تاریخ درج خبر : 1394/12/10
کد خبر : ۵۳۶۰۱۲
+ تغییر اندازه نوشته -
مصطفی چهارلنگ:

تولد سیاسی دوباره مبارک آیت‌الله

سایت استان: مصطفی چهارلنگ
انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان را پشت سر گذاشتیم و کم و بیش از نتایج حاصله از این انتخابات باخبر شده‌ایم. آنچه که مسلم است پیروزی اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان در این انتخابات است. انتخاباتی که در مرحله تایید صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان، بسیاری از نامزدهای اصلاح‌طلب و معتدل را با چالش ردصلاحیت روبرو کرد و بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها و استراتژی‌های ژنرال‌های این طیف را به هم ریخت. در یک سو مجلس شورای اسلامی قرار داشت که نامزدهای معتدل و اصلاح‌طلب با ردصلاحیت گسترده مواجه شدند و در سوی دیگر این رقابت مجلس خبرگان بود که به شکل غافلگیر کننده‌ای با رد صلاحیت شخصیت‌های شاخصی همچون سید حسن خمینی مواجه شد.
اما از آنجایی که ژنرال‌های سیاسی این طیف افراد کارکشته‌ای در حوزه سیاست بوده و هستند، از این محدودیت‌ها به نحو احسن بهره بردند و هیچ‌کدام از این مشکلات منجر به این نشد که افراد این طیف عقب کشیده و صحنه را واگذار کنند. بلکه با یک مدیریت بحران اصولی ورق را به نفع خود برگشت دادند. مدیریت بحرانی که نه تنها در حوزه سیاست بلکه در سایر حوزه‌های اجتماعی و حتی شخصی می‌تواند به عنوان یک سرمشق قلمداد شود. در بحرانهای سیاسی، لحظه‌های سرنوشت‌سازی پدید می‌آید که استفاده یا عدم استفاده از آنها، می‌تواند تاریخ سیاسی یک ملت را به مسیر تازه‌ای بیندازد. چنانکه برخی از نظریه‌پردازان سیاسی می‌گویند، ” لحظه‌های گذار “، لحظه‌هایی است که استفاده صحیح کنشگران سیاسی از آنها می‌تواند گذار به دموکراسی را رقم بزند و پیشگامان اعتدال و اصلاحات خصوصا آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از لحظه گذاری که در این دوره بوجود آمد نهایت استفاده را برد.
این انتخابات بشتر به یک میدان و کارزار سیاسی میان دو تفکر شبیه بود: یکی تفکری که مبتنی بر ایدئولوژی محض بود و سردمداران آن افرادی همچون مصباح یزدی، غلامعلی حداد عادل بودند، در این سوی میدان جریان اصولگرا از همه تریبون‌های تبلیغاتی رسمی و غیر رسمی از جمله صدا و سیما و مطبوعات برخوردار بودند. همچنین این طیف به مانند طیف اصلاح طلب با چالش ردصلاحیت روبرو نبودند. اما علیرغم همه این امکانات، و همچنین علیرغم همه محدودیت‌ها و مشکلاتی که برای طیف رقیب وجود داشت، آن‌ها نتوانستند در همراه کردن افکار عمومی چندان موفق باشند زیرا آن‌ها پارامتر جذب و همراه‌سازی افکار عمومی را که پارامتر اصلی برای موفقیت در انتخابات است را نداشتند و این عامل در کنار سایر عوامل دست به دست هم داد تا یک فاجعه سیاسی را برای این طیف رقم بزند به نحوی که بسیاری از لیدر‌های اصلی این جناح از ورود به مجلس بازماندند و در برابر لیست درجه سه یا چهار اصلاح‌طلبان و اعتدالیون شکست سنگینی را متحمل شدند.
اما در سوی دیگر میدان، تفکر دیگری قرار داشت که علاوه بر اینکه خاستگاه آن نظر و عقیده اکثریت جامعه بود، به ایدئولوژی هم نگاه واقع بینانه‌تری داشت. و طلایه‌داران آن را افرادی همچون آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، سید محمد خاتمی، عارف و مطهری تشکیل می داد. در این سوی میدان، امکانان فیزیکی و ستادی ضعیف، تبلیغات رسمی بسیار محدود و سایر محدودیت‌های سیاسی وجود داشت ولی نقطه قوت این سوی میدان، توانایی در جریان‌سازی بین اقشار جامعه خصوصا قشر جوان و روشنفکر و همچنین توانایی در بالا بردن مشارکت عمومی و در نتیجه استفاده از این گذرگاه به نفع خود بود. دلیل این توانایی در جریان‌سازی بین اقشار جامعه را می‌توان به محبوبیت رهبران اصلاح‌طلب که با حمایت خود از لیست موسوم به لیست‌ امید، نه تنها زمینه را برای حضور جوان‌ترها فراهم آوردند بلکه توانستند با همین جوان‌ها و کمتر شناخته شده‌ها، لیدرها و رهبران اصلی جناح اصولگرا را با شکست سنگینی مواجه سازند.
این انتخابات علاوه بر این که میدان زورآزمایی دو تفکر اصلاحات و اصولگراهای تازه به دوران رسیده بود، به موازات آن، میدانی برای قدرت نمایی دوباره و چندباره شخصیتی همچون آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بود تا دوباره به عده‌ای ثابت کند این لیست‌ها نیستند که به او اعتبار می‌بخشند بلکه این نام و نشان اوست که به لیستها اعتبار می‌بخشد. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با دادن لیست مجزای خبرگان و به صورت کلی حمایت از لیست موسوم به لیست امید، پیروزی این لیست را تا حدود زیادی تضمین کرد و همه اینها از مقبولیت ایشان در بین مردم و بطن جامعه نشات می‌گیرد. باوجود همه هجمه‌هایی که در طول دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد و تبلیغات‌های منفی که علیه ایشان از تریبون های مختلف از جمله صدا و سیما صورت می‌گرفت، نه تنها از محبوبیت ایشان کاسته نشد بلکه همه اینها به پیوند عمیق دوطرفه‌ای میان مردم و آیت‌الله هاشمی انجامید. پیوندی که ثمره آن در این روز‌های سخت به یاری آیت‌الله آمد و خلعت اصلی این پیوند احیای سیاسی دوباره آیت‌الله بود. آیت الله هاشمی به همه افراد و رقبای خود نشان داد که مردم از شعارهای توخالی و پرطمطراق خسته شده‌اند و دیگر نمی‌توان با دادن شعارهای پوچ رضایت افکار عمومی را بدست‌اورد. آیت الله نشان داد که مرد تمام نشدنی سیاست ایران است و هیچ یک از ابزارهای تبلیغاتی سیاسیون تازه به دوران رسیده و کم سابقه و بی‌سابقه در تاریخ انقلاب نخواهند توانست از نقش‌افرینی سیاسی این شخصیت در عرصه سیاسی‌کشور بکاهد.
بی‌شک پیروزی لیست امید و اعتدال گرایان در این انتخابات نکات آموزنده بسیاری خواهد داشت و نتایج حاصل از انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. خصوصا برای اصولگرایانی که بارها با کارشکنی‌های خود منافع نظام و مردم را به خطر انداخته اند و آنجا که باید فریاد می‌زدند سکوت کردند و آنجا که باید سکوت می‌کردند فریادزدند و همین عوامل باعث دوری هرچه بیشتر مردم از آن ها شد. به آنها توصیه می‌شود از این فاجعه سیاسی خود درس عبرتی بگیرند، به سوی مردم بازگشته و زمینه آشتی ملی را که اولین بار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مطرح کردند، فراهم آورند. در پایان این نوشتار، خطاب به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی باید گفت: تولد سیاسی دوباره مبارک آیت‌الله!!!

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • نیما گفت:

    داداش کلا اشتباه نوشتی از خط اول که دوره یازدهم نبود تا اخرش و نوع گرایشت که وارد شدی

  • مقیم سیسخت گفت:

    درود بر مهندس مصطفی چهارلنگ

  • ک ب گفت:

    چرا می ترسی از انتخابات 7اسفند بویراحمد بنویسی درسایت بویر خوب می نوشتی ای لیدر زارعی

پربازديد