تاریخ درج خبر : 1394/12/06
کد خبر : ۵۳۵۵۲۳
+ تغییر اندازه نوشته -
مازیار پورک پور

موحد یا هاشمی؟ مسئله این نیست

پرده اول
آخرین روز از فرصت تبلیغاتی کاندیدا های دهمین دوره از مجلس شورای اسلامی در حوزه ی کهگیلویه،بهمئی،چرام و لنده در حالی به پایان وقت خود رسید که فضای اصلی حاکم بر انتخابات در حوزه ی مرکزی تحت تاثیر رقابت دو کاندیدای اصولگرا، آقایان موحد و هاشمی قرار گرفته است.
آقای موحد که سابقه ی شانزده سال نمایندگی مجلس در حوزه ی کهگیلویه و چهار سال نمایندگی در حوزه ی بهبهان را دارد، این بار دلیل حضور خود را احساس تکلیف می داند.احساس تکلیفی که آقای هاشمی را نیز به صحنه کشانده است.
سردار هاشمی سال ها در قالب قرارگاه خاتم الانبیا سپاه پاسداران فعالیت های عمرانی گسترده ای در نقاط مختلف کشور انجام داده است. حامیان هاشمی که به او لقب سردار سازندگی داده اند، کارنامه کاری وی را نقطه قوت کاندید خود و کلید برون رفت از وضعیت کنونی می دانند.
نقطه قوتی که در کاروان رقیب به نقطه ضعف بزرگی تبدیل شده است. حامیان موحد معتقدند که هاشمی ویژگی های لازم برای رجل سیاسی بودن را ندارد و از نظرشان مجلس نه جای سازندگان بلکه خانه ای برای سناتور های کار کشته است.
سناتوری که راه و چاه را در مجلس از هم باز شناسد.
اما از نگاه حامیان هاشمی مساله قدری متفاوت تر و البته تراژیک تر است. آن ها دائما با مثال زدن از فقر، بیکاری و وضعیت نامناسب معیشتی رقیب خود را به کم کاری یا به نوعی خیانت در امانت متهم می کنند.
این در حالی است که هر دو طرف دائما به رقیب خود اتهام استفاده از رانت دولتی می زنند.
پرده دوم
انتخابات امسال اما برای بعضی ها یک بزنگاه تاریخی است.
جریان فکری اصلاح طلب انتخابات پیش رو را بهترین فرصت برای از سرگیری حیات سیاسی خود می دانند و خوش بین هستند که اکثریت کرسی های مجلس آینده در اختیار اصلاح طلبان و یا حداقل اعتدال گرایان خواهد بود.
دوره ی سیاه هشت ساله دولت احمدی نژاد که به جد از لحاظ فساد اداری و اقتصادی در نوع خود کم نظیر و شاید حتی بی نظیر بوده باشد، تمام می شود.دولتی که آشکارا از طرف اکثریت نمایندگان اصولگرا حمایت می شود. 24 خرداد 92 حسن روحانی با مشی اعتدالی به عنوان رئیس جمهور انتخاب می شود. انتخابی که برخی آن را حاصل رادیکالیزه شدن جامعه در پایان دوره سیاه هشت ساله می دانند.
اصلاح طلبان که جریان اعتدال را از خود می دانند معتقدند که اسفند 94 مدل کوچکتری خرداد 92 می باشد و با ارجاع به انتخاب روحانی پس از احمدی نژاد استدلال می کنند که به اعتقاد مردم عمر سیاسی و ایدئولوژیک اصولگرایان و تندرویان حداقل در ظرف زمان کنونی به پایان رسیده است.
سران اصلاح طلب از مردم خواسته اند که فرصت را غنیمت شمارند و به پای صندوق های رای بروند. خواسته ای که از قهر احتمالی ناشی از رد صلاحیت گسترده اصلاح طلب نشات می گیرد. رد صلاحیت های گسترده که باعث شده است در اکثر حوزه های انتخابیه، نامزد ها نه از رأس بلکه از قاعده هرم قدرت اصلاح طلبان انتخاب شوند.
همانند حوزه ی انتخابیه کهگیلویه،بهمئی،چرام و لنده !
پرده سوم
با توجه به فرصت پیش آمده و قدرت گرفتن لیست اصلاحات در اکثر شهر های بزرگ، شاهد آن هستیم که حداقل در حوزه ی مرکزی،مردم شانس کمتری برای دکتر کامرانی مقدم کاندید برآمده از اجماع اصلاح طلبان نسبت به دو قطبی موحد-هاشمی قائل هستند.
یک) عدم اجماع مناسب و مطلق
به نظر می رسد مجمع اصلاح طلبان شهرستان پس از رد صلاحیت رهبران کلاسیک خود (منطقیان-لاهوتی) نتوانسته اند به صورت مطلق بر یک نماینده به اجماع برسند.
محمود منطقیان که از همان ابتدا شایعاتی مبنی بر مخالفت او با انتخاب کامرانی مقدم به گوش می رسید،
طی بیانیه ای خود را رسما از صحنه ی انتخابات کنار کشید و اعلام کرد که از هیچ نماینده ای حمایت نخواهد کرد تا بیش از پیش بر شایعات صحه گذاشته باشد.
شکاف ایجاد شده بین اصلاح طلبان که این روز ها کاملا نمایان شده است به نظر ضربه جبران ناپذیری بر پیکره ی فکر اصلاح طلبی در شهرستان زده است. طیفی که سالیان سال نتوانسته است مورد اقبال عمومی مردم شهرستان قرار گیرد و به مجلس راه پیدا کند.
دو) حماقت آفتی خطرناک تر از قومیت گرائی
همواره انتخابات در استان اعم از انتخابات مجلس و همچنین شورای شهر تحت تأثیر قومیت گرائی بوده است. هر طایفه یا دسته ای از طوایف (بویراحمد، ثلاث و … ) اکثریت بدون در نظر گرفتن تخصص، کارایی و سایر فاکتور های یک نماینده مطلوب صرفا با این استدلال که: چه کسی بهتر از بردارمان نسبت به خودمان است؟! کاندید خود را انتخاب می کنند. انتخابی که سال ها چیزی جز
پس رفت و محرومیت برای استان یا حداقل شهرستان نداشته است.
به نظر می رسد این نگاه کورکورانه مانع دیگری جلوی پای اجماع اصلاح طلبان گذاشته است. باید دید که آیا آراء برادران غیور کامرانی مقدم در زادگاهش می تواند جای بی مهری برخی اصلاح طلبان سنتی حوزه ی مرکزی را جبران کند یا خیر؟ نتیجه این ماراتن اما هرچه باشد، باید امیدوار باشم که نماینده منتخب وضعیت ویژه ی کنونی را درک کند و با فکری نو در جهت اعتلای شهرستان و نه اطرافیان و درباریان خود قدم بردارد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سیدمهدی مصباحی گفت:

  و تحلیل های کوجه بازاری ،آبکی و دیمی جایی در بین مردمی که بیشتر آنها تحصیل کرده اند جایی ندارد!
  بر چه اساس چه سندی می نویسید:
  “دوره ی سیاه هشت ساله دولت احمدی نژاد که به جد از لحاظ فساد اداری و اقتصادی در نوع خود کم نظیر و شاید حتی بی نظیر بوده….”

 • ناشناس گفت:

  فقط موحد

 • پورکی گفت:

  با نظر و تحلیل شما موافقم البته علاوه بر قوم گرایی ،شتابزدگی مجمع اصلاح طلبان در معرفی کاندید مورد حمایت در حوزه کهگیلویه و همچنین بویراحمد در حالیکه اتلاف اصلاحات و اعتدال در هیچ جای کشور کاندیدها مورد حمایت خود را اعلام نکرده بود و بدون در نظر گرفتن پایگاه غنی رای منطیان و موسوی در کاهش احتمال همگرایی اصلاحات بی تاثیر نبوده است.

 • ناشناس گفت:

  فقط اصلاحات

 • ناشناس گفت:

  ما طرفار اصلاحات هستیم به همین دلیل به دکتر کامرانی رای میدهیم .زنده باد اصلاحات

پربازديد