تاریخ درج خبر : 1394/12/06
کد خبر : ۵۳۵۶۵۴
+ تغییر اندازه نوشته -
محمد جلیل فر

تاکتیک پذیری جریان اصلاحات در بویراحمد و انتخابات دهم

اصلاح طلبی بعنوان یک پروسه تاریخی همواره موجب تغییرات مثبت و زیربنایی در جوامع مورد توجه بوده و بویژه در حوزه سیاسی پاسخگویی حکومتها در برابر مردم، مطالبه اساسی این فرآیند است. اگرچه محصول این فرآیند در سیاست خارجی و داخلی کشور، منافع عمومی است لیکن قشر فرهیخته، قدر و اندازه تغییرات موثر و مفید را دانسته و از هزینه های احتمالی آن مطلع اند.
این جریان مستمر و پویا قابلیتهای فراوانی داشته بطوریکه یکی از ویژگیها و مزایای برجسته آن، مدیریت استراتژیک شرایط است که بر مدعیان اصلاح طلبی فرض است متناسب با شرایط زمانی و مکانی تصمیماتی حداکثری اتخاذ نمایند که این تصمیمات باید دو ویژگی پوشش آرمانها و عبور از بحرانها را در بر داشته باشد.
بر اساس همین بنیانهای درونی جریان اصلاح طلبی، اصل تاکتیک پذیری بعنوان راهکار موثر در انتخاب شرایط، همواره مورد توجه و عنایت سیاستگذاران این عرصه قرار گرفته است. مطابق این اصل افراد بر اساس تکنیک، فن، تخصص و مهارت فردی و همچنین میزان اثربخشی جهت پیشبرد اهداف جریان، بازتعریف شده و در یک سازوکار دموکراتیک انتخاب میشوند.
چنین سازوکار دموکراتیکی اخیرا در راستای اجرای سیاستهای انتخاباتی اصلاح طلبان در برخی نقاط کشور مانند شهرستان بویراحمد با رنجهای فراوان برگزار گردید و حاصل آن تشکیل مجمعی منتخب بوده که خرد جمعی را نمایندگی کرده است. مجمع فراگیر اصلاح طلبان مورد وثوق همه اصلاح طلبان بوده و در آستانه برگزاری انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی آماده اتخاذ تصمیم مهم و سرنوشت ساز در این حوزه گردید. بر اساس همان مدیریت استراتژیک باید اولویتها بر مبنای مسیر حرکت جریان اصلاحات مراعات میشد که سایرین نظاره گر رفتار آنها بودند.
در این فرآیند بر اساس تاکتیک پذیری جریان اصلاح طلبی فردی با تکنیک بنام دکتر بهرامی که علاوه بر تخصص و تعهد، دارای جوهره وجودی اصلاح طلبی است مورد اعتماد مجمع اصلاحات بویراحمد و دنا و شورای اصلاح طلبان استان قرار گرفته به جامعه معرفی شد. خوشبختانه این انتخاب با اقبال عمومی مردم شریف این دیار مواجه گشته و موج فزاینده حمایت همچنان ادامه دارد. آنچه مهم است توجه به روش انتخاب طی یک فرآیند دموکراتیک که برای اولین بار در استان ما کهگیلویه و بویراحمد تجربه شده است.
بر همه نیروهای سیاسی فرض است که بر روش و منش دموکراسی و تحکیم مبانی آن اصرار ورزیده و مسیر حرکت بر مدار دموکراسی و رای اکثریت را برای توده مردم هموار ساخته به نهادینه شدن این روش کمک نمایند. اگر برخی دوستان هنوز نتوانستند تصمیم ناشی از خرد جمعی مجمع اصلاح طلبان را هضم و بر تصمیمات فردی ترجیح دهند ایراد از آنها نیست و نباید بر آنان سخت گرفت بلکه بر این باورم که هنوز دموکراسی و توجه به رای اکثریت در مجامع استانی و شهرستانی به خوبی تجربه نشده و پذیرش چنین آرایی طول میکشد و همواره ما به پویایی اندیشه اصلاح طلبی دوستانمان اطمینان داریم.
لذا برای استحکام چارچوب و ساختار تشکیلاتی مجمع اصلاح طلبان همواره باید تلاش کرد زیرا این امر رابطه مهمی با اتحاد و انسجام نیروها دارد بطوریکه هر چه به افزایش اعتبار رای آن کمک کنیم به همان میزان به حفظ وحدت افراد جامعه بویژه سیاسیون کمک کرده و در نهایت نتیجه مطلوبی بدست می آید.
انتظار از آقای موسوی بعنوان شخصیت کاریزماتیک بویراحمد و دنا و اصلاح طلب حقیقی که متاسفانه نتوانست نظر شورای محترم نگهبان را تامین کند، این است که به استحکام مجمع اصلاح طلبان واعتبار آراء ناشی از آن اهتمام ورزد. زیرا رای مجمع در راستای پیشبرد اهداف اصلاح طلبان کشور و منویات امثال موسوی بعنوان فرزند انقلاب است که باعث تداوم راه و مشی اصلاح طلبی و حرکت بر مدار عقلانیت است. از همین مسیر اهداف انقلاب اسلامی به سرانجام رسیده و شعار آن یعنی استقلال آزادی جمهوری اسلامی تحقق می یابد.
از مجموعه مدیرانی که روی سفره اصلاحات نشسته و نمکدان میشکنند انتظار میرود بر عهد خود بمانند و در میانه راه، مسیر را عوض ننموده و به حرکت اصلاحی جامعه برای خروج از تنگ نظریها مساعدت جدی نمایند. مگر بر شاخه نشستن و بن بریدن هنر است که برخی چنین راهی را انتخاب کرده و از اصل سیاسی خود فاصله گرفته اند؟ امیدوارم این دوستان خوب هر چه زودتر به جریان مداوم و اقیانوس بیکران اصلاحات و مردان راستین آن که هر کدام یک سرمایه اجتماعی است، ملحق شوند.
بعنوان یک شهروند بویراحمدی که همواره تجربه تلخ اختلاف در کهگیلویه و عدم نتیجه گیری طولانی مدت انتخابات مجلس شورای اسلامی آن حوزه در خاطر آشفته ام تداعی میشود، از همه اصلاح طلبان این خطه دلاورخیز انتظار دارم بیش از هر چیز به وحدت و انسجام نیروها و بسط دایره تصمیم گیری توجه شود و از خودمحوری های مفرط اجتناب نموده همواره به امور عمومی بیندیشند. سادگی است اگر فکر کنیم مردم خدمتگزاران واقعی را فراموش نمایند.
یادمان باشد جریان اصلاح طلبی همواره نقش تعیین کننده ای در معادلات سیاسی ایران داشته و دارد نگذاریم با گرفتن تصمیمات متصلب و بدور از واقعیات سیاسی و حرکت در جهت منافع کوتاه مدت، زمین گیر شود. از خداوند سبحان استمداد میطلبم توفیق خدمت و حرکت در راستای پیشرفت و توسعه این خطه از ایران اسلامی را به فرزندان شایسته این مرز و بوم عنایت فرماید.
به امید پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات دهم مجلس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • احمد ارجمند گفت:

    نهادینه کردن مسائل سیاسی و فرهنگی هم بستر می خواهد و هم زمان- لذا باید با سرعت بستر را فراهم کرد و آرام فرهنگ را نهادینه کرد با آمپول و زور که نمی شود فرهنگ را نهادینه کرد.

پربازديد