تاریخ درج خبر : 1394/12/06
کد خبر : ۵۳۵۴۱۹
+ تغییر اندازه نوشته -
محمد عارف پور

10 ویژگی که هدایتخواه را خاص می کند

 1. یکی از ویژگی‌های بارز هدایت‌خواه، عمق تئوریک، برخورداری از چارچوب فکری منسجم و تخصص لازم برای نمایندگی است. ورود تخصصی به حوزه‌های مختلف با یک بنیه‌ی اعتقادی عمیق و با یک اعتماد به نفس بالا از ویژگی‌هایی بود که حضور او را در مجلس به یک حضور مثمر‌ثمر و کارآمد تبدیل کرده بود، به ویژه در بدو ورود در کمیسیون فرهنگی مجلس، فعالیت‌های او به گونه‌ای بود که جزو برجستگان مجلس در این حوزه بود.
 2. دومین ویژگی هدایت‌خواه اعتقاد به انجام وظایفِ اصلی ِنمایندگی است. وظیفه‌ی اصلی نماینده طبق قانون اساسی دو چیز است: اول قانونگذاری و دوم نظارت. هدایت‌خواه معتقد است بخش معظمی از مشکلات مردم، مشکلات ساختاری و موانعی است که از جنس قانون است و ساختارهای قانونگذاری کشور دچار حفره‌های بعضا بزرگی است که می‌توان با تصویب قوانین عالمانه که وظیفه‌ی اول نماینده است، مشکلات مردم را تاحد زیادی رفع کرد. هدایت‌خواه در طول نمایندگی خود ثابت کرد به این وظایف پایبند است. حضور قدرتمند او در عرصه‌ی قانونگذاری و تسلط فوق العاده‌ی او هنگام بحث در باره‌ی طرح‌ها و لوایح در مجلس و کمیسیون‌های تخصصی، حضور منظم و موثر در جلسات رای‌گیری، همه و همه هدایت‌خواه را به یکی از تأثیرگذارترین نمایندگان ادوار هفتم و هشتم تبدیل کرده بود. حال چگونه می‌توان او را با کسانی مقایسه کرد که بیشترین غیبت را در مجلس داشتند و قریب دو سال در جلسات تخصصی کمیسیون مربوطه شرکت نکردند؟ و اگر هم شرکت می‌کردند، بدلیل تخصص پایین‌شان در آن حوزه، جزو منفعل‌ترین و خنثی‌ترین نمایندگان بودند.
 3. ویژگی سوم هدایت‌خواه صداقت اوست. او وعده‌هایی را که در توان نماینده نیست و یا اصلا ربطی به وظایف نمایندگی ندارد به دروغ به مردم قول نمی‌دهد. هدایت‌خواه می‌داند که کار اجرایی طبق قانون وظیفه‌ی دولت است و البته وظیفه‌ی نماینده این است که در راستای وظیفه‌ی دوم نمایندگی یعنی نظارت، کارهای صورت گرفته توسط مسئولین اجرایی را تا رسیدن به سرانجام مشخص پیگیری کند و در صورت کم‌کاری مسئولین اجرایی، اگر لازم شد، از ابزارهای نظارتی یعنی تذکر، سئوال و حتی استیضاح استفاده کند. هدایت‌خواه می‌داند این که نماینده مستقیما به افراد قول اشتغال بدهد ناشی از بی‌صداقتی است، چرا که چنین امری در توان نماینده نیست و از لحاظ قانونی نیز ربطی به او ندارد و جذب و بکارگیری نیرو مستقیما در حیطه وظایف دولت است، در عوض هدایت‌خواه معتقد است نماینده از طریق کمک به تصویب قوانین عالمانه در مجلس و ابلاغ آن به دولت و پیگیری این امر تا حصول نتیجه، می‌تواند در مرتفع ساختن معضل بیکاری مؤثر واقع شود.
 4. پاکدستی کم نظیر هدایت‌خواه که دوست و دشمن بدان معترف‌اند، یکی از ویژگی‌های است که او را ممتاز کرده است. یقینا نماینده‌ای که خود دارای اندکی آلودگی باشد، نمی‌تواند در برابر ویژه خواری‌ها و فسادهای مالی به وظایف نظارتی خود به درستی عمل کند و در مواقع لزوم بر سر مفسدان فریاد بزند. این در حالی است که بعضی‌ها به دلیل استفاده کردن از برخی رانت‌های شبکه‌ای و آلودگی‌های مالی جرآت نمی‌کنند در برابر فساد موضع‌گیریی کنند.
 5. یکی دیگر از ویژگی‌های هدایت‌خواه اعتقاد به تنظیم منطقی تعاملات مجلس با سایر قوا است. هدایت‌خواه در طول دوران نمایندگی، عملا ثابت کرد که به تفکیک قوا معتقد است و اعتقاد دارد که نماینده مجلس نباید در کار سایر قوا دخالت کند. به عنوان مثال یکی از این عرصه‌ها عزل و نصب مدیران اجرایی است که بر عهده‌ی دولت است. هدایت‌خواه معتقد است که طبق قانون عزل و نصب مدیران اجرایی در حیطه‌ی اختیارات دولت است و نظر نماینده‌ی مجلس نظر مشورتی است و نباید عملا به گونه‌ای برخورد شود که نماینده‌ی مجلس گزینه‌ی خود را به دولت تحمیل کند، کما اینکه شاهد بوده‌ایم که برخی نمایندگان حتی تا مرحله‌ی انتخاب آبدارچی حاضرند گزینه‌های خود را به دولت تحمیل کنند و این از نظر هدایت‌خواه هم با تفکیک قوا و هم با شأن نمایندگی منافات دارد البته این هم به معنای انفعال نماینده نیست و او می‌تواند در صورتی که تشخیص دهد این مدیر لیاقت مدیریت را ندارد از ابزارهای قدرتمند نظارتی حتی تا مرحله ی استیضاح وزیر نیز استفاده کند.
 6. اسقلال و حفظ شأن نمایندگی یکی از بارزترین ویژگی‌های دکتر هدایت‌خواه است. او معتقد است که ولو هنگامی که دولت همسو هم بر سر کار باشد، نباید مثل برخی‌ها صرفا بله قربان گوی دولت بود. هدایت‌خواه در دوران نمایندگی خودش ثابت کرد که هم بله قربان گو بودن نماینده و هم تقابل با دولت، هر دو غلط است. دبیر مجمع نمایندگان تهران در مجلس هشتم در مورد این ویژگی دکتر چنین میگوید: ” آقای دکتر هدایت‌خواه از جمله نمایندگانی بود که در عین صلابت و اقتداری که در بعد نظارتی مجلس از خودش نشان می‌داد و هر کجا که انحرافی، مشکلی، نارسایی و نقصی وجود داشت، قاطعانه و منصفانه ورود پیدا می‌کرد، در بحث سئوال، تذکر و استیضاح به هیچ وجه مسامحه نمی‌کرد، در عین حال پیوسته به گونه‌ای عمل میکرد که ظرفیت مجلس در مقابل دولت قرار نگیرد و دولت و مجلس بتوانند در کنار یکدیگربه رفع مشکلات مردم اقدام کنند”.
 7. فهم و نگاه ملی از ویژگی‌های بارز هدایت‌خواه است. او معتقد است اگر همه ی نمایندگان این نگاه ملی را داشته باشند، بخش زیادی از کارهای مردم سامان پیدا خواهد کرد. در عین حال این موضوع باعث نشده تا او نسبت به دغدغه‌های مردم حوزه‌های انتخابیه و مردم منطقه بی‌تفاوت باشد. این در حالی است که برخی‌ها هنوز نتوانسته‌اند از نگاه طایفه‌ای عبور کنند.
 8. شجاعت و صراحت در بیان مطالبات مردم و نظام یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که باعث شد تا هدایت‌خواه به یکی از برجستگان ادوار هفتم و هشتم مجلس تبدیل شود. او بر سر مطالبات مردم با هیچ کسی معامله نمی‌کرد و از دفاع از حقوق مردم محروم ابایی نداشت و گاه و بی‌گاه مسئولین دولتی را به بهارستان می‌کشید تا نیازهای مردم محروم زیلایی و مارگون و لوداب و … را از آنان مطالبه کند، این در حالی است که متأسفانه برخی‌ها در مجلس به خاطر عقد اخوتی که با برخی مسئولین اجرایی بسته‌اند، حاضر نیستند مطالبات این مردم محروم را با شجاعت در مجلس بیان کنند.
 9. اعتقاد عمیق هدایت‌خواه به فرهنگ یکی از مهمترین وجوه تمایز او با سایرین است. در زمانه‌ای که بخش زیادی از مسئولان، با مساله فرهنگ صرفا شعاری برخورد می‌کنند، این هدایت‌خواه بود که قریب 25 سال چه قبل، چه حین و چه بعد از دوران نمایندگی، خالصانه‌ترین تلاش‌ها را در عرصه‌ی فرهنگی در میان مردم خود انجام داده و البته مردم فهیم ما نیز بر این موضوع صحه می‌گذارند و این در حالی است که برخی‌ها کل حضورشان در عرصه‌ی فرهنگی، چند روز مانده به انتخابات است و تا انتخابات بعدی نیز از نظرها غایب می‌شوند، در حالی که هدایت‌خواه در زمستان و تابستان، در گرما و سرما همیشه بین مردم خود بود و صادقانه جهت اعتلای فرهنگی این شهر و دیار زحمت می‌کشید. او معتقد است که ریشه‌های اصلی مشکلات این سامان،فرهنگی است، اگر فرهنگ درست شود اقتصاد هم درست خواهد شد، سیاست هم درست خواهد شد و این باور اوست.
 10. یکی از بارزترین ویژگی‌های هدایت‌خواه، عبور از نگاه‌های غلط طایفه‌ای و قومیتی، سردسیری و گرمسیری و … است. او معتقد است که تصمیم‌ها ، تعاملات، حب و بغض‌ها و … باید بر اساس معیارهای مکتبی و فکری و همچنین شایسته سالاری باشد و نه حتی اصلاح‌طلبی و اصولگرایی به معنایی که امروزه وجود دارد…

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  خدا وجود چنین شخصیتهایی را از جامعه ما نگیرد. حضورش در مجلس افتخاری است برای مردم استان.

 • فرهنگی گفت:

  اب ونان میشه تورا خدا اینقدر این آقا را بزرگ نکنید ایشان فقط خوب حرف میزنه.

 • فرهنگی گفت:

  با سلام ایشون فقط فن بیان خوبی دارن وتوجلسات سپاه خوب بر علیه دولت ولت حرف میزنه اصلا عقل کله ولی خوشم اومد که در چنته چیزی نداشت بیان کنه در عمل چه کرد.آیا خوش بیانی صرف برای وطن من آ

 • ناشناس گفت:

  برترین و مهمترین عامل پیشرفت کشور به وجود انسانهای ارزشمندو فهیم و دانا و آ شنا به وظایف اصلی که در قانون اساسی پیش بینی شده است.وظیفه یک نماینده مجلس حضور فعال و دائمی در طراحی و قوانین اساسی مورد نیاز جامعه برای خدمت به مردم و نظارت دقیق بر اجرای قوانین است ،که حقیقتا دکتر هدایت خواه از این ویژگی‌ها عالی و انقلابی برخوردارند .

 • ناشناس گفت:

  نظرخودتون را راجع اینکه غیراخلاقی ترین حرکتی که در انتخابات در شهرستانهای یاسوج ودنا روخ داده چی بوده

 • فریدون هاشمی گفت:

  دوست عزیز که متاسفانه نمی شناسمت! .. برای من جالب بود که بالاخره توی این انتخابات یک نفر پیدا شد سخن از فرهنگ براند. اما من نفهمیدم این ویژگی فرهنگی آقای هدایتخواه و دغدغه شون دقیقا چطوری نمود پیدا می کنه. شما یک ادعایی کردید که هیچ مصداقی هم براش نیاورده اید. من به عنوان یکی از فعالان حوزه فرهنگ مشتاقم نمونه ای از این کارها و تفکرات فرهنگی را در عملکرد ایشان بدانم. جز اون حسینیه که با تلاش ایشان بوده در شهرک امام حسین اگر نمونه هایی بفرمایید ممنون می شوم. نمونه هایی در حوزه هنر و ادبیات می خواهم. نمونه ای از حمایتشان از شاعران، موسیقی، تئاتر، سینما ….!

 • ناشناس گفت:

  احسنت
  درود بر استاد

 • ناشناس گفت:

  خاصیت ایشون برای منطقه چیه ایا اینکه ازنظر فکری وفرهنگی ادم خوبیه برای منطقه اب ونون میشه

 • کاوه گفت:

  سلام دوست عزىز
  با وجود اىن همه وىژکى چطور احمدى نژاد در اىن هشت سال بزرگترىن اشتباهات را علىه اىن مملکت انجام داد ولى همه نماىندگان به افتخارش هورا مىکشدند
  مىشه بگىن اىشون با اىن همه وىژگى کجا بودند؟
  به نظرم شما دکتر ….. هستىن!!!!

پربازديد