تاریخ درج خبر : 1394/12/06
کد خبر : ۵۳۵۲۲۰
+ تغییر اندازه نوشته -

فعال سیاسی اصلاح طلب:اقایان هیچ برنامه ای برای مهار معضلات نداشته اند

در استانه انتخابات 7 اسفند خبرنگار سایت استان به سراغ داریوش ارجمند یکی از فعالان سیاسی و عضو شورای هماهنگی اصلاحات رفته است و مصاحبه ای با وی انجام داده است که در ذیل آمده است.
تاجائیکه ما اطلاع داریم شما بعنوان یک فعال سیاسی اصلاح طلب سالها فعالیت کرده اید نظرکلی شما در مورد انتخابات این دوره ی مجلس چیست؟

یکی از ارکان دموکراسی، انتخابات است و شاید بتوان گفت مهمترین رکن دموکراسی. اما قضاوت در مورد این دوره از انتخابات مستلزم بررسی یک فرایند کلی است که از یک طرف باید به نقش نهادهای نظارتی اشاره کرد و از طرف دیگر نقش نهاد های مدنی اصلاح طلب.
باتوجه به جمیع جهات اصلاح طلبان دو گزینه بیشتر در مقابل خود ندارند.
اول : سکوت انتخاباتی، خانه نشینی واگذاری تام و تمام میدان به رقیب قدرقدرت و ذی نفوذ
دوم: استفاده ی حداکثری از منابع حداقلی موجود به این معنا که اصلاحات قائم به اشخاص نیست که با رفتن شخص یا اشخاصی، محو شود، نابود شود و نیست گردد. اتفاقا برعکس از خصوصیات اصلاحات همین توانایی در مدیریت روزهای سخت است. همین بهره وری حداکثری از منابع حداقلی است درسراسر کشور. اصلاح طلبان گزینه دوم یعنی حضور پرشور در انتخابات را برگزیده اند.

دلیل حمایت شما از یک کاندید خاص (خروجی مجمع اصلاح طلبان)چیست؟
در واقع علل و عوامل حمایت خود را چگونه توضیح می دهید؟

ببینید همانطور که مستحضرید بزرگان اصلاحات در سطح ملی و البته با مشارکت اصلاح طلبان صاحب نظر در سطح استانها و شهرستانها برای این دوره از انتخابات راهکار مدونی را طراحی و ارایه دادند که با تشکیل شورای اصلاح طلبان استانها و اضافه نمودن منتخبین اصلاح طلب از اصناف مختلف، مجامع اصلاح طلبان هر حوزه را سامان دهی و سازماندهی کردند.
مشی اصلاح طلبان به اقتضای شرایط کنونی ،حمایت از کاندید های اصلاح طلب ،در صورت عدم حضور کاندیدای اصلاح طلب در یک حوزه حمایت از کاندیدای مستقل و درصورت نبود چنین کاندیدایی حمایت از یک اصولگرای معتدل (عاقل)بوده تا از تشکیل یک مجلس افراطی و مخالف دولت جلوگیری شود . در حوزه ی ما یک کاندیدا که هم در سالهای متمادی اعلام اصلاح طلبی کرده هم در فرم ثبت نام به عنوان یک اصلاح طلب ثبت نام نموده وهم میثاق نامه مجمع اصلاح طلبان رابی کم و کاست امضاء نموده هم پایه ی رای آوری قابل قبولی داشته و دارد درکنار چند کاندیدای اصلاح طلب که متاسفانه هیچ شانس رای اوری نداشتند قرار گرفت و تشخیص خرد جمعیو گزینه ی خروجی مجمع ایشان بوده و بنده هم مقید و پایبند به رای مجمع بوده و هستم
در مورد سایر کاندید ها چه نظری دارید؟
بطور واضح سوال بپرسید ،کاندید خاصی مد نظر شماست؟
درمورد اقای هدایت خواه 
ببینید جناب هدایت خواه نماینده یک تفکر خاص است که عملا نشان داده قادر به مدیریت مملکت در ابعاد مختلف سیاسی اقتصادی فرهنگی و اجتماعی چه در سطح محلی، چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی نیست بحث بنده بحث دیدگاه و تفکراست. دیدگاه عاری از برنامه های اقتصادی و متمایل به چپ جهانی (روسیه ،چین ،کوبا ونزوئلا و…..)در یک کپی برداری ازبازبان غیر قابل فهم برای اقتصاد ایرانی _اسلامی مبتنی بر نظریه ی (باری به هر جهت)و با شیوه ی آزمون و خطا در هشت ساله مدیریت شان با بیش ترین در امد (بالغ بر هفتصد میلیارد دلار)نه تنها چندان هیچ خروجی مثبتی از قبیل زیر ساخت ها و تکمیل بسیاری از پروژه ها نداشت بلکه نمادی برای سوء مدیریت ،تورم نزدیک به 50%،نرخ بیکاری نزدیک به30%و الی ماشالله .
در حوزه ی سیاسیت هم که از ادبیات و گفتمان شخص اول دولت تا کوچکترین شان (کوچک اف)در تمامی حوزه ها نوبرانه ترین نوبرها بوده .از ورود ادبیات سخیف در گفتمان مانند قطع نامه دان تاخس و خاشاک و بزغاله خواندن مردم ،صدور قطعنامه های پیاپی و فشار پوتین ظالمانه ی تحریم های خود ساخته بر گلوی مردم و قناعت به دوستی با جیبوتی و روبوسی با مادر چاوز در عرصه ی روابط بین المللی .
در حوزه ی فرهنگی ،آنهم فرهنگ برگزیده از تمدن ،شما از هاله ی نور در پرونده ی اقایان می بینی تا جن گیری و یک بشقاب خالی و اضافی بر سفره و رواج ناثوابها و تصمیم گیریها بر اساس خواب!
در حوزه ی اجتماعی هم که شما گسست جبران ناپذیر اجتماعی بین اقشار، طبقات ،اصناف و حتی نسلها را به وضوح لمس می کنید ،رواج هرج و مرج های خیابانی ،فساد اداری….
سوال مهم این است که ایا به نظر شما کاندیدای مطرح اصولگرایان تمایل به وجود چنین وضعیتی داشته و از وضعی که شما فرمودید راضی است؟
من چنین ادعایی ندارم ،حرف بنده این است که اقایان هیچ برنامه ای برای مهار معضلات عنوان شده نداشته اند و همین بی برنامگی موجب گسترش معضلات شده است اجازه دهید من مختصر توضیحی بدهم مگر شما قبول ندارید که بیشترین امکانات از قبیل صدا وسیما ،جراید،فضاهای مجازی ،نهاد های کنترلی و نظارتی و …..و بیشترین منابع مالی و لجستیکی در اختیار اقایان بوده
مگر همه ی پایگاه های دینی از قبیل مساجد،حسینیه ها ،تکایا …و تریبونهای بی شمار نماز جمعه و…در اختیارشان نبود؟
پس دلیل گسترش این همه بد اخلاقی های سیاسی،اجتماعی،اقتصادی و گسترش این معظلات را چگونه ارزیابی می کنید؟جز اینکه رذایل اخلاقی دارای کارکرد شده است ؟جز این است که رذایل عواید مادی و مالی دارد؟معلوم است وقتی که متملق عزیز می شود ،شایسته کنار می ماند،بدیهی است وقتی که رشاء وارتشاء رواج بیابد ،حق و حقوق لگد مال می شود،طبیعی است که وقتی دروغ راهگشا باشد،راستی دفن می شود
چون طمع خواهد زمن سلطان دین خاک بر فرق قناعت بعد از این
حرف بنده این است که اقایان نه تنها برنامه ای برای رتق و فتق امور نداشته و ندارندبلکه سوء مدیریت شان موجب بدترشدن اوضاع گردیده و تبعات غیر قابل جبرانی را برجامعه و کشور تحمیل نمودند همه مشکلات و معضلات و رذایل اخلاقی را وانهاده اند و چسبیده اند به دوتا تار موی خانمها یعنی کل امر به معروف و نهی از منکر خاص موی دختران است ،به دروغ ،هتاکی،بهتان،افترا،اختلاس،دزدی،نزاع خیابانی، وارتشاء،فامیل بازی،…توجه کمتری شده است.
نظر شما در مورد اقای زارعی چیست ؟
اگر اجازه بفرمایید جناب زارعی رو از دومنظر بررسی کنیم (البته این نظر کاملا شخصی است)
1-از منظر یک شخصیت حقیقی بنده ایشان را انسانی ،بسیاربانزاکت و باادب ومتین و موقر می شناسم
2-ازمنظر شخصیت حقوقی و سیاسی که اتفاقا قضاوت و انتخاب ما در این حوزه است،
جناب حاجی برخلاف ادعای برخی از طرفدارانش نه تنها اصلاح طلب نیست بلکه همواره چه درفعل و چه در قول بر مشی اصولگرایی خود صحه گذاشته و حتی در پاره ای از موارد از حد اعتدال هم فراتر بوده . ایشان در موضع گیری های خود،چه در انتخابات ریاست جمهوری سال 92و چه در واکنش به اشخاصی همچون ایت الله هاشمی رفسنجانی مواضع اصولگرایی خود را شفاف هم اعلام فرموده و هم عمل کرده .البته اصولگرایی ایشان جای مناقشه نیست ،بلکه بحث این است که انتخابات ما قطعا از محدوده ی اصلاحات خواهد بود ومتاسفانه ایشان که از پلکان اصلاحات بالا رفت و اخلاقا می بایست خود را مدیون اصلاح طلبان می دانست ،هیچ اعتقادی به اصلاحات نداشته و ندارد و نگاه او به اصلاح طلبی نگاهی ابزارگونه است برای رسیدن به مقاصد اصولگرایی
سوال:اما در اطراف اقای زارعی از اصلاح طلبان هم حضودارند.؟
اینکه فرمودید قابل واکاوی است .ما با دو مقوله مواجهیم
اول اصلاحات،
دوم، اصلاح طلبان،
دقیقا چیزی شبیه اسلام و مسلمانان یا نظیر ایمان و مومن
اینکه اصلاحات چیست یک مقوله است و اینکه اصلاح طلب چگونه عمل می کند یک مقوله ی دیگری است
مگر در اسلام دروغ ودزدی و غیبت مجازاست که برخی از مسلمانان مرتکب می شوند ؟البته این مثال بعنوان یک قیاس مطلق نیست.در مشی اصلاح طلبان (اشتباه) هم می تواند وجودداشته باشد کمااینکه داشته و دارد.
شما برگردید به همان بحث مواهب دقت بفرمایید شاید بتوان تحلیل کرد البته بنظر من این بخشی از فرایند و پروسه ی استحاله ی اصلاح طلبان است.
سوال: نظر شمادرمورد اقای رجایی؟
حقیقت این است که شناخت چندانی از جناب رجایی نسب ندارم ولی گفته ها وشنیده ها حاکی از توانمندی ایشان است اما میتوان حدس زد یا تحلیل کرد که تایید صلاحیت ایشان در وقت اضافی می تواند سوال بر انگیز باشد چه بسا برای خرد کردن بخش کوچکی از آرای اصلاح طلبان باشد
سوال: و درمورد آقای روشنفکر؟
جناب روشنفکرهم که از اردوگاه اصولگرایان است و به نظر می رسد که کاندیداتوری ایشان در این دوره علاوه بر پشتوانه رای یک دلیل دیگر هم می تواند داشته باشدوانهم اختلاف درون گروهی در اردوگاه اصولگرایان باشد
سوال:نتیجه نهایی و بازخورد احتمالات خروجی انتخابات را چگونه ارزیابی می کنید؟
ببینید انچه از دیدگاه من مهم است جریان اصلاح طلبی است و نه هیچ شخص اصلاح طلبی،چراکه اصل و استوانه ،جریان اصلاح طلبی است بازی رقبا نهایتا بر دو محور استوار است:
اول حذف اندیشه ی اصلاح طلبی
و دوم استحاله ی اصلاح طلبان.
که مورد دوم در واقع درون همان مورد اول مستتراست یعنی اگر جریان اصلاح طلب نداشته باشیم،اصلاح طلب هم خود به خود حذف شده است هر چند،جریان،زاییده ی ذهن انسان است و حاصل اندیشه نوع بشر است لیکن وفتی یک جریانی شکل گرفت ،در واقع بنایی استقرار یافت،خود دارای یک شخصیت قابل درک وحتا قابل لمس است و صدالبته افراد ذیل آن تعریف می شوند (هر چند این افراد می توانند نما ونمادهای انرا تغییر دهند)اما اگر این عمارت و بنا فرو بریزد باید طرحی دیگر در انداخت و بنایی دیگر ساخت . به نظر می رسد که شکست اصلاح طلبان در این دوره در شهرستانهای بویراحمد ودنا ممکن است موجب شود تا متاسفانه به سرنوشت سه دهه ای کهگیلویه بزرگ گرفتار شویم.
پس تقاضای من بعنوان کوچکترین عضو این مجموعه ی بزرگ اینست که اگر برای شعارهایمان ارزشی قائلیم و به آن پایبندیم اولا به اصل اول دموکراسی یعنی تمکین ازخرد جمعی مبتنی بر یک روش دموکراتیک توجه و دقت وافرکرده و دوم در نظر بگیریم که اصلاح طلبان سه گزینه ی فرضی در پیش رو دارند:
1-تمکین و حمایت ازجریان اصلاح طلبی و گزینه ی خروجی مجمع اصلاح طلبان :
که حداقل مزیت آن ،حفظ انسجام اصلاح طلبان و جلوگیری از ورود افرادی به مجلس است که عملکرد 12ساله شان قابل دفاع نیست
2-سکوت در برابر نظر اجماعی مجمع اصلاح طلبان:
که حداقل زیان آن پشت کردن به اصل شفافیت مواضع و عدم تبعیت از نظر بزرگانی چون سیدمحمد خاتمی ،تاجزاده ی بزرگ و …می باشد
3-تقابل در برابر نظر مجمع اصلاح طلبان:
ورود تفکر تندروانه اصولگرایی به مجلسی حداقل عارضه ی این کنش خواهد بود
همه ی ما در معرض قضاوت تاریخ خواهیم بود . ونقد تاریخ بیرحم است چرا که موقعیتی برای سالوسی چاپلوسان نداریم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد