آرام تر و سالم تری صحبت می کنیم . حرف حساب زیاد است و گوش شنوا کم!

 • امیر گفت:

  سلام خدمت آقای رسایی عزیز.برادر عزیز یک مثال ساده:یک پرسپولیسی واقعی همیشه پرسپولیسیست ویک استقلالی همیشه استقلالیست.بعضی بازیکنانی هستند که بنا به موقعیت و فرصت طلبی مادی یک دور پرسپولیسی,یک دور استقلالی میشوند,حال حکایت این آقایان اصلاح طلب اصولگراست که تکلیفشان با خودشان هم روشن نیست

  • رسایی نسب گفت:

   ممنون که خوندی و نظر دادی برادر امیر
   اولا عرصه سیاست که زندگی همه با اون گره خورده – مخصوصا در مملکت و منطقه سیاست زده ما – تفاوت بسیار با میدان فوتبال و طرفداری تیمها داره که صرفا یه سرگرمی محسوب میشه!گرچه این روزها جابجایی بازیکنان بین تیمهای بزرگ و رقیب هم امری عادی و حرفه ای محسوب میشه!
   در ثانی اتخاذ تصمیم موقعیتی و اقتضایی تکنیکی است برای حفظ حداقلها و مبارزه به حداکثرهای انحصاری!

 • محمود علوی گفت:

  شما بر چه اساسی میگویید بهرامی در دو قدمی هدایت خواه است؟؟ به نظرم این شش سالی را که بهرامی از اصولگرایان فاصله گرفته را شما خواب بوده اید.بهرامی که دور قبل رقیب هدایت خواه بود.همان دور قبل هم اعلام اصلاح طلبی کرد.

 • محمود گفت:

  درود.بسیارزیبا وفارغ از تعصب بود

 • ناشناس گفت:

  شعر نگو
  نماینده اصلاح طلبان دکتر بهرامیه

 • reza گفت:

  درود بر نویسنده مقاله که حرف دل اصلاح طلبان واقعی رو زد.

پربازديد